Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/usr/local/bin/nove-heslo
#/!bin/bash UZIVATEL=$1 MAIL=$2 DELKA_HESLA=5 HESLO=$(makepasswd --chars $DELKA_HESLA) echo $UZIVATEL:$HESLO | chpasswd echo -e "Vase nove prihlasovaci udaje: \n\n jmeno: $UZIVATEL \n heslo: $HESLO \n" | mail -s "Nove heslo" $MAILPak by melo stacit spustit:
nove-heslo uzivatel uzivateluv@email.cz
Musite na tom pc mit nastaveny mail server (treba nainstalovat postfix), nebo nastavene smtp.
A jestli to ma byt po restartu, tak napr. do /etc/rc.local
nasypat (pred radek exit 0
):
/usr/local/bin/nove-heslo bill bill@microsoft.com /usr/local/bin/nove-heslo steve steve@apple.com
Nebo si to najek lip zautomatizovat.
martin@eu:~$ runlevel N 2 martin@eu:~$ cd /etc/rc2.d/ martin@eu:/etc/rc2.d$ ls K00hostapd K85quota S16openvpn S20nmbd S20smbd S23ntp S91apache2 S99rc.local K00memcached K95collectd S20atop S20ntop S20vnstat S40dhcp3-server S99fail2ban S99shorewall K20rsync README S20hddtemp S20postfix S20vsftpd S70dns-clean S99grub-common S99svn-svnserve K79quotarpc S15bind9 S20munin-node S20smartmontools S20winbind S70pppd-dns S99monit S99uptimed martin@eu:/etc/rc2.d$
ssmtp
..
Jen ten mail mi nejak neodchaziNa 99% to bude tim, ze program![]()
mail
nevi, kudy ma ten mail odeslat.
root
)). Ja pouzivam postfix.
sudo apt-get install postfix sudo dpkg-reconfigure postfix
Nemel bych nekde taky nastavit odesilatele mailu?
To by nemelo byt potreba, ja kdyz jsem spustil ten skript, tak odesilatel mailu byl root@SERVER.TLD
- proste uzivatel, co to spusti.
Na 99% to bude tim, ze program mail nevi, kudy ma ten mail odeslat.To je divný, v Debianu je tohle defaultně funkční. Nemá ten počítač zablokovaný port 25?
nebo na lokalnim pc spustit mail server (to by ale mohlo byt nebezpecne - uzivatele by mohli rozesilat spam - chtelo by to zabezpecit (aby mohl maily odesilat pouze uzivatel root)). Ja pouzivam postfix.Spamy může rozesílat i bez lokálního serveru.
Spamy může rozesílat i bez lokálního serveru.
Ale pak mu to ten vzdaleny server musi dovolit. Takze na nem musi mit uzivatele.
A co nejake overeni na smtp serveru? Prece tam nepusti kazdeho?
Ja jsem myslel, ze jediny, kdo by mel pristup na ten smtp, by byl root.
A co nejake overeni na smtp serveru? Prece tam nepusti kazdeho?Jako na tom vzdáleném? Tam se může tak maximálně kontrolovat DKIM, ale to stejně skoro nikdo nepoužívá.
Ja jsem myslel, ze jediny, kdo by mel pristup na ten smtp, by byl root.No teoreticky by šlo netfilteru říct, aby odchozí spojení na tcp/25 povolil jenom rootovi.
Ja to myslel podobne, jako to dela treba google - ten vzdaleny smtp by chtel jmeno a heslo.U Googlu se musíš ověřit jménem a heslem, když ho chceš využít jako relay (tj. poslat přes jeho poštovní servery mail jinam než na GMail).
-r 'toto@odtud.arpa'
může pomoci, ale některé 'free-weba-maily' třeba když 'od' nemá platnou doménu, na které server běží, mail zahodí.
Potrebuji ale jeste vyresit to, ze obsluha po prihlaseni zada do nejakeho programu cas a presne po te dobe se PC vyrestartuje. Existuji nejake graficke hodiny, ktere budou tento zbyvajici cas odecitat a uzivatel nebude do nich moct jiz zasahovat? Dekuji predem za rady
Tak na to bych pouzil zenity. Idealne to okynko s kalendarem
Obsluha by zadala do okynka datum a cas rebootu a zenity by vygeneroval prikaz - asi shutdown -r CAS
Akorat nevim, jak pak vyresit zobrazeni casu do rebootu.
Tady je dokonce neco hotoveho
Tiskni
Sdílej: