OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jsou takoví paranoici, co i odchozí provoz filtrujou
a este som sa chcel spytat ak som v wifi kaviarne nehrozi tam nejake nebezpecenstvo?Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 a neběží to šifrovaně tak ano. Slabší přístupové protokoly se dají poměrně snadno rozlousknout hrubou silou a odposlechnout Wi-Fi je velmi snadné. Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.
Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 nebo to nedej bože běží nešifrovaně tak anoNebezpečí ale znamená únik dat (např. prozrazení hesla) nebo nabourání komunikace (změna čísla účtu, kam se má připsat částka). Nehrozí ale, že by se přes nezabezpečené wifi kvůli absenci firewallu někdo naboural do počítače. Pokud bude uživatel používat děravé programy, nabourá se mu do počítače někdo klidně i při připojení přes optiku (a ještě raději).
Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.Internetové bankovnictví používá SSL (pravda, občas se moc nedaří), které si tyto věci řeší nezávisle na tom, jestli je pod tím WiFi nebo cokoliv jiného.
pravda, občas se moc nedaříNo právě. A takový MITM se IMHO dělá snáze na Wi-Fi než „někde v Internetu.“
Tiskni
Sdílej: