Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pri grub 2 nie je nutne drzat /boot mimo lvm, zvlada to skvele a bez akehokolvek zasahu zo strany uzivatela. A vies si predstavit, ze ak by bol boot spravovany lvm, tak zvacsit /boot je malina. Ja viem, neodpoveda to presne na tvoju otazku, ale mozno do buducnosti sa to zide.
Napada ma vsak nasledujuce riesenie. Najst volne miesto na lvm (ukrojit z dakej particie 1GB urcite nezavazi v dnesnej dobe) a vytvorit novu particiu pre /boot . V /etc/fstab odstranit zapis pre /boot resp. ho upravit aby smeroval na novu particiu pod lvm. Odmontovat stary /boot (pre istotu este nezmazat), pripojit novu particiu pre boot ( mount -a ) a updatnut grub. Nasledne si mozes skontrolovat konfiguracny subor /boot/grub.cfg , ci sa nacita aj modul pre lvm, malo by tam byt insmod lvm . Restart. Nasledne mozes staru particiu zrusit, pridat ju do lvm a zaclenit do niektorej uz stavajucej particie. Skratka po lvm je zvatsovanie a zmensovanie particii malickost a je to aspon pre mna z casu na cas na nezaplatenie.
Akokolvek, riesenim je to, co tu uz bolo spomenute. Stare jadro sa neodinstaluje pri instalacii noveho. Aspon nie v debiane a zrejme rovnako sa chova aj opensuse. Takze odinstalovanim starych jadier uvolnis potrebne miesto a to je zrejme aj najjednoduchsia cesta a zaroven riesenie. ;)
Tiskni
Sdílej: