Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Hyper V je sic zdarma, ale konzola je soucasti win server 2008 a nebo ji lze nainstalit do nejvyssich edic win 7.
Takze formalne zdarma to nebude.
Nehlede na slabsi podporu Linux systemu.
ip addr show
ip route show
Může jít i o HW problém - vadná síťová karta. Zkoušel jsi tu desku předtím s jiným OS, a síť fungovala? Jestli ne, tak bych zkusil spustit nějaký live systém, třeba systemrescuecd, jestli síť půjde.
iptables -L
. Nejjednoduššeji asi ofotit z monitoru. + podívat se, jestli není něco v syslogu (tail /var/log/messages
nebo /var/log/syslog
).
Na server nejakou distribuci s GUI (Debian + treba openbox), nastavit sdilenou plochu a Vmware player - je zcela zdarma (je pro 32 i 64 bit Linux based systemy) ktery dnes uz umi i vytvorit, konfigurovat virtualni stroje. Oproti komercni workstation nema snimky a teamy coz pro Vasi potrebu neni treba.
Pokud pouzijete VNC tak je klient pro vsechny bezne platformy a zdarma.
Server urco ma nejaky graficky adapter a tak neni problem pripojit monitor (CRT sezenete zdarma)
Vmware server jiz neni vyvijen a tak jej nelze doporucit.
Mnou navrzene reseni Vam umozni provozovat virtualni systemy vsech beznych platforem a navic muzete snadno pouzivat jiz hotove virtualni systemy (appliance).
Pokud CPU ma podporu virtualizace tak je propad zanedbatelny - jeden a tentyz system bezi nativne a virtualne bez radikalnich propadu vykonu.
Testoval jsem na unsquashfs Ubuntiho squashfs z install media, rozbalovani rar archivu apod takze ani propad s diskovym vykonem nebyl nijak znat.
Nevidel bych to tedy nijak tragicky ac Vmware player je urcen spis k virtualizaci desktopu.
Tiskni
Sdílej: