Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Řešení dotazu:
... že je to JE problém a že se debianu PŘÍMO týká - nebo máš pocit že dojebané dependency je drobnost?Je otázkou, zda je to vadou distribuce nebo je databáze s dependency v uvedeném případě nějakým způsobem poškozena např. neodobornou manipulací nebo přeplněním svazku.
Je otázkou, zda je to vadou distribuce nebo je databáze s dependency v uvedeném případě nějakým způsobem poškozena např. neodobornou manipulací nebo přeplněním svazku.
podle mých zkušeností je toto docela častá věc - hlavně teda pokud používáš něco jiného než stable - třeba nedávno mi při aktualizaci X serveru chtěl smazat ovladače ke grafice - mohl jsem si vybrat - buď budu v textovém režimu, nebo chvíli počkám než to opraví
databáze byla ok, svazek přeplněnej nebyl
občas se to prostě stane, ale jasně do model se nekope
Promiň ale když má autobus píchlé kolo to znamená že je rozbizý ! Pokud si myslíš že není , jsem zvědav jak tě včas převeze na navazující spoj na letiště do Motu Mute .
Chybu bych viděl v kroku "potvrdím instalaci", kdy zřejmě nevíš, co všechno jsi vlastně potvrdil
Tak tak. Osobně bych to viděl na nějakou "pending" akci, která se prostě provedla společně s tou instalací. Přesně od toho tam je náhled a potvrzení celé akce.
There is a difference in how aptitude keeps track of installed packages and their dependencies compared to apt-get. Aptitude is more precise is tracking these dependencies. Consequently, when you switch from using apt-get to aptitude, the first time you use aptitude you can run into problems because it can remove needed packages because it does not know that they are needed. This can be resolved through aptitudes’s full-screen interface or by entering the following command:
sudo aptitude keep-all
viz Aptitude vs Apt-get Comparison
bezpečné - ve smyslu security nevím, ve smyslu používání systému podle mě v pohodě - používám sid/experimental asi 3 roky a je to ok - chce to mít full backup třeba pomocí partimage hlavně na začátku - než si na něj zvykneš a zjiszíš si na co dávat pozor - přeci jen označení unstable a experimental není jen tak pro srandu - hlavně to chce číst to co si asi přehlídl - výpisy aptitude, nebo synapticu
- možná je tvoje verze hplip už v testingu a pro ten už vychází security update
v /etc/apt/sources.list mám tohle
deb http://ftp.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
deb http://ftp.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free
deb http://ftp.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb-src ftp://ftp.debian-multimedia.org sid main
deb ftp://ftp.debian-multimedia.org sid main
deb-src ftp://ftp.debian-multimedia.org experimental main
deb ftp://ftp.debian-multimedia.org experimental main
deb http://ftp.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free
deb http://qt-kde.debian.net/debian experimental-snapshots main
deb-src http://qt-kde.debian.net/debian experimental-snapshots main
Na Debian prechazim z Fedory. Ta ma sve speciality, ale problem takovehoto razeni me tam jeste nepotkal.Tam se zase snaží yum doinstalovat i686 -devel balík jako závislost základního x86_64 balíku. Případně při odinstalaci drobnosti s sebou vezme celé KDE/GNOME/httpd apod. protože ještě v roce 2011 se v RPM nepoužívají slabé závislosti... Každý systém má svoje muchy, se kterýma se budeš muset naučit žít, případně je obcházet.
Been there, done that!
Zrovna v neděli jsem si na domácí server chtěl doinstalovat Fetchmail a Dovecot a Aptitude mi z nějakýho důvodu označil 70 NEPOUŹÍVANÝCH balíku k odinstalaci. Nepořádně jsem si prohlédl jejich seznam a pak jen zíral, jak mizí: Apache, Pure-ftpd, SVN server, NFS server, LVM2, CUPS, OpenVPN a dokonce SSH server, DHCP server i klient, LILO (!!!) a podpora PHP. Pozdeji (po tom, co jsem se do něj chrootnul z Gentoo Live CD abych obnovil to LILO) jsem zjistil, že se odinstaloval dokonce i ping, iwconfig, Midnight Commander, Aptitude sám a nano.
Je prostě potřeba počítat s tím, že Debianí balíčkovací systém je blbej jak půllitr bublin a rozhodně se nespoléhat na jeho automatické rady.
Tiskni
Sdílej: