Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
btrfs.fsck
bych se neodvážil ho mít jinde než pro experimentální použití.
/boot
100 MB na SSD/tmp
a /var/tmp
mám připojeny do ramdisku/var
mám připojen na nevímjakvelký oddíl na HDD (myslím, že kolem 100 GB, ale občas ho musím promazávat, když moc překypuje /var/abs)/home
, ale mám to trošku šíleněji)/boot
. Osobně dělám rozdělení takto:
swap
, /usr
, /var
, /tmp
a /home
.
Pokud bych to měl dělat bez LVM, tak třeba:
/home
v každém případě zvlášť a pokud možno nekomplikovaně. To je jedný oddíl, na jehož obsahu záleží, zbytek může jít do kytek. Samozřejmě, že se zálohuje, ale stejně...
LVM po několika letech, kdy ho Fedora dávala implicitně a nikdy jsem jeho vlastností nevyužil, na NB a desktopy nedávám. Akorát další zbytečný layer.
/ 20GiB /boot 256MiB /home 40GiB (LUKS) /srv 2GiB /var 4GiB /tmp v paměti max. 3GiB /test 20GiBNa stolním podobně jen
/srv
a /var
mají vyšší hodnoty a /home
je bez LUKS
./
(16 GB) + swap
(3 GB) + /home
./
(20 GB) + /home
, plánuju přidat green HDD jako /mnt/share
(až si obchodníci namastí kapsy a ceny spadnou na zem), swap jsem vynechal.Systém běžně zabírá pod 4 GB.Systém určitě, ale programy (tedy /usr, který máš podle všeho na /), těžko. I když nebudu počítat věci jako wesnoth, který sám zabere půl GB, tak je tu pořád TeX (kolem 200 MB bez dokumentace, ta je tak dalších 250 MB), a pod. Do 4 GB se mi / nevejde ani na notebooku, na workstation ani do 8 GB.
[vaclav@lt-tm2450 ~]$ df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/hda1 16G 3,3G 12G 22% / /dev/hda3 36G 1,1G 33G 4% /home tmpfs 997M 0 997M 0% /dev/shm
K čemu jsou běžnýmu uživateli -devel balíky? Ano, před pár desetiletími si vizionáři představovali, že každý uživatel počítače bude zároveň i programátor. Vývoj jim však za pravdu nedal.-devel balíky jsou pro instalaci ze zdrojáků (když potřebuje člověk nainstalovat něco co v distribuci buď není, nebo je to tam ve staré verzi). Ovšem k tomu člověk být programátor nepotřebuje, neboť postup instalace většiny "rozumných" věcí ze zdrojáků je typu "rozbalte zdrojáky, doinstalujte si tyhle a tyhle -devel balíčky a pak napište '
./configure && make && make install
' - a potom se to už bez dalšího zásahu uživatele zkompiluje a nainstaluje"
/usr
u mne je: du -s * 424696 bin 4 games 9472 include 462244 lib 1801372 lib64 80 local 53532 sbin 2652876 share 522620 src 0 tmp 16 X11R6 16 x86_64-suse-linuxjak je trochu poznat distribuce openSUSE 12.1 64bit a hlavní prostředí KDE. žádné hry jen pár v základu, programy na fotky jako digikam darktable hugin, libre office a tex a stejně jsem přes 7 GB celkem
Pracovni NTB:
/ (128 GB SSD) - prijde mi zbytecne to delit /home (750 GB SATA) - LUKS + LVM
Domaci desktopy/servery:
/boot (512MB) / (10 GB) /home (zbytek)Swap oddily nepouzivam, misto nich mam win386.swp...
/boot
i 512 MB. Když se podívám na obsazenost mého /boot, vidím jen 21 MB. Co všechno tam dáváte, že potřebujete tolik?
/boot
(to jsem zjistil až zpětně) a po restartu to chcíplo… , od té doby dělám vždy minimálně 256MiB - to nic nestojí… (ne že by to ten problém řešilo a zbavovalo mě to zodpovědnosti, ale je tam víc prostoru, když je to třeba)
hlavně file systém bude psát informace do inode o času zápisu do swapTenhle problém (že čtení souboru způsobuje zápis dat) lze vyřešit použitím parameteru "noatime" při mountování. Je jasné, že filesystem má nějaký overhead, ale otázkou je jestli u "obvykle vcelku spojitého" souboru co nemění velikost (takže není nutné spouštět algoritmus pro alokaci dalších bloků na disku) bude ten overhead filesystému spočitatelný pouze na CPU (tedy asi spíš minimální), nebo ten overhead bude znamenat čtení/zápis dalších bloků metadat někde na disku. (což by byl další seek a už celkem zpomalení)
To řeší sice nutnost zápisu při čtení, ale ne nutnost dalšího zápisu při zápisu. Last modified se změní tak jako tak.hlavně file systém bude psát informace do inode o času zápisu do swapTenhle problém (že čtení souboru způsobuje zápis dat) lze vyřešit použitím parameteru "noatime" při mountování.
Tiskni Sdílej: