OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
16:58:48 up 42 days, 10:47, 1 user, load average: 0.00, 0.03, 0.03
Zvacsenie kapacity HDD potrebujem hlavne na FTP a NSF, cize rychlost by mala byt ako LAN.
Chcel by som zvacsit kapacitu HDD, samozrejme cim viac, tym lepsie. Rad by som tam dal aspon 500GB. Kedze mam tam stare IDE, takze SATA tam nemozem davat, jedine, ze kupim redukciu IDE/SATA, len neviem ci by to fungovalo ... Dalej som uvazoval o nejakom externom HDD s usb rozhranim, ale na tom PC su myslim len usb 1.1 (alebo ako sa to oznacovalo) neviem ako by to bolo potom z rychlostou, myslim, ze usb 1.1 ma v hight speed asi 12Mbps, cize je to moc pomale, takze to by asi nebolo idealne
Posledna moznost co ma napada je asi sietovy HDD, tie su ale o nieco drahsie.
Co by ste mi odporucili, ktora moznost je najlepsia, alebo su aj ine moznosti ? Nechcem do toho moc vela investovat. Je to taky maly server vyuzivany v malickej LAN so susedmi (asi 20-25 PC).
Inak system je ubuntu 10.04
Ak by som mal zopar supov na viac, tak by som si asi postavil celkom novy server na doske mini ITX s lepsim CPU, s lepsou RAM a s vacsim HDD na SATA (urcite aj s omnoho nizsou spotrebou :) )
http://aukro.cz/sata-pci-radic-fastrak-s150-tx4-i1829420880.html
Perfektní řadič http://aukro.cz/listing.php/user?us_id=6490280
z toho dáš dohromady dost výkonný železo za pár korun, které Ti vydrží další 3-4 roky bez problému.
Tiskni
Sdílej: