Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Na webu i4wifi me zaujal popisek k produktu "modul NetFlow pro ISPadmin". Mimo jine se tam pise:
Modul NETflow provádí zaznamenávání hlavičky všech paketů, kde je uložena IP adresa, port, čas, typ protokolu a další. Toto jsou údaje, které potřebuje policie získat v připadě, že má podezření na nějakého Vašeho klienta např. z šíření pornografie nebo sdílení dat. Doba uchovávání těchto dat je 6 měsíců. V praxi logování funguje tak, že se ISP adminovi nastaví "sběr dat" a na hraničním routeru (Mikrotik) nastaví odesílání "hlaviček" na server ISP admin. Hraniční router Mikrotik musí být umístěn před NATem, protože v opačném případě by se nelogovaly privatní IP adresy klientů, ale již NATované veřejné adresy, což je chybné.
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)? Je opravdu nutne takhle spehovat uzivatele?
Jak se to da resit na linuxovem routeru (debian, ubuntu)?Pokud neděláš maškarádu, tak ti stačí jenom si pamatovat, kdo měl kdy jakou IP adresu (bez záruky). Pokud maškarádu nebo podobná zvěrstva děláš, budeš muset logovat každé spojení.
/dev/null
, výhoda je, že má velkou kapacitu, za celou dobu nedošlo místo.
/dev/null
právě při čtení vrátí rovnou EOF. Ale připomnělo mi to, jak jsem ve svých začátcích s Linuxem kopíroval přes FTP adresář, do kterého se nějak připletl speciální znakový soubor major=1, minor=9
, a ono to kopírovalo a kopírovalo…
Tiskni
Sdílej: