PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »<? php $ a = `cat / etc / passwd"; echo $ a; ?>To si přátele snad děláte srandu, ne?
Řešení dotazu:
/etc/passwd
nebo jestli ji dostáváte od nějakého podivného NSS modulu), takže by některé programy (včetně Apache samotného nebo PHP v něm) mohly mít problémy, pokud byste jim ji chtěl znepřístupnit.
Je otázkou, jestli je tady SELinux něco platný, protože v unixových systémech se tak nějak předpokládá, že tabulka uživatelů je čitelná pro všechny...takže by některé programy mohly mít problémy, pokud byste jim ji chtěl znepřístupnit.Unix není bezpečnostně založený systém, takže bych na tom tak úplně nestavěl. Spousta programů dnes už nepočítá s unixovým (malým) zabezpečením, a tyto programy jsou zvyklé (už od dob openwall patchů na linux) nedostat přístup ke všemu po čem se sápou. Seznam uživatelů můžete chtít schovat z nejrůznějších příčin. Takže jo do jisté míry SELinux platný je. Navíc v SELinuxu (i v apparmoru) lze nastavovat práva pro jednotlivé web app, čili nakonec se to web serveru ani týkat nemusí.
To, že unix kvůli tomu prohledává jakousi tabulku v textovém souboru
Nemusí být nutně v textovém souboru, máme NSS moduly.
neznamená že to tak musí dělat každý systém
Myslel jsem, že se tu bavíme o Linuxu (resp. glibc), ne o tom, co by teoreticky bylo možné na nějakém hypotetickém systému.
ty otázky jsou odděleny už na úrovni volání libc.
Teoreticky ano, prakticky ne. Koneckonců v POSIXových manuálových stránkách k getpwuid()
, getpwnam()
nebo getpwent()
a podobným funkcím mezi přípustnými návratovými kódy nikde nevidím EACCES
.
Pro případ, že by to nějakou náhodou bylo myšleno vážně a ne jako provokace:
1. Ona se spíš nabízí otázka, jestli klasický webhosting (s možností spouštění skriptů), běžící na jednom stroji bez aspoň nějaké úrovně virtualizace, není tak trochu přežitek a designová chyba.
2. Neptal jsem se, na jakém systému to funguje. Ptal jsem se na příklad systému, kde to nejde.
Provokace to není, ale spustím nainstalovaný systém a předpokládám když je linux taková obrovská komunita, že je systém best off!Je téměř nemožné udělat bezpečnostně univerzální systém který by uspokojil všechny uživatele. Standardní instalace linuxu (a to se ještě liší podle distribuce) má bezpečnost nastavenou tak, aby pokryla co největší spektrum uživatelů. Pokud Vám standardní nastavení nevyhovuje, můžete to s příslušnou investicí vlastní práce do podoby, která se Vám líbí. Vysoká bezpečnost je vždy dělaná na míru přinejmenším vzhledem k tomu co a před kým chráníte. Best off je to proto, že to tak nastavit jde, ne proto, že byste to vytáhl z krabice, vrazil do CD mechaniky a najednou z Vás byl bezpečnostní master blaster.
Best off je to proto, že to tak nastavit jde, ne proto, že byste to vytáhl z krabice, vrazil do CD mechaniky a najednou z Vás byl bezpečnostní master blaster.
Problém vidím v tom, že nějaké registrované usery by měl vidět jen nějaký superadmin a ne kde v případě nějakého webhostingu.Pravdepodobne ste príliš mladý na časy, keď jedinými instant messaging systémami boli
talk
, mtalk
, write
a wall
, preto vás koncept "viditeľnosti zoznamu používateľov" prekvapuje. Ako potom môžete žiť s vedomým existencie telefónnych zoznamov, obsahujúcich mená, adresy a telefónne čísla státisícov občanov?
Ano nefunguje, spravne je to nejak takhle .
<?php
$a = shell_exec("cat /etc/passwd");
echo $a;
?>
Warning: shell_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/bububu-nebezpecny-skript/test.php on line 2
systém který mi přes php vypíše kdekoliv na stránce třeba seznam uživatelů mě fakt šokujeLen tak pre zaujímavosť, čo urobí rovnako nakonfigurovaný web server bežiaci na windowsoch, ktorému dášViz příklad:
<? php $ a = `cat / etc / passwd"; echo $ a; ?>To si přátele snad děláte srandu, ne?
<? php $ a = `net user`; echo $ a; ?>
Vas kod mi vraci prazdnou stranku.
Tak nevim jestli to mam brat jako nejaky zert , ale ta syntaxe se mi nejak nezda .
Pokud si chci spustit v php program , tak pouzji funkci exec popripade shell_exec .
Sam si takhle spoustim bash scripty a ovladam tak system . Cele by to vsak nefungovalo , protoze jako uzivatel www-data nemam dostatecna prava , na radu prichazi uprava suroers
Tiskni
Sdílej: