abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:44 | Pozvánky

    V pátek 20. února 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy

    … více »
    lkocman | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | IT novinky

    Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    dnes 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 17
    dnes 04:33 | IT novinky

    Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Zajímavý projekt

    Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Bezpečnostní upozornění

    Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 10
    včera 14:11 | IT novinky

    Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 13:55 | Nová verze

    Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 22:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (26%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (28%)
    Celkem 853 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: vytvořit RAID 1 na zaběhnutém

    11.7.2003 10:01 Kerpof
    vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Přečteno: 717×
    Mám možná začátečnické dotazy, ale přesto to zkusím:

    1) lze na zaběhnutém systému RH 7.3 s jedním diskem vytvořit RAID 1 (mirorování, jestli se nepletu), aniž bych musel systém znova instalovat? Vím, že to jde při instalaci, ale na zaběhnutém systému? Pokud lze, můžete nahodit jak na to? Připomínám, že na druhém disku je sice také RH, ale jiná instalace.

    2) pokud nepůjde 1), chtěl bych systém přeinstalovat a použít oba dva disky. Jsou sice skoro stejné kapacity, ale jiných výrobců, vadí to nějak? který disk použít na kterém řadiči - řekl bych, že na prvním ten menší.

    3) souvisí to s 1) - druhý disk s jinou instalací systému RH 7.3 (není důležitá)- jsem připojil na druhý řadič a nechal naběhnout celý systém - stala ze zvláštní věc - naběhlo sice jádro z původního disku, ale některé věci byly z obou disků...dost jsem to nepochopil, co se vlastně stalo, může mi to někdo vysvětlit?

    Děkuji za odpovědi, trpělivost a že nepíšete RTFM ;-)

    Odpovědi

    11.7.2003 12:16 Antonin Fabicovic | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    1. IMHO to nejde. ale mozna se mylim .-) Jedina moznost je pouzit HW radic. 2. to by nemelo vadit, kapacita vysledneho RAID bude ale kapacitou toho mensiho disku 3. zalezi na tom, kam se co primountovalo.
    11.7.2003 14:16 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Jde to, ale je to trochu obtižnější. Aby mohl naběhnout přímo s SW RAID rootfs je třeba aby byla jeho podpora přímo v jádře. Naštěstí už dnes snad kromě slackware nikdo nebootuje přímo na rootfs, ale všichni používají initrd. Principiálně by šlo nastavit lilo aby hráblo přímo na jeden disk v zrcadle a načetl si initrd z něho (neb samo raid logicky nezvládá), ale vzhledem k bodu 2 se nabzí jednodužší řešení. Použít ten větší jako primární a hodit si na něj zvlášť partišnu s adresářem /boot do něj si hodit vlastní initrd, který si případně natáhne příslušný modul do jádra (většinou je v jádrech podpora raid 0 a 1 přímo zakompilovaná) spustího a namountne ho a atd. Již odladěný a skonfigurovaný systém lze kdykoliv přenést na jinam, rozdělit na jinak partyšny atd. prostým překopírováním. Nejsou to wokna, aby se při každé změně musel přeinstalovávat. (Jednou jsem zkusil rozšířit partišnu s rootfs ext3 přímo za běhu toho systému (změna na ext2 = odstranit journal, unmount, parted, změna na ext3 = nahodit journal), který z ní běžel, ale to nedopadlo dobře, naštěstí jsem měl komplet ten obsah rootfs zatarován a tak po bootu z install CD Slackwaru jsem to v pohodě obnovil na rozšířenou parišnu a jel jsem dál jako by se nechumelilo. Jinou mou oblíbenou činností je vytáhnou disk, hodit ho do jiné mašiny, boot a jedu (samozřejmě pokud není jádro a glibc skompilováno pro i686 a nestrčím to do 486). Takže bych doporučil nabootovat nějakou live, nebo RIP distribuci, nebo Install CD Slackware, ktré mi jako takové nouzové live CD slouží a pak to dělat. Je to jistější.) Pokud bude na kritickou fázi k dispozici nějaké úložiště kam by se dal dát tar z komplet rootem toho rozběhaného systému tak je to idylka. Třeba i na CD (na druhej disk si vytvoř tar třeba takto: tar czlf kde_je_druhej_disk/muj_root / a pak to vypal). Potom si nabootuj s nějakého toho live (ale musí umět raid). Vytvoř si nějakou malou partišnu na /boot. Vytvoř na obou diskcích stejně velké partišny na raid. Vytvoř raid. Namountuj si raid a pak si to tam rozbal ten tar (tar xzpfC kde_mam_ten_tar/muj_root kde_mam_ten_raid). Pak si přesuň /boot na tu separátní partišnu (mv kde_mam_ten_raid/boot kam_to_chci). Uprav initrd (to je příliš závislé na tom RH 7.3, třeba na to nebude ani třeba šahat, jen aby se ten novej root mountoval ze správného dev = RAID). A je to. Doufám. Pokud není kam ten root odsunout tak je třeba použít obnovou RAIDu popsanou v jednom návodu na LinuxZone, ale teď to tam nějak nemůžu najít. Mělo by to být ale v raid how-to. ad 2) viz. část s /boot ad 3) to teda nechápu, nebo nejsou uvedené potřebné informace. Asi by to chtělo víc popsat, co, kdy, jak?
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    12.7.2003 09:11 Kerpof | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Děkuji za strhující odpověď, vidím že na abclinuxu.cz se pohybují lidé co tomu doopravdy rozumí. Na vámi popsaný postup si bohužel netroufnu, takovej profík nejsem, navíc jde o dost důležitá data. Nicméně mě překvapilo Vaše tvrzení, že nastavení systému lze přenášet pouhým překopírováním, to jsem opravdu netušil. Jsem asi holt moc zkažený uživatel WIN. Váš postup se bude určitě někdy hodit, když ne mě, tak někou jinému.
    14.7.2003 09:01 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Ono to není až tak složité, stačí se trošku sžít s příkazovou řádkou a chvilka studia (LDP, nebo how-to kolem bootování, initrd atd.). Po zazálohování toho disku ve formě taru na CD se není čeho bát. Když se to nepovede, tak stačí poprosit někoho ať to z toho obnoví. Osobně při výše popsaných hrátkách jsem blahořečil své prozíravosti, že jsem si tu zálohu udělal, obyčejně to nedělám, ale asi jsem měl správné tušení ;-)
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    15.2.2005 13:54 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    He, neda mi to abych si nerypnul, beztak jsi to stejne myslel tak jak si myslim :-). Samozrejme ze i slackware muze pouzit initrd pokud je to treba, vis? A jestli fakt, ze nejake zvlastni distribuce ;-) pouzivaji initrd je ,,nastesti`` je celkem sporne, rozhodne o tom muzem nekdy diskutovat :-). IMHO je to jedno a zalezi na preferencich kazdeho co ma radeji, osobne bych initrd nastesti opravdu nenazyval. Treba na nekolika stanicich initrd nepouzivam vubec, na workstation mam jadro kde krome podpory romfs neni vubec nic, takze to take pouzivam podle potreby.

    Jinak k dotazu: jde to celkem jednoduse, osobne mivam v Grubu bootavni rescue systemu ze Slacka, staci si potom akorat rozdelit druhy disk, root na nem nekam nakopirovat, potom prerozdelit stejne ten prvni, vyrobit raid, nakopirovat zpatky a upravit zavadec a konfiguraci tak, aby to fungovalo. Jestli si vzpomenes, urcite jsme to takto spolu nekolikrat delali :-)...

    PS: ze ses jeste s tim obcejne nepoucil, zrovna ty bys mel delat zalohy 3x denne :-). Jo a ber si to osobne, to vis mam dobrou naladu :-)...
    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    15.2.2005 13:06 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Zdravim

    Mam v planu delat skoro totez (RAID - stripping) a to hned na trech strojich. Jeden bude debian nebo gentoo (holt sparc) a tam to bude instalace primo an radi, druhy je SCSI system (slackware). Jadro s podporou SCSI radice je na malem IDE disku jako /boot a bootuje tak primo do rootfs bez initrd. Treti komp je klasickej IDE system. Ten me zajima nejdriv. Neni problem vzit jinej disk a celej system zazalohovat, takze to udelam. Potreboval bych ale poradit jak nakonfigurovat jadro aby bootovalo bez initrd (to je pro me spanelska vesnice). Budu mit hda nejakej disk kde bude /boot a pak nejaka odkladaci partisna, ted neni vubec dulezita. hdb bude jeden z RAIDu, hdc je druhej RAID a hdd cdrom. Pouzivam jadro 2.6.10. Zakompilovat podporu raidu neni problem, ale nevim jak zaridit nastartovani raidu a jeho pripojeni jako / kdyz v prubehu nabihani jadra jeste neexistuje. Slisel jsem ze ma jadro nejakou autodetekci, ale vic o tom nevim.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.2.2005 14:01 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Uplne jednoduse. Bavim se tedy o RAID1 pro boot... Podporu RAIDu zakombajnujes do jatra :-) a alespon bootovaci particie oznacis jako linux raid autodetect ci jak to je. Bootovani si muzes vyresit jak chces, volbou raid v lilu ci rucnim nalitim Grubu do obou MBR... Dulezite pak akorat je, ze Grub v obou discich bude nastaven stejne, proste root je (hd0,neco) a bootuje se z neho. Dale root=/dev/md0 a ostatni RAID oddily uz si vyresis jak chces, protoze to uz budes mit Linux nastartovany, muzes si pustit potom treba inicializaci z rc skriptu. Jo a prostuduj clanek SW RAID na rootu, jako navod to tam bylo docela dobre popsane. Celkem se to da pochopit a neni na tom snad ani moc co zkazit...
    -djz
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.