Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na webu i4wifi me zaujal popisek k produktu "modul NetFlow pro ISPadmin". Mimo jine se tam pise:
Modul NETflow provádí zaznamenávání hlavičky všech paketů, kde je uložena IP adresa, port, čas, typ protokolu a další. Toto jsou údaje, které potřebuje policie získat v připadě, že má podezření na nějakého Vašeho klienta např. z šíření pornografie nebo sdílení dat. Doba uchovávání těchto dat je 6 měsíců. V praxi logování funguje tak, že se ISP adminovi nastaví "sběr dat" a na hraničním routeru (Mikrotik) nastaví odesílání "hlaviček" na server ISP admin. Hraniční router Mikrotik musí být umístěn před NATem, protože v opačném případě by se nelogovaly privatní IP adresy klientů, ale již NATované veřejné adresy, což je chybné.
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)? Je opravdu nutne takhle spehovat uzivatele?
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)?Pokud neděláš maškarádu, tak ti stačí jenom si pamatovat, kdo měl kdy jakou IP adresu (bez záruky). Pokud maškarádu nebo podobná zvěrstva děláš, budeš muset logovat každé spojení.
/dev/null
, výhoda je, že má velkou kapacitu, za celou dobu nedošlo místo.
/dev/null
právě při čtení vrátí rovnou EOF. Ale připomnělo mi to, jak jsem ve svých začátcích s Linuxem kopíroval přes FTP adresář, do kterého se nějak připletl speciální znakový soubor major=1, minor=9
, a ono to kopírovalo a kopírovalo…
Tiskni
Sdílej: