Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
iostat
, nicmene ja potrebuju plugin do Nagiosu, ktery s nim pracuje.
No asi ne...
o IOSTATS toho moc nevím. Osobně si to představuji asi takto... BASH cat,cut,sed,awk... cokoliv a to vám vyzobne číslo a pošle do nagiosu. :)
Skript psát podle návodů ( třeba zde Nagios Plugin API )
(přiložil jsem něco na IOSTATS co jsem našel na disku... třeba něco z toho pomůže. ( myslím že na serveru bylo třeba skript trochu poupravovat ))
./check-tps.sh -w 200 -c 300 (standard_in) 1: syntax error ./check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor (standard_in) 1: syntax error ./check-tps.sh: řádek 52: [: -ne: očekáván unární operátor (standard_in) 1: syntax error ./check-tps.sh: řádek 57: [: -ne: očekáván unární operátor
sh -x check-tps.sh
Uvidis, kde je problem...
sh -x check-tps.sh -w 200 -c 300 ++ basename check-tps.sh + USAGE='check-tps.sh [-w|--warning]tps warning [-c|--critical]tps critical' ++ basename check-tps.sh + THRESHOLD_USAGE='CRITICAL threshold must be greater than WARNING: check-tps.sh -w 200 -c 300' + critical= + warning= + [[ 4 -lt 4 ]] + [[ 4 -gt 0 ]] + case "$1" in + shift + warning=200 + shift + [[ 2 -gt 0 ]] + case "$1" in + shift + critical=300 + shift + [[ 0 -gt 0 ]] + [[ 200 -eq 300 ]] + [[ 200 -gt 300 ]] ++ cat /tmp/tps-sda + tps=39,31 ++ bc (standard_in) 1: syntax error + '[' -ne 0 ']' check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor ++ bc (standard_in) 1: syntax error + '[' -ne 0 ']' check-tps.sh: řádek 52: [: -ne: očekáván unární operátor ++ bc (standard_in) 1: syntax error + '[' -ne 0 ']' check-tps.sh: řádek 57: [: -ne: očekáván unární operátorkde?
(standard_in) 1: syntax error + '[' -ne 0 ']' check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor(standard_in) 1 ti vyhodi chybu, cehoz vysledkem je prazdna hodnota na leve strane ---> nula se nema s cim porovnavat. Na dalsich dvou radcich se to opakuje,,,
37,25
. Nevim ale proc..
iostat -d /dev/sda -x 1 5
. Mam ho v Nagiosu, ktery checkuje kazdych 5 minut a zaznamena vystup do grafu. Co ale je ten vystup, ktery se kazdych 5 min zaznamenava do grafu? To je prumer tech 5ti mereni?
Tiskni
Sdílej: