Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
debian:/home/jirka# aptitude -s remove clementine Následující balíky budou ODSTRANĚNY: clementine libdbusmenu-glib3{u} libindicate-qt1{u} libindicate5{u} projectm-data{u} 0 balíků aktualizováno, 0 nově instalováno, 5 k odstranění a 1943 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 0 B archivů. Po rozbalení bude uvolněno 12,6 MB.Prozkoumejte situaci v TUI a napište, co jste zjistil.
/root/.aptitude/config
a tam přidat:
Apt::AutoRemove::RecommendsImportant "false"; Apt::AutoRemove::SuggestsImportant "false";Pokud to nepomůže, tak projít konfigurační soubory aptitude a apt (odkud aptitude též bere konfiguraci) a pokud tam nebude nikde zjevná option na tohle, tak sem ty konfiguráky hodit a někdo se na to už mrkne.
aptitude purge "balicek"a pokud chces odinstalovat treba nepouzivane knihovny, tak pouzij
deborphan
z balicku deborphan
deborphan
apt-get install deborphan
deborphan
apt-get remove --purge `deborphan`
Pozor: to poslední kolem deborphan nejsou apostrofy, ale znak, který najdeš na anglické klávesnici vedle jedničky.
aptitude remove
automaticky odinstaluje závislosti natažené pomocí aptitude install
. Tohle neudělá dpkg --remove
nebo pokud instalaci provedl apt-get install
, případně pokud ty závislosti využívá ještě někdo jiný.
aptitude install lynx
, ten si ako závislosť stiahol lynx-cur
. Potom som zadal aptitude remove lynx
a lynx-cur
v systéme zostal. Pritom je označený ako automaticky nainštalovaný:
$ aptitude show lynx-cur Balík: lynx-cur Stav: nainstalovaný Automaticky instalovaný: ano Verze: 2.8.8dev.8-1Debian SID, aptitude 0.6.3
apt-get installtak
apt-get removeodinstaluje jen ten jeden balík a
apt-get autoremovepak odinstaluje přebytečné balíky z jeho závislostí. Pokud instaluji a odinstalovávám pomocí aptitude vše probíhá tak jak jsem popsal v dotazu. Pokud odeberu některý z balíčků instalovaných jako závislost pak se odinstaluje on i balíčky které na něm závisí. Včetně onoho původně instalovaného balíčku, ale již ne jeho další závislosti. Konkrétně se jedná o balíček unity-2d v (x)ubuntu 11.04. Napadá mě jestli unity-2d není jen tzv. metabalíček a v tom není problém. Soubor /root/.aptitude je prázdný a přidáním výše uvedených řádků se nic nezměnilo. Soubor /etc/apt/apt.conf nemám jen adresář /etc/apt/apt.conf.d/ Použití deborphanu můj problém neřeší (to bylo to první co jsem vyzkoušel) Zatím všem děkuji za snahu.
aptitude show unity-2d
pokud by někdo věděl jak celou věc z automatizovat (a přiblížit se tak apt-get autoremove
, byl bych rád pokud by dal vědět. Přece jen je syntaxe aptitude příjemnější jak apt-get, apt-cache.
Všem ještě jednou děkuji za snahu, zas jsem o něco chytřejší
Tiskni
Sdílej: