OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Koupil jsem si 1TB externi HDD od WD. Pomoci fdisk rozdelil partysny na 50,150,200 a 600G. A ted problemy...
1) první partysnu jsem v fdisku urcil jako NTFS a pak pomoci mkfs.ntfs zformatoval. Problem je, ze windows (XP) to nevidi resp. vidi jako plny disk bez obsahu (neumi vypsat ani velikost a pod). A další věc, ostatní oddily jsem bez problemu pojmenoval a ulozil na automount do fstab, jak jsem zjistil lze to jen u linuxovych FS. Je mozne něco takoveho udelat i zde, abych se vyvaroval napr. při zapsanem automountu /dev/sdb1 s NTFS ve fstab ze když vlozim jen klicenku tak to bude mountovat jako tento systém tedy i s chybou (byva FAT)?Nepujde to nejak pres UUID?
2) 200G oddil jsem se rozhodl mit jako sifrovany filesystem, abych mel kam ukladat citliva data. Postupoval jsem podle clanku na root.cz http://www.root.cz/clanky/jak-vytvorit-sifrovany-oddil-v-linuxu/ , tedy „ dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb3“ - vyplneni disku nahodne vygenerovanymi daty, pak „cryptsetup -c aes-xts-plain -s 512 -y luksFormat /dev/sdb3“ - vytvoreni sifrovaneho oddilu s sifrou atd, a nasledovne „cryptsetup luksOpen /dev/sdb3 encrypted“ kde se mel sifrovany systém zprovoznit.Bohuzel tady jsem v koncich, dostanu vypis „Zařízení /dev/sdb3 není platným zařízením LUKS.“ ackoli do te doby bylo vse OK. Poradi mi někdo znalejsi co s tim, se sifrovanim nemam zadne zkusenosti. Pripadne i jiny navod, diky.
Tak na první otázku již odpověděl kolega, jenom k tomu doplním, že do fstabu lze vkládat disk nejen jako device (/dev/sda1), ale i jako label (LABEL=mujdisk) a jako UUID (UUID=2070348d-e052-43a0-8ce4-a67ca001474a). Takže pro jednoznačné určení disku si můžete vybrat to co se vám bude víc líbit.
Jinak k bodu 2. bych uvítal výpis následujícího příkazu, tím zjistíme co na oddíl cryptsetup zapsal.
cryptsetup luksDump /dev/sda3
No minimálně u UUID si jsem naprosto jistý, že funguje i pro NTFS oddíl. Už jenom z toho principu, že by mělo být nezávislé na fs, ale generované přímo pro oddíl. Stačí když se podíváte do /dev/disk/by-uuid a zjistíte, že tam je :).
Podle mě by měl fungovat i NTFS label, ale flashku mám doma, takže to hned nevyzkouším.
/dev/disk
podadresář by-id
. To je také jednoznačné označení a je ve formě "identifikace_disku_partN", kde N je pořadí partišny na tom disku. A nakonec ještě v /dev/disk
je by-path
, kde je cíl určen kontrolerem a partišnou. ID a UUID (a pochopitelně i label) je invariantní vůči přehazovaní disků na konektorech, připojování disků, zvyšování nebo snižování počtu disků. UUID a label se navíc zachovává při kopiích partišny. Pokud překopíruji partišnu pomocí Clonezilla, nebo jiným nástrojem binární kopie partišny zkopíruje se UUID i na partišnu na jiném disku.
Tiskni
Sdílej: