abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 354 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS

    3.1.2012 09:51 DD
    LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Přečteno: 748×
    Ahoj. Koukam po LVM, co by mi prineslo a tak. A nejak tapu. K cemu mi bude LVM, kde budu mit treba 3 LV a FS ext4. Kdyz stejne pri manipulaci budu muset odmountovat oddily, abych jim mohl zmensit FS? Ja myslel, ze LVM tohle vsechno resi bez odmountovani, za bezneho chodu. Nebo jsem to spatne pochopil?

    Odpovědi

    3.1.2012 10:06 pupu | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Namatkou - zvetsovat lze i primountovane filesystemy. Do volumegrupy lze pridavat PVOLy a tim zvysovat jeji kapacitu (prikoupis disk, pridas jeho kapacitu...). Prace s LVOLy je vyrazne pohodlnejsi nez prace s fdisk-em. Atd.
    3.1.2012 10:11 DD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    No nejake FS jo, ale nejrozsirenejsi ext3 ext4 ne.. pletu se? To roztazeni na vic disku uznavam (i kdyz nevim jak to je s pristupem k datum, kdyz jeden PV ve VG odejde, ale to neni ten podstata otazky). Tzn. nejaky vyznam na jednom /RAID0/ disku nema LVM smysl?
    3.1.2012 10:46 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    No nejake FS jo, ale nejrozsirenejsi ext3 ext4 ne.. pletu se?

    Pletete. Online zvětšení je možné u ext{2..4}, ReiserFS, XFS i JFS (u posledních dvou dokonce jen online).

    nevim jak to je s pristupem k datum, kdyz jeden PV ve VG odejde

    Stejně jako kdyby vám u klasického oddílu odešla příslušná část média (třeba jedna plotna): bude záležet na tom, jaká část na příslušný PV připadne.

    Tzn. nejaky vyznam na jednom /RAID0/ disku nema LVM smysl?

    Vezměte si třeba migraci celého filesystému na nový disk. S LVM potřebujete na začátku krátký downtime na připojení nového disku a na konci krátký downtime na odpojení starého. Vlastní migraci můžete mezitím provést na živém filesystému. Bez LVM budete muset - pokud budete chtít zajistit konzistenci dat - filesystém odmountovat (nebo aspoň přemountovat read-only) na celou dobu kopírování. Vezmu-li v úvahu, že zkopírování disku velikosti, která je dnes běžná, trvá od deseti hodin výš, je to IMHO dost podstatný argument.

    3.1.2012 11:13 DD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    >> Pletete. Online zvětšení je možné u ext{2..4}, ReiserFS, XFS i JFS (u posledních dvou dokonce jen online).

    Omlouvam se, mluvil jsem puvodne o zmensovani.

    >> Stejně jako kdyby vám u klasického oddílu odešla příslušná část média (třeba jedna plotna): bude záležet na tom, jaká část na příslušný PV připadne.

    To je pravda.. oboji je na nic :-)

    >>> Vezměte si třeba migraci celého filesystému na nový disk. S LVM potřebujete na začátku krátký downtime na připojení nového disku a na konci krátký downtime na odpojení starého.

    Tohle nejak nechapu... jakto, ze migrace s LVM je rychlejsi?

    3.1.2012 11:34 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Omlouvam se, mluvil jsem puvodne o zmensovani.

    U zmenšování si jistý nejsem, ale zmenšování filesystému znamená, že jste něco udělal špatně. Při použití LVM není potřeba rezervovat přehnaně moc místa, můžete zbytek nechat volný a průběžně z něj přidělovat jednotlivým LV podle potřeby.

    jakto, ze migrace s LVM je rychlejsi?

    Rychlejší není. Rozdíl je v tom, že po celou dobu, kdy probíhá, můžete se systémem plnohodnotně pracovat. Bude tam samozřejmě určité zpomalení přístupu k disku, ale všechno bude fungovat. To je obrovský rozdíl oproti klasice, kde po dobu kopírování filesystém nemůžete používat buď vůbec nebo jen read-only.

    3.1.2012 12:36 Pedro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    zmenšování filesystému znamená, že jste něco udělal špatně
    Proc spatne? Co treba situace, ze mel kvanta dat, kterych se ted nadobro cilene zbavil a zbylo mu na LV zbytecne misto, o kterem vi na 99%, ze ho nevyuzije?
    3.1.2012 13:41 Jooky (inactive) | skóre: 39 | blog: Jooky | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    V tom pripade LV zmaze a to by mal byt spravny postup. Ja pracujem v enterprise prostredi a suhlasim s tym, ze zmensovanie FS/LV je chyba navrhu ... ked sa zbavujem kvant dat, tak pre nejaky dovod. Ci uz pouzivana databazova instancia nie je potrebna, alebo applikacia uz stratila vyznam ... no vsetko to znamena, ze sa zbavujem nejak spolocne viazanych dat a k nim by ma byt adekvatne spraveny "fs layout". Uplne bezne sa riesi, ze zakaznik sa rozhodne nieco zrusit a v tom pripade pride na radu odstranovanie dat. V pripade dobreho pociatocneho navrhu to obnasa len odmontovat prisluchajuce FS a pouzit lvremove. Popripade aj operacie na samotnej VG ak to vyzaduje situacia (vgreduce, vgremove, pvmove, ... vsetko online).

    Zivotny cyklus LV vramci LVM by mal byt lvcreate -> lvextend -> lvremove ... v pripade, ze sa tam zamota lvreduce tak ide vazne o chybu v navrhu. (btw: uz pracujem 6 rokov v enterprise prostredi a lvreduce som pouzil asi len raz, aj to po mojej chybe pri extendovani)
    pavlix avatar 4.1.2012 03:50 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Mno pokud měl kvanta souvisejících dat, u kterých toto reálně hrozilo, tak ta kvanta na 99% zasloužila vlastní logický oddíl, který jde teď zrušit. Zmenšování by mělo být fakt naprosto výjimečná věc (a btrfs to za běhu umí).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    3.1.2012 10:49 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Hlavní výhoda není v tom, že byste to mohl dělat s připojenými souborovými systémy (zda to jde nebo ne záleží na daném souborovém systému), ale že to můžete dělat bez přesouvání dat na jiný disk a zase zpět. Když zjistíte, že chcete přesunout kapacitu mezi oddíly, nebo chcete z volného místa přidat část k nějakému oddílu, s LVM to uděláte bez přesouvání dat. Bez LVM byste musel data zazálohovat na jiný disk, ten původní přerozdělit a zase data přesunout zpět.
    3.1.2012 11:15 DD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    >> Tohle nejak nechapu... jakto, ze migrace s LVM je rychlejsi?

    Aha, zde je zrejme odpoved. Diky.
    3.1.2012 10:50 MMichal | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Na zacatku nerozdelite vsechno misto mezi LV, ale jen tolik, kolik zrovna je potreba na jednotlivych FS. A az nekde misto dojde, tak dany LV a FS zvetsite.
    3.1.2012 12:44 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    LVM upravuje jenom to, kde se data fyzicky nachází. Jestli lze změny dělat za běhu, záleží na souborovém systému. Skoro všechny běžně používané systémy lze za běhu zvětšovat (včetně ext3 a ext4), některé lze i zmenšovat (btrfs, OCFS2, GPFS).
    3.1.2012 13:15 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Pro zvětšení souborového systému ale musíte mít volné místo hned za koncem oddílu, který zvětšujete. LVM právě tuhle podmínku odstraňuje.
    3.1.2012 13:17 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    No jasně. Já podotýkal, že souborový systém není věc LVM, takže i když to LVM umožňuje, musí to umožňovat i souborový systém.
    pavlix avatar 4.1.2012 03:48 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Takže...

    Zvětšování oddílů za běhu už máme, takže dál...

    Zmenšení oddílu, ať už za běhu (pokud to FS dovolí), nebo při odpojeném FS, případně zrušení oddílu, uvolňuje místo tak, že je zařazeno mezi volné místo, které jde opět použít. V klasickém dělení se volné místo sčítat nedá, dají se použít jen jednotlivé volné úseky, LVM tuhle bariéru odstraňuje. Důležité na serverech.

    Změna velikosti oddílu a efektivní využití místa nevyžaduje (potenciálně nebezpečné) přesuny dat na disku. Důležité na serverech i desktopech.

    Umožňuje vytvořit velký oddíl napříč více disky.

    Vytváří pojmenované skupiny a v nich pojmenované oddíly, žádná měnící se čísla typu sda1/sda2/sda3. Je to bezpečnější z hlediska chyb administrátora. Například můžeš použít formát /dev/$HOSTNAME/$DISTRIBUCE.$UCEL (skupinu nazveš podle hostname, oddíl podle distribuce a konkrétního účelu), což se hodí pro testovací počítač, kam často instaluješ nové distribuce či verze distribucí na vyzkoušení.

    Vytváření/rušení oddílů nevyžaduje ani restart ani ukecávání jádra. Funguje samo. Můžeš denně rušit a vytvářet oddíly, aniž byses bál, že se to posere. Můžeš vytvářet dočasné oddíly ve skriptech, oddíly pro virtuály, oddíly na blbosti, šifrované oddíly.

    Můžeš bez obav zařazovat vytváření a rušení oddílů do skriptů.

    Můžeš vytvářet dočasné snapshoty logických oddílů a používat je k zálohování jako blokové zařízení nebo přimountovat a zálohovat po souborech.

    Oddíly jsou zarovnané podle velikosti úseků, které dávají nějaký smysl (typu 4 MB, 128 MB, 1 GB vždy binárních jednotek), už nikdy násobky 63 a podobná zvěrstva (i když se jim dá vyhnout i tak).

    Můžeš přidávat do skupin nové disky (pole), odebírat staré, prostě řešit hardwarová úložiště úplně nezávisle na logickém členění prostoru.

    To by mohlo pro začátek stačit.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    6.1.2012 08:00 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Pavlix to hezky shrnul, tak pridam jen trosku svyho.

    Osobne jako duvod pro LVM uvadim (jako ostatni) reseni problemu s partition table a zvetsovani.

    Kdyz clovek vytvori 10GB /dev/sda1 a za tim 10GB /dev/sda2 a pak chce zvetsit /dev/sda1 na 20GB, tak musi sachovat s daty. V LVM proste pridas misto. Kdyz nekdy vytvoris /dev/sda1, sda2, sda3 a sda4 jako primarni oddily a pak chces jeste pridat dalsi oddil, tak mas smulu, musis nejaky primarni oddil a udelat extenden part. LVM mas "neomezene" oddilu.

    Jeste bych uvedl priklady z me prace.

    Mame SVN server, meli jsme tam puvodne v mirroru 2x300GB. Pak doslo misto, pridali jsme dalsi mirror 2x300GB, cili jsem pridal dalsi PV, rozsiril VG a zvetsil LV na celkovych 600GB. Pak doslo misto znovu, ale server uz mel pouze 2 diskove pozice, tak jsme chteli 300GB disky nahradit 600GB. Pridal jsem dalsi mirror 2x600GB. Udelal PV, rozsiril VG. Presunul jsem vsechny LV ze 300GB PV na tu 600GB PV pomoci pvmove, cimz jsem ty 300GB PV uvolnil. Odebral jsem z VG ty 300GB PV, zrusil na nich PV, odebral disky ze serveru. To vse za behu. Pak jsem pridal dalsi 2 x 600GB mirror, udelal PV, rozsiril VG a zvetsil LV.

    Dale mame XEN servery a guest disky replikujeme pomoci drbd nad lvm. Mame disky v HW raidu, ty tvori PV, na tom VG, a tam jednotlive LV (obvykle tak 10 a vic). Nad LV jsou pak definovane DRBD. Kdyz pak dochazi v XEN guestu misto, zvetsim LV na obou serverech (lvresize), zvetsim DRBD (drbdadm resize), pak se bohuzel musi restartovat XEN guest, aby se k nemu dostala zmena velikosti zarizeni a pak uz jenom FS resize (online v XEN guestu).

    Dulezita dve pravidla pro praci s LVM jsou opravdu:

    1) vytvorit pouze tolik mista, kolik je aktualne potreba (+nejaka rezerva pro pripadne prirustky) - ne hned alokovat vsechno. Zvetsit jde jednoduse, zmensovani se dela slozite

    2) pro logicky svazana data vytvaret vlastni LV - neni dobre udelat jednu velkou LV data a do ni pak cpat data, protoze pri smazani nejakych dat se musi zmensovat. Je lepsi vytvorit vic LV (mas jich neomezene) a kdyz pak uz nejaka data nechces, smazes celou LV.
    6.1.2012 08:18 Luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS

    Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.

    pavlix avatar 6.1.2012 20:35 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a jeho vyhoda - zmena velikosti FS
    Máš namysli své vlákno o jednom příspěvku „Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuze.“, nebo si z nás děláš srandu? :D
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.