Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Jsou takoví paranoici, co i odchozí provoz filtrujou
a este som sa chcel spytat ak som v wifi kaviarne nehrozi tam nejake nebezpecenstvo?Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 a neběží to šifrovaně tak ano. Slabší přístupové protokoly se dají poměrně snadno rozlousknout hrubou silou a odposlechnout Wi-Fi je velmi snadné. Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.
Pokud se nepoužívá přístup pomocí WPA 2 nebo to nedej bože běží nešifrovaně tak anoNebezpečí ale znamená únik dat (např. prozrazení hesla) nebo nabourání komunikace (změna čísla účtu, kam se má připsat částka). Nehrozí ale, že by se přes nezabezpečené wifi kvůli absenci firewallu někdo naboural do počítače. Pokud bude uživatel používat děravé programy, nabourá se mu do počítače někdo klidně i při připojení přes optiku (a ještě raději).
Jako klient ale maximálně můžeš udělat to, že nebudeš připojení používat k věcem typu e-banking apod.Internetové bankovnictví používá SSL (pravda, občas se moc nedaří), které si tyto věci řeší nezávisle na tom, jestli je pod tím WiFi nebo cokoliv jiného.
pravda, občas se moc nedaříNo právě. A takový MITM se IMHO dělá snáze na Wi-Fi než „někde v Internetu.“
Tiskni Sdílej: