Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Pokud opravdu chcete užitečnou odpověď, tak místo podobných podrážděných reakcí raději pořádně popište situaci a to, čeho chcete docílit. Bez toho musejí potenciální odpovídající místo řešení vašeho problému naslepo hádat, co jste asi tak mohl mít na mysli.
Také si uvědomte, že tohle není placený support ale veřejné fórum, kde lidé odpovídají z dobré vůle. Takže je naprosto v pořádku, když na otázku "Jak udělat X?" dostanete odpověď "X nedělejte."
Pokud je server2
opravdu mezi klienty a server1
, pak bude stačit prostý překlad cílové adresy:
iptables -t nat -A PREROUTING -i $EXTIF -d $server2 -p tcp --dport 80 -j DNAT --to $server1
Protože mám ale podezření, že ve skutečnosti je vaše situace trochu jiná než popisujete, raději si přečtěte tento popis.
Podle míry očekávaného odstínění (a zásahu do komunikace) jsou pak další možností i rinetd nebo squid.
Tohle má být použitelný popis situace? Jednak tam máte vymyšlené adresy, takže se můžeme jen dohadovat, jestli jsou adresy "1.1.1.1" a "2.2.2.2" opravdu obě veřejné nebo jestli třeba jedna není z privátního rozsahu nebo také jestli nejsou privátní obě, dokonce je tu pořád ještě možnost, že jsou ve skutečnosti ze stejného rozsahu a týká se vás situace řešená ve zmíněném FAQ. Za druhé ten obrázek vypadá, jako by měl router čtyři rozhraní, zatímco ve skutečnosti má nejspíš jen dvě, adresa "2.2.2.2" je napsaná u dolního rozhraní, zatímco ve skutečnosti ji nejspíš máte na horním…
Dost by také pomohl výpis "iptables -nvL
" a "iptables -t nat -nvL
", ale pokud možno skutečný, ne v zájmu národní bezpečnosti náhodně popřepisovaný.
ved mate vsetky potrebne informacie ktore je treba - oba servery su ubuntu 10.10, a preco to tak chcem mat nastavene to vam tu skutocne nechcem vysvetlovat. mozno je lepsie povedat "neviem" ako menit moj model na vas model ktory je pre mna ale nevyhovujuci.Tomáši, tady jste na bezplatné poradně. Možná je lepší se tady neptat, pokud nechcete dostávat odpovědi s jinými návrhy, jako od pana Jirsáka. Lidi tady vám budou radit řešení, která jsou z jejich pohledu nejlepší. Já se taky hlásím za skutečnou ochranu daného serveru radši než nějaké obezličky. A jinak taky existuje příkaz man, kterému dáte jako parametr iptables, a on vám zobrazí celý detailní manuál.
Tiskni
Sdílej: