Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Presne, ta ikona v menu. Mne osobne nejde dohlavy, preco ak mam nastavenu spravne premennu prostredia, tak spustenie z menu neprebehne a v .xsession-errors sa nachadza hlaska ohladne chybajucej premennej IDEA_JDK. Zatial ako docasne riesenie mam prikaz pre polozku v menu nasledovnu:
bash -c "export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun' && intelij_idea"
intelij_idea nahrad cestou k idea.sh u teba a malo by to fungovat. Co sa tyka spustenia v terminaly, vsetko prebehne ako ma, kedze v .bashrc mam
export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun'
Ono je pozadovana aspon jedna z premennych IDEA_JDK, JAVA_HOME alebo JDK_HOME, teda aspon tak znie chybova hlaska z .xsession-errors, ktora sa tam vzdy pri spusteni z menu objavi :
ERROR: cannot start IntelliJ IDEA. No JDK found to run IDEA. Please validate either IDEA_JDK, JDK_HOME or JAVA_HOME points to valid JDK installation.
Ale vid toto:
patrik@debian-thinkpad:~$ env | grep -i -e java -e jdk -e idea JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun JDK_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun IDEA_JDK=/usr/lib/jvm/java-6-sun patrik@debian-thinkpad:~$ intelij_idea Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 19.1-b02, mixed mode) patrik@debian-thinkpad:~$ echo $? 0
Takze skutocne neviem, kde moze byt problem a preco to nechce spustit z menu aj napriek existujucim premennym a zjavne spravne nastavenym.
Mate pravdu, neexistuju. Je teda otazka preco tomu tak je, kedze sa spustaju tie procesy podomnou a teda by mali zdielat rovnake premenne prostredia. Si myslim, ale zjavne je tomu trochu inak.
export JDK_HOME="/usr/lib/jvm/java-6-sun/"
/usr/lib/idea-IC-103.255/bin/idea.sh
Tiskni
Sdílej: