Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
top
obecné vytížení systému s možností volby setříděníhtop
podobně pro rozdělená jádraatop
podobně včetně vytížení diskových a síťových periferiíiotop
vytížení diskových systému jednotlivými procesyiftop, netstat
komunikace po sítiOsobně si myslím tohle; měnit CPU je zbytečnost, těch 400 MHz navíc to nijak nevytrhne. Přidání paměti pomoct může, ale jak již bylo řečeno, má to smysl jen tehdy, pokud jí využijete. Pokud nemáte jak odzkoušet, nakolik ostrý provoz server zatíží, je IMHO nesmysl takhle teoretizovat - to taky můžete rovnou věštit z křišťálové koule. Až budete vědět, kde server nestíhá, můžete se podle toho rozhodnout.
Mimochodem, pokud fakt počítáte s tím, že server pojede v ostrém provozu naplno, nebude vaším největším problémem rychlost připojení, zejména uploadu? 25 Mb (což je rozdíl oproti 25 MB) s 2Mb uploadem je docela málo, nehledě na to, že leckteré domácí routery mohou mít se silným provozem taky potíže.
Hodně ve zkratce, nemějte spuštěné služby, které nepotřebujete. Ať všechno běží s minimálními právy a hlavně ne pod rootem. Ve firewallu zablokujte všechnu komunikaci kromě té, kterou potřebujete. Pravidelně instalujte bezpečnostní patche.
Přímo na úrovni OS existují další prostředky, jak zvýšit bezpečnost (SELinux, AppArmor, hardened jádra,...), ale hlavně se zaměřte na správné nastavení PHP-Fusion, Apache a dalších věcí, co tam poběží...
Tiskni
Sdílej: