Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
man test cat --numberAle nějak nevím, co může být daleko jednoussi. Ach jo. Příště aspoň napište, co už jste zkusil a v čem je konkrétně problém.
k operacnimu systemu Ubuntu
Co je na tom divného? Možná by měl napsat "Distribuce Ubuntu s linuxovým jádrem", ale o Windows se také mluví jako o operačním systému. Kdo vlastně stanovuje hranici "tohle je ještě operační systém a tohle už ne, to je jen jeho nadstavba"? Správně by do pojmu "operační systém" neměl patřit ani shell. Jeden nicneříkající smajlík bez dalšího vysvětlení je mi k smíchu mnohem víc než nepřesné označení prostředí, ve kterém uživatel řeší svůj problém.k operacnimu systemu Ubuntu
while
a read
.
#!/bin/sh
nl $1 > $2
exit 0;
Ted jeste premyslim nad tim testovanim platnosti cest ;] ktery predpokladam, ze bude nejak pomoci prikazu test :)
jeste jsem premyslel nad zadanim cest az po spusteni skriptu, neco jako:
#!/bin/sh
echo "Zadej jmeno/cestu vstupniho souboru"
echo "Zadej jmeno/cestu vystupniho souboru"
nl $v1 > $v2
exit 0;
ale podle zadani by to melo byt zadano jiz pred spustenim.
Jinak ... skola je to Ostravska univerzita, obor Informatika ;]
exit 0
" považuji za zbytečné a potenciálně nebezpečné. Interaktivní získávání parametrů se také moc nedělá. Nebezpečné parametry (od uživatele) je vhodné obalit uvozovkami. Výsledek by tedy mohl vypadat takto:
#!/bin/sh nl "$1" > "$2"A volání:
skript vstup výstupOvšem tak krátké skripty se obvykle nepíší, protože stačí zadat jen:
nl vstup >výstupBTW: Pro výpis programu používej "<pre>"
man testa zkontrolovat, jestli mas prava na cteni prvniho souboru a prava na zapis do slozky, kde je druhej soubor.
#!/bin/sh [ -f "$1" ] && touch $2 && nl $1 > $2...mozno je nieco lepsie na test lokacie vystupneho suboru, ale touch ma napadol ako prvy...
Tiskni
Sdílej: