abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1962 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Opensuse - ohladom RAM

    29.11.2011 11:28 Viktor
    Opensuse - ohladom RAM
    Přečteno: 390×
    Caute.. Moje OpenSuse uz nestacilo na 2 GB RAM, tak som updatoval na 4 GB, v BIOSe skontroloval spravne rozpoznanie pamate - vsetko OK, 4096MB, ale ked si necham zobrazit free -m, zobrazi mi to len 3151 dostupnych MB. To sa mi vytvorila nejaka 900 MB rezerva, ktora nie je dostupna pre bezne pouzivanie, alebo co? Je to tak vsade?

    Dakujem za odpovede.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    29.11.2011 11:41 4096MB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    lebo 32 bitova smejdarna :)

    bud pae kernel alebo prejdi na 64 bitove opensuse
    29.11.2011 12:12 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Som na OpenSuse x86_64, zatial na LiveCD, ktore som stiahol a RAM je tu total: 3141

    Linux linux.site 3.1.0-1.2-desktop #1 SMP PREEMPT Thu Nov 3 14:45:45 UTC 2011 (187dde0) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
    michich avatar 29.11.2011 12:55 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Může to být způsobeno omezením chipsetu nebo hloupým BIOSem. Jaký je to hardware? Jak vypadá "BIOS-provided physical RAM map:" ve výpisu dmesg?
    29.11.2011 13:32 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    v BIOSe mam detekovanych plnych 4096MB ( to som overil pri prvom starte po pridani RAM, este pred spustenim Opensuse )
    dmesg | grep BIOS
    [    0.000000] BIOS-provided physical RAM map:
    [    0.000000]  BIOS-e820: 0000000000000000 - 000000000009fc00 (usable)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 000000000009fc00 - 00000000000a0000 (reserved)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000000e4000 - 0000000000100000 (reserved)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 0000000000100000 - 00000000c7fb0000 (usable)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000c7fb0000 - 00000000c7fc0000 (ACPI data)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000c7fc0000 - 00000000c7ff0000 (ACPI NVS)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000c7ff0000 - 00000000c8000000 (reserved)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000fed00000 - 00000000fed00400 (reserved)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000fee00000 - 00000000fee01000 (reserved)
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000ff380000 - 0000000100000000 (reserved)
    [    0.000000] DMI: To Be Filled By O.E.M. To Be Filled By O.E.M./ConRoe945G-DVI, BIOS P1.20 09/12/2006
    [    0.145228] PCI: PCI BIOS revision 3.00 entry at 0xf0031, last bus=4
    [    0.202160] PnPBIOS: Disabled by ACPI PNP
    [   11.284396] hda_codec: ALC888: BIOS auto-probing.
    
    29.11.2011 13:44 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    A co grafika ? Nesežere to grafika ? Jakou máš - jak je nastavené kolik může sebrat z ram ?
    29.11.2011 14:37 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    nvidia-settings screenshot: http://oi42.tinypic.com/344xq4w.jpg

    O nastaveni, kolko moze zozrat RAM neviem vobec..
    29.11.2011 15:03 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    GT 220 je čip na externí grafice ne? takže grafika by nic brát neměla.
    29.11.2011 15:14 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    No ano, je to externa grafika, nie je integrovana na doske.
    29.11.2011 15:21 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Každá grafika může pro textury si alokovat část RAM v hlavní paměti.

    Kolik se jí dovolí se nastavuje v BIOSu.
    29.11.2011 15:45 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Tak som vyskusal odpojit externu NVIDIU a pouzil integrovanu graficku, a po starte systemu free -m ukazalo total memory 3270 .. Co to moze byt ?
    michich avatar 29.11.2011 15:59 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    [    0.000000]  BIOS-e820: 00000000ff380000 - 0000000100000000 (reserved)
    [    0.000000] DMI: To Be Filled By O.E.M. To Be Filled By O.E.M./ConRoe945G-DVI, BIOS P1.20 09/12/2006
    Takže mapa paměti končí na hranici 0x100000000 = 4 G. To je špatně, protože část tohoto rozsahu je vyhrazena pro PCI zařízení. Správně by měl BIOS přemapovat takto zakrytou RAM do dalšího "(usable)" rozsahu. Ale on to asi BIOS na tomto stroji udělat nemůže, protože chipset 945G prostě na vyšší adresy přistupovat neumí.
    29.11.2011 16:36 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Takze? Jedine riesenie je kupit si novu maticnu? To bol prvy upgrade, mal som v plane este vymenit 2-jadro za 4-jadro a dokupit dalsie 2 GB RAM...
    29.11.2011 18:02 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Ak by som dokupil dalsie 4 GB RAM, stale by som mal tych -900 MB cca ? Lebo ak by slo len o to, tak sa s tym uspokojim, pretoze uz ci budem mat 8 alebo 7 GB ma az tak nedrazdi..
    michich avatar 29.11.2011 19:25 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Ne, s touhle deskou více než těch 3,2 GB nepůjde.
    29.11.2011 19:28 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Dobre, dakujem, povazujem to za kompletne vyriesene.
    29.11.2011 19:55 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    jen doplnění informace o chipsetu od intelu Intel® 945G Express Chipset
    29.11.2011 23:17 wibi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Vystrel do tmy skus upgrade bios (mozna ma blbu tabulku pro linux) http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=ConRoe945G-DVI&o=BIOS
    29.11.2011 11:55 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Jestli nechcete řešit větší změnu (přechod na 64bit), tak si přehoďte jádro s PAE (myslím, že je to balíček kernel-pae) a pak možná bude třeba nakonfigurovat grub aby jste zavedl toto jádro.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    29.11.2011 12:31 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    OpenSUSE implicitně instaluje jádro PAE. Vždycky ho po instalaci vyměňuji za standardní, protože mám jen 2 GB RAM.
    pepe_ avatar 29.11.2011 13:36 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM

    Lidi čtěte ! Píše že používá 64bit OpenSuse tak co melete o PAE

    29.11.2011 14:38 Viktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    Pouzivam 32bit ale po odporucani som vyskusal 64bit LiveCD ( ale som uz spat v nainstalovanom 32 bit systeme )
    29.11.2011 14:48 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM
    ¡Člověče čti! Kde?
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    pepe_ avatar 29.11.2011 15:14 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opensuse - ohladom RAM

    Omluva , asi nějaká haluz...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.