Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
Kdyz dam halt -f -h tak uz ho nerozjedu.To znamená co? Když vypnete a zapnete napájení, počítač zůstane vypnutý? Nebo se zapne, ale nenabootuje?
Vzbudit by sel dalkove, ale az v okamziku, kdy nekolik hodin nepojede sit a nekdo to da vedet a tam se dostat nechci.
Tam se IMHO časem dostanete tak jako tak, až dojde k nějakému HW kolapsu. Tedy pokud nebudete dostupnost toho routeru monitorovat odněkud jinud (např. aspoň tím vzpomínaným pingem).
takze zautomatizovat to rozhodne nepujde
Asi to nepůjde úplně triviálně, ale že to rozhodně nepůjde, to bych asi netvrdil. Např. se ten router před vypnutím může nalogovat přes ssh na nějaký server, kde o sobě může nechat zprávu. Tak se může server dozvědět, že mu má posílat ping, a až přestane přicházet odpověď (router je vypnutý), tak začít periodicky posílat WOL pakety.
a dva bezdratove spoje, u kterych si nejsem jisty, ze to pres ne projde
To asi nezjistíte bez toho, že byste to vyzkoušel. Buď to projde, nebo k tomu routeru při nejbližším výpadku tak jako tak pojedete.
If after making all the changes suggested above, you cannot get your computer to automatically reboot, you might examine your halt script (/etc/rc.d/init.d/halt in the case of Red Hat Linux) and see if the final line that performs the halt or reboot contains the -p option for powering down the computer. It should not with the logic used by apcupsd, but if it does, the -p option could cause your computer to power off while the UPS is still suppling power (i.e. before the UPS kills the power). Depending on the setting of your BIOS, it may prevent your computer from restarting when the power returns.
.. vypnuti ACPI aby deska (jeji BIOS) nezaznamenal, ze jsem ji vypnul, ale pritom jsem mel shozeny OS.Ta deska se ale nesmi vypnout - to by prave melo udelat odebrani toho "-p". Ma to fungovat tak, ze komp udela uplny shutdown a skonci ve stavu halt, kdy ceka na vypnuti proudu (tak jak to probihalo s AT zdrojema). A jakou posledni se zavola killpower a UPSka odpoji napajeni.
Co si takhle pohrát s apccontrol či jak se ten soubor v /etc/apcupsd jmenuje.
Ta destička s časovačem a jedním relé se opravdu jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Případně se taková destička nechá místo s časovačem vyrobit i s malým "procesorem" (mikrořadičem) - to pro případ, kdy by např. byly potřeba pulzy dva, nebo v nějaké jiné neobvyklé situaci. Mikrořadič se správným programem z toho dělá velmi usable řešení, vč. např. komunikace přes ttyS* apod.
Inspirace např. zde (i když to není úplně přesně to, co požadujete) - je to bod č. 6, watchdog (autor má tak blbě psaný stránky, že na to nelze odkázat přímo)
Tiskni
Sdílej: