Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
mám zvláštní problém s vypadávajícím internetovým připojením. Projevuje se takto:
Když zapnu počítač, tak chvilku vše funguje normálně, stihnu otevřít prohlížeč, pustit si stream rádia přes mplayer, ale pak připojení zamrzne, stream pořád hraje, tady problém není, spojení drží, ale nepignu si ani na ip, ani na žádnou adresu. Na gateway se dopingám.
Po pár minutách problém zmizí, ale občas se to projeví během dne, z ničeho nic, nevšimnul jsem si něčeho zvláštního co by to mohlo vyvolat.
Síť je složena ze 2. routerů a jednoho switche. K prvnímu routeru je připojený settop box od O2 a zbytek sítě -> to znamená switch, do kterého jsou připojené 2 počítače a ten druhý router, do kterého je připojený můj počítač a dvě wifi zařízení.
Zbytek rodiny, kteří používají ty dva počítače si na nic nestěžují, tak si myslím, že problém by mohl být v mém Archlinuxu, připojuji se přes DHCP, DNS mám nastavené ty od Google na routeru. V mém routeru a switchi by problém být neměl, minulý týden jsem obě tyto zařízení měnil. Router od O2 je taky relativně nový.
Dokáže mi prosím někdo poradit?
Děkuji mockrát.
ip route show
nebo /sbin/route -n
, jestli třeba dhcp klient nerozbil routy.
Já fyzicky sedím od prvního routeru docela daleko a potřebuji wifi připojení které z prvního routeru dost dobře nechytám.
Navíc ten druhý router je moje hračka, půjde tam DD-WRT a bude toho mít za úkol trochu víc, než jen wifi a připojení pro stolní počítač.
DHCP na něm zrušit můžu, to je pravda. Každopádně, ten druhý router funguje chvilku a popisované problémy jsem měl i bez něj.
Problémy jsou ať už jsem připojený přímo do switche stejně jako ty dva další počítače, nebo je tam ještě ten router navíc. Ty další dva jsou prostě v pohodě, nebo si jen uživatelé nevšimli, protože já u svého PC sedím dost času :).
Každopádně, nyní mám IP od O2 routeru, DHCP na mém routeru je vypnutý, uvidíme jak se to projeví, když už nic, tak je to tak asi logičtější, ne?
Já jsem v tomto dost lama, takže můžeš mi prosím poradit, jak se nyní dostat na administraci toho druhého routeru? Od O2 routeru má IP 10.0.0.10, ale nebaví se se mnou pod ní.
Tiskni
Sdílej: