Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
squashfs-tools
a pak už souborový systém rozbalíš a zabalíš snadno.
Díky za odpově'd, k NT nemám přístup a další PC nevlastnímA nemůžeš to udělat z toho LiveCD?
Nevěřím, že nejde přímá editace.S kalkulačkou jde všechno
Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso určené taky jako filesystém pro cd-rom, tak proč né filesystem pro linux.Protože squashfs je komprimovaný pomocí poměrně složitých kompresních algoritmů. Při změně jednoho jediného bitu se musí všechna následující data přepočítat.
Vím že to jde nějak namountovat v linuxusquashfs je pouze pro čtení.
Nemám na něm místo500 MB (s trochou snahy to jde srazit na 200 MB, ale to už je opravdu minimální a nekomfortní systém) na instalaci Debianu se nevyšetří?
nechci přijít o dataNo o ta stejně přijdeš, až ti stávající HDD umře. Jinak Linux se dá nainstalovat i do souboru, takže se nemusí dělat zvláštní partition. Ale myslím si, že změna velikosti VFAT oddílu by měla být bezproblémová.
A na vytvoreni noveho iso nastroj mate ?
Dobra vec je ve Slaxu. Pomuze Vam toto vytvorit nove bootovaci iso. Rozbalte a prolezte, snadno prijdete jak pouzit nastroje od T Matejicka - tvurce Slaxu. Soucasti je tedy i mkisofs.exe pro vytvoreni boot iso obrazu.
>>> Nevěřím, že nejde přímá editace. Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso
Vzdy je treba znovu ulozit cely iso soubor a to i v komercnich nastrojich (poweriso, ultraiso).
Zkratka chcete-li si pridat treba malinky soubor readme.txt do CD instalacky nejake distribuce tak to problem neni, ale bude treba ulozit znovu celych 700 MB dat a nikoliv jen tech par bajtu co ma soubor readme.txt.
To obnasi i uprava v komprimovanem FS squashfs. Vzdy je treba rozbalit, udelat potrebnou zmenu a znovu zabalit. Totez jako u zip, rar, 7zip .....
Potrebujete nastroje unsquashfs a mksquashfs.
Pouzijte tento balik softwaru. Netusim zda pobezi ve win 98. V XP - Seven bezi.
Squashfs ma ruzne verze a Vy nepisete o jakou distribuci se jedna takze budete muset vyzkouset.
Spustte unsquashfs.exe a jako parametr mu dejte nazev souboru filesystem.squashfs.
Defaultne bude rozbalen do automaticky vytvoreneho adresare squashfs-root do stejneho umisteni.
Jak si zmenite co potrebujete tak spustte: mksquashfs.exe squashfs-root/ novy_soubor.squashfs
Aby se Vam s tim lepe bojovalo tak si binarky squashfs spolu s knihovnami nakopirujte nekam do PATH
Nevim zda pochodite pod win 98, ale jak psal jiz Jenda tak Cigwin na tetoz knihovne je zavisly beh spustitelnych souboru bezi az na win NT.
Chapu ... taky mam z minulosti odladene live distro a na nekolika modernich PC jiz narazim na nepodporu sitoveho HW a tak budu casem taky podobne upravovat. Distribuci pouziji moderni kvuliva podpore noveho HW a do ni pridam moje stare skripty, nastaveni, software.
Nastesti to budu cele vytvaret a odladovat na nekolikajdarovem CPU, mnoha GB RAM a ve virtualizovanem prostredi.
Na koncovce vubec nezalezi tak jako v *nixu obecne. Vsak si to hned vyzkousejte.
U squashfs jde spis o ruzne verze. Toto treba vyzkouset. Ja jsem vzdy pouzival squashfs-tool co je v repozitari mnou pouzivane distribuce a nenarazil na nejaky odpor.
Taky jsme Vam tu zapomeli nejprv oznamit ze zastaraly FS FAT jakozto pouzivany FS ve win 98 nepodporuje symlinky a podobne featury modernich FS kterychzto je ve strukture FS jakekoli Linux distribuce mnoho.
Rozbalovani squashfs souboru tedy skonci na spouste chybach a vytvoreni noveho FS tez a navic rozhodne nebude distribuce fungovat.
Squashfs rozbalit ano, ale na disk naformatovany jako ext2,3, 4 ReiserFS. Nekteri tvrdi ze je mozne na NTFS. Ja jsem ponekud skepticky ovsem.
Tiskni
Sdílej: