O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
/dev/md2: Version : 1.1 Creation Time : Sat Sep 11 21:26:20 2010 Raid Level : linear Array Size : 3897586816 (3717.03 GiB 3991.13 GB) Raid Devices : 2 Total Devices : 2 Persistence : Superblock is persistent Update Time : Sat Sep 11 21:26:20 2010 State : clean Active Devices : 2 Working Devices : 2 Failed Devices : 0 Spare Devices : 0 Rounding : 64K Name : ds:2 (local to host ds) UUID : 32ba686a:43c4626a:f4edc8c7:abfb387b Events : 0 Number Major Minor RaidDevice State 0 8 51 0 active sync /dev/sdd3 1 8 35 1 active sync /dev/sdc3Da sa takyto raid zrusit (resp. odobrat z neho jeden disk/particiu)? Uz som uvolnil diskove pole na menej ako polovicu:
/dev/md2 3.6T 1.6T 2.1T 43% /mnt/dataTeraz urobim este resize FS (ext4). A dalsim krokom by malo byt presun pouzivanych blokov na iba jeden HDD a odobratie druheho... Viem ze sa to da v LVM. Ale vie to aj SW RAID (mdadm) ? Prosim poradte...
Řešení dotazu:
raid-0 ani raid-linear nikomu(!!!) nikdy v zivote nedoporucujem... LVM je milion krat pouzitelnejsie... manageovatelnejsie... a taktiez dokaze stripping ako raid-0.
Kroťte se trochu… To, že používáte nějaký nástroj, aniž byste si nejdřív zjistil, k čemu je určen, jak se používá a jaké má vlastnosti, je váš problém, ne toho nástroje. SW RAID je prostě něco jiného než LVM, funguje jinak a má také jiné možnosti a vlastnosti. Nemá smysl porovnávat, co je lepší a co horší, protože každý z těch nástrojů slouží k úplně jinému účelu (proto se také často používají společně).
Je nemanazovatelne
To je jen slovo. Co konkrétně si pod tím mám představit?
a pri akomkolvek probleme/potrebe vymenit disk je potrebne zrusit komplet cele diskove pole
Pokud vás tato vlastnost u neredundantních polí překvapuje, pak tím jen potvrzujete, co jsem napsal v minulém příspěvku - že používáte nástroj, aniž byste zjistil aspoň jeho základní vlastnosti.
Kde vidite to prakticke vyuzitie ???
U RAID 0 je to větší velikost a zejména vyšší rychlost při čtení nebo zápisu delšího souvislého bloku. Nulová odolnost proti výpadku jednoho pole nemusí být vždy problém (např. pokud se jedná o snadno reprodukovatelná data) nebo se dá řešit nasazením v kombinaci si mirrorem. Výhodou linear může být fakt, že i když přijdete o jeden disk, pořád vám zůstane souvislá část výsledného zařízení, takže je šance aspoň nějaká data obnovit. U RAID 0 jste ztracen a LVM je v tomto ohledu někde na půl cesty (záleží na míře fragmentace a na tom, jestli přijdete o metadata).
Aby nedošlo k nedorozumění: netvrdím, že je RAID 0 nebo linear vždy dobrá volba. Tvrdím, že existují situace, kdy jsou vhodnou volbou. Pokud je použijete tam, kde vhodnou volbou nejsou, je to jen a jen vaše chyba.
To je jen slovo. Co konkrétně si pod tím mám představit?Predstavujem si pod tym, ze ked mam pole 1TB + 2x 750GB... tak mozem k nemu kludne prihodit napr. 2TB a tieto 2x 750GB mozem podla lubovole ponechat v poli alebo presunut aktivne 9used) extenty na novy disk a vyhodit ich... proste mozem s tym polom pracovat... rovnako ak napr. FS na diskovom poli ma napr len 1,5TB used, tak mozem shrinknut FS na cca 1,8TB... presunut aktivne extenty aj z 1TB disku a taktiez ho odobrat... a nakoniec tam ostane len 2TB hdd s 1,8TB FS... ktory si pripadne mozem zvacsit na max (2TB)... proste mozem s nim pracovat ako chcem... takze sw raid linear je v podstate nezmysel - a ja som zial nemal na vyber... synology zariadenie mi nic ine neponuklo... len linear, raid0 alebo raid1... zial..
Výhodou linear může být fakt, že i když přijdete o jeden disk, pořád vám zůstane souvislá část výsledného zařízení, takže je šance aspoň nějaká data obnovit.Tak toto je uplny nezmysel... uz pri beznom pouzivani po par mesiacoch je toto tvrdenie utopia... mazanie... kopirovanie... a 90% suborov je rozsypanych napriec diskami v ramci pola... ak zdochne jediny disk, podari sa obnovit mozno 10% dat - fakt zalezi od intenzity/stylu pouzivania.. opat mozem len povedat sw raid linear je v podstate nezmysel v dnesnej dobe nahradeny LVM.
Okrem utocenia ste neukazali ziaden prinos tohto typu raidu...
Útočíte tady jen vy a to hned od začátku. Pokusil jsem se vám něco vysvětlit, ale asi jsem si měl hned na začátku uvědomit, že je to marné, protože se nechcete na něco zeptat, ale jen si postěžovat a vykřičet se. Nezbývá doufat, že aspoň tento účel vám to splnilo…
/dev/sda: INTEL SSDSA2CT040G3: no sensor /dev/sdb: WDC WD20EARX-00PASB0: 38°C /dev/sdc: WDC WD20EARS-00S8B1: 41°C /dev/sdd: WDC WD20EARS-00S8B1: 42°C /dev/sde: WDC WD1200BEVS-00RST0: 34°C
================================================================== || LVM lv_photo | LVM lv_data || ================================================================== || LVM vg_photo | LVM vg_data || ================================================================== || 2x250GB raid1(sdb1,sdc1) | simple partitions sdb2,sdc2,sdd || ================================================================== || 3x 2TB (sdb, sdc, sdd) || ==================================================================co som musel urobit zial krkolomne... cez vytvorenie lv_data nad vg_data len z PV sdb2.... nasledne presunut maximum z raidu nad sdc a sdd .... zvysok popresuat na eterne disky.... zrusit raid... a pripojit disky do vg_photo resp vg_data... a teraz kopirujem veci spat z externych hdd...
Tiskni
Sdílej: