abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Boot řadič pci sata

    HrabalVojta avatar 26.9.2011 17:28 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Boot řadič pci sata
    Přečteno: 840×
    Na základní desce mi odešli sata konektory a doma jsem vyhrabal starej pci sata řadič. Ale nemůžu za boha přijít na to jak z tady těch disků nabootovat.
    Základka: K8V-X SE - poslední verze BIOSu ze stránek asus
    Řadič PCI-SATA PCIS-60 - teoreticky by mohla bootovat
    1. Řešení stávajícího bootování - by bylo ideální
    2. A nevím jestli by se třeba dalo na disketu nahrát grub a bootovat z diskety popř USB na disky na řadiči?
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world

    Odpovědi

    26.9.2011 19:12 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    V cem je problem ?

    NN
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 19:17 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    BIOS nenajde HDD ale následný RAID tool už je zobrazuje, ale jelikož se mi nezobrazí v BIOSu tak ani nenabootuji.
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 19:56 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Průběh bootování 1) bios nenajde HDD které jsou zapojeni v řadiči. Takže nejdou navolit jako bootovací zařízení. 2) RAIDTool disky najde ale hlásí device is not valid nebo něco takovýho. A když dám disky do RAID 0 tak nevím jak to dopadne když disk je plný a druhej zformátovaný. Ale teď tohlásí GRUB error 22.
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    26.9.2011 20:57 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Co v biosu udělá volba botu z SCSI ?

    Jinak má ten řadič vlastní ROM (EEPROM) potom by se měla volba botování nastavit v tom externím biosu řadiče.
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 21:05 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Mám tam jen Floppy a CD-ROM ano vím co jeto EEPROMka nikde se nedočtu jestli ji má a jak se dostanu do BIOSu externího řadiče?
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    26.9.2011 21:43 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Pokud má romku tak by ji bios měl natáhnout tak jako rom grafiky, problém je že i když něco vypíše většinou na dnešních PC není nic vidět - monitor většinou má ještě černou obrazovku.

    Prostě proskoumat návod...

    Jinak dříve externí řadiče s rom botovaly při výběru SCSI pokud to uměly (co jsem měl staré PATA řadiče)

    Prostě zjisti co je tam za čipy a pohledej v dokumentaci.

    No a v biosu vyskoušej všechny možnosti pokud to nepůjde budeš muset botovat přes něco co bios tvé desky podporuje.
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 21:33 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    SouthBridge VIA VT8237 Sempron Athlon64; BIOS verze 1501
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    26.9.2011 22:29 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    A jen tak šťouravá otázka. Stojí za vložený čas a energii rozdýchávat ten skoro mrtvý stroj? VT8237 je z roku 2003 takže asi podobně je i celý HW? Není jednodušší uronit slzu a pořídit novou základovku a procesor. Nebo v nejhorším případě v bazaru koupit novou základovku do níž ten Sempron a pamět přesunu?
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 23:30 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Pro mě ano je to srdcová záležitost. A mám ho na hraní. Postoupil jsem dál hodil jsem je do raidu a bios je načte. Nyní se potýkám s grub error 17. Vyzkoušel jsem mbr nahrát v konzoli grubu root(hd0,0) a setup (hd0) a ještě jednou pro hd1.A stejně nic ...
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 23:36 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata

    Vůbec netuším jak funguje raid v linuxu. Taková deflorace :-) ale to by mohl být jako bonus. Jak nastavit Grub v raidu

    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 26.9.2011 23:53 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Jak nastavit grub nad raidem, protože na jednotlivých discích nefungoval
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 27.9.2011 00:14 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Taky by mohla být chyba, že když nabootuju do livecd gentoo, tak se chrootuju nad systémový disk a druhej nemontuju.
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    27.9.2011 03:37 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    pokud vytvaris SW raid tak nesmis pristupovat na fyz. disk [/dev/sda,b] ale na meta device co vytvoris [/dev/md..]

    asi si hledal tohle - http://en.gentoo-wiki.com/wiki/RAID/Software
    27.9.2011 03:42 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    doporucuju precist cely, kdyz pole nevytvoris s "0.90 format superblock" tak se ti esestavi pri bootu...
    HrabalVojta avatar 27.9.2011 09:26 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Jenže já mám hardwérový RAID 0 ... mám řadič do pci a ten by se měl starat o raid když ho vytvořím pomocí RAIDTOOL hned se hlásící za BIOSem.
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 27.9.2011 10:04 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    To jsem si uvědomil, jenže když raid vytváří RAIDTools který se hlásí hned za biosem, protože jinak mi BIOS nenajde ani jeden disk přes ten řadič. A když nabootuju do LIVEka tak vůbec netuším jak tam ten logickej oddíl najít protože už je vytvořeej a hlásí se v biosu... :-(protože znám akorát sda1-3 a sdb1) vždycky namontuju sda a chrootnu se. A vůbec netuším jak tou dělat jinak.
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 27.9.2011 11:28 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Ale pořád bych preferoval řešení bez RAIDu
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    HrabalVojta avatar 27.9.2011 11:44 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Teď jsem zkoušel zapojit jen jeden disk (se systemem) nebyl vidět v BIOSu udělal jsem z jednoho disku RAID byl vidět jako 00:68-2 Silicon bla bla bla a bootnajednou funguje. Ale jak mám udělat aby byli vidět i další disky ... :-(
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world
    27.9.2011 15:07 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Takto vám nikdo nemůže pomoci. Právě to bla bla bla je asi to nejdůležitější. Není mi vůbec jasně co přesně bylo v situaci, kdy něco funguje a co funguje a co ne. A v jiné situaci kdy to neběží, žádné výpisy a žádné logy, pak se nad situaci nedá přemýšlet.

    Protože to, co popisujete, je dne mne klasický problém driverů. Má tato konkrétní distribuce driver pro ten konkrétní čip na řadiči? Má ho nějaká jiná? nebo je obecně dostupný? Dá se k tomu dostat přes nějakou repair distribuci jako SystemRescueCD nebo Trinity Rescue Kit?
    27.9.2011 16:39 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    IMHO asi se bude jednat o takovej ten "fake raid" - pak ten metadevice najdes v /dev/mapper/xyz [v pripade ze mas driver od dmraid] [na chipsetu AMD se mi to hlasi jako /dev/mapper/pdc_randomstring, na intelu tusim jinak... ] - melo by ti pomoct http://en.gentoo-wiki.com/wiki/RAID/NVRAID_with_dmraid

    jen upozornim ze musis do kernelu natlacit driver od toho PCI radice vcetnech vsech nalezitosti z odkazu

    jeste jsem mel problem, ze se pri bootu nezpropagoval ten metadevice do /dev/mapper/... tak jsem to resil v initrd
    28.9.2011 14:54 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Boot řadič pci sata
    Spíše to bude reálná HW raid. A pak musí být řadič driver k tomu řadiči. Před 2 lety jsem instaloval debian na systém HW raidem 5 nad 4xSAS disky o 15000rpm. A po bootu vůbec nebylo pole vidět. Nejdříve se musel z flashky nainstalovat driver. Kdysi dávno jsem dceři na jakési desce s Athonem musel instalovat driver z diskety pro čipovou sadu desky, aby se daly nainstalovat XPčka. Takže myslím, že chybí driver pro řadič. A v nějaké konfiguraci ten řadič vypadá jako normální disk a distro se na něj dostane. Chtelo by to vědět na jakié čipové sadě ten řadič je a zagooglovat k tomu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.