Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
top
obecné vytížení systému s možností volby setříděníhtop
podobně pro rozdělená jádraatop
podobně včetně vytížení diskových a síťových periferiíiotop
vytížení diskových systému jednotlivými procesyiftop, netstat
komunikace po sítiOsobně si myslím tohle; měnit CPU je zbytečnost, těch 400 MHz navíc to nijak nevytrhne. Přidání paměti pomoct může, ale jak již bylo řečeno, má to smysl jen tehdy, pokud jí využijete. Pokud nemáte jak odzkoušet, nakolik ostrý provoz server zatíží, je IMHO nesmysl takhle teoretizovat - to taky můžete rovnou věštit z křišťálové koule. Až budete vědět, kde server nestíhá, můžete se podle toho rozhodnout.
Mimochodem, pokud fakt počítáte s tím, že server pojede v ostrém provozu naplno, nebude vaším největším problémem rychlost připojení, zejména uploadu? 25 Mb (což je rozdíl oproti 25 MB) s 2Mb uploadem je docela málo, nehledě na to, že leckteré domácí routery mohou mít se silným provozem taky potíže.
Hodně ve zkratce, nemějte spuštěné služby, které nepotřebujete. Ať všechno běží s minimálními právy a hlavně ne pod rootem. Ve firewallu zablokujte všechnu komunikaci kromě té, kterou potřebujete. Pravidelně instalujte bezpečnostní patche.
Přímo na úrovni OS existují další prostředky, jak zvýšit bezpečnost (SELinux, AppArmor, hardened jádra,...), ale hlavně se zaměřte na správné nastavení PHP-Fusion, Apache a dalších věcí, co tam poběží...
Tiskni Sdílej: