O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Jsou takoví paranoici, co i odchozí provoz filtrujou
a este som sa chcel spytat ak som v wifi kaviarne nehrozi tam nejake nebezpecenstvo?Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 a neběží to šifrovaně tak ano. Slabší přístupové protokoly se dají poměrně snadno rozlousknout hrubou silou a odposlechnout Wi-Fi je velmi snadné. Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.
Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 nebo to nedej bože běží nešifrovaně tak anoNebezpečí ale znamená únik dat (např. prozrazení hesla) nebo nabourání komunikace (změna čísla účtu, kam se má připsat částka). Nehrozí ale, že by se přes nezabezpečené wifi kvůli absenci firewallu někdo naboural do počítače. Pokud bude uživatel používat děravé programy, nabourá se mu do počítače někdo klidně i při připojení přes optiku (a ještě raději).
Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.Internetové bankovnictví používá SSL (pravda, občas se moc nedaří), které si tyto věci řeší nezávisle na tom, jestli je pod tím WiFi nebo cokoliv jiného.
pravda, občas se moc nedaříNo právě. A takový MITM se IMHO dělá snáze na Wi-Fi než „někde v Internetu.“
Tiskni
Sdílej: