OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na webu i4wifi me zaujal popisek k produktu "modul NetFlow pro ISPadmin". Mimo jine se tam pise:
Modul NETflow provádí zaznamenávání hlavičky všech paketů, kde je uložena IP adresa, port, čas, typ protokolu a další. Toto jsou údaje, které potřebuje policie získat v připadě, že má podezření na nějakého Vašeho klienta např. z šíření pornografie nebo sdílení dat. Doba uchovávání těchto dat je 6 měsíců. V praxi logování funguje tak, že se ISP adminovi nastaví "sběr dat" a na hraničním routeru (Mikrotik) nastaví odesílání "hlaviček" na server ISP admin. Hraniční router Mikrotik musí být umístěn před NATem, protože v opačném případě by se nelogovaly privatní IP adresy klientů, ale již NATované veřejné adresy, což je chybné.
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)? Je opravdu nutne takhle spehovat uzivatele?
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)?Pokud neděláš maškarádu, tak ti stačí jenom si pamatovat, kdo měl kdy jakou IP adresu (bez záruky). Pokud maškarádu nebo podobná zvěrstva děláš, budeš muset logovat každé spojení.
/dev/null
, výhoda je, že má velkou kapacitu, za celou dobu nedošlo místo.
/dev/null
právě při čtení vrátí rovnou EOF. Ale připomnělo mi to, jak jsem ve svých začátcích s Linuxem kopíroval přes FTP adresář, do kterého se nějak připletl speciální znakový soubor major=1, minor=9
, a ono to kopírovalo a kopírovalo…
Tiskni
Sdílej: