Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
před chvílí jsem dokončil upgrade z Lennyho na Squeeze a jsem relativně spokojen. V podstatě nenastal zatím (vše jsem netestoval) žádný sebevětší problém. Něco jsem už vyřešil, ale s něčím si nevím rady.
1. Dříve jsem používal v GRUBu toto "vga=791", abych si tak jednoduše nastavil rozlišení, které chci. Nyní se mi rozlišení při bootování změní na jiné (sice na optimální pro monitor, ale neoptimální pro mě) a při změně se mi usekne část výpisu při startu (to mi vadí nejvíce). Chci se tedy zeptat, co způsobuje tuto automatickou změnu rozlišení a jak to vypnout?
2. Začal jsem používat ten nový systém startování programů. Psali, že má být rychlejší, což opravdu je, ale způsobuje drobné problémy. Potřebuji jeden program upřednostnit nad ostatními, protože mi na něm závisí další. Jak to lze udělat?
Možná testováním na něco přijdu, ale toto je asi zatím vše.
Díky
Pokud jsem ten nový systém pochopil správně, tak programy mají na sobě definované závislosti, podle kterých se vygeneruje, jak mají být spouštěné. Následně spouštění probíhá paralelně. Pokud máš čistou instalaci, tak ano, máš to tam, při upgradu se to zeptá, zda to chcete nebo ne.
GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
Samozřejmě si to změňte na vaše rozlišení. Dodám, že seznam podporovaných rozlišení najdete pod příkazem vbeinfo, který lze spustit, když při načtení tabulky GRUBu stisknete C.
Vyzkouším, ale myslím, že to není ono.
Toto by mělo nastavit rozlišení stejně jako staré "vga=", problém mám jiný - mě se objeví první řádek a informace z mdadm v rozlišení, které chci a potom blikne monitor a mám rozlišení, které se změnilo samo. Tady si myslím, že bude spíše zahrabaný pes někde jinde. Ale díky, vyzkouším.
Změna rozlišení vyřešena, dělal to ovladač nVidia karty "nouveau" -> přidáno "blacklist nouveau" do /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Kdyby někdo věděl, jak to odinstalovat, tak dejte vědět, ať hledám v aptitude, jak hledám, najít nemůžu.
Zbývá tedy bod 1 se změnou pořadí paralelního bootování.
Píši dnes již nějak zcestně. Teď se dívám na nadpis tohoto vlákna :D Omlouvám se, samozřejmě, že "Porodní bolesti".
Jinak zbývá vyřešit bod 2
Tak jsem si myslel, že se vše vrátí do pořádku "CONCURRENCY=none" podle příručky k upgradu a ono se to startuje pomaleji, ale ve stejně špatném pořadí pro mě.
Otázka tedy zní obecněji, jak změnit posloupnost startování služeb při startu systému?
Myslím si, že řešení by mělo být v každém souboru /etc/init.d/*
Na začátku jsou LSB informace "Required-Start:", apod. Zkoušel jsem tam přidat "$all" nebo název služby, kterou potřebuji spustit přednostně, ale vůbec to na tyto informace nebere ohled? Je potřeba spustit ještě něco, co provede změny v těchto "hlavičkách"?
Vyřešeno. Bylo to tak, jak jsem si myslel - musí se provést příkaz "update-rc.d skript defaults" a toto vygeneruje nové soubory pro paralelní spouštění. Takže už mi to jede.
Dotaz na závěr:
Jak vyčistit systém od Lennyho? Všude různě mi pozůstávaly konfigurační soubory ".dpkg-new", ".dpkg-old", ".dpkg-dist", ... Zůstali mi tam jádra z Lennyho, která již asi určitě nebudou potřeba, atp. Nějaké doporučení, jak to celé uklidit?
Tiskni
Sdílej: