Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
/usr
). Případně by při tom bylo nutné zmenšit nějaký existující oddíl.
A pokud je to starý server, tak bych zvážil, jestli tato situace mi nenahrává na komplexnější změnu. 80GB disky jsou pravděpodobně tak 5 či více let staré a mají proto spotřebu tak 10-13W což při 24/7 provozu dělá za rok spotřebu elektrické energie tak za cca 700Kč. Přičemž nový disk v podobné kapacitě bude spotřebovávat za rok tak 70Kč a brzy zaplatí rozdíl ve své ceně.
Pokud to bude slušný disk pro 24x7 provoz, bude stát tak 3000-4000 Kč, takže i kdybych ročně ušetřil celých 700 Kč, zaplatí se investice za 4-6 let. To bych rozhodně neoznačil slovem brzy.
Problém vidím spíš v tom, že disk, který je používán pět let v nepřetržitém provozu, už de facto dosáhl své předpokládané životnosti.
To je jistě hlavní důvod. Jinak s cenou to není tak strašné. Serverové Western Digital Caviar RE4 250GB 64MB cache je pod 2k. Western Digital VelociRaptor 150GB 32MB cache je za 2,6k. A 2,5" disk na 7,2k otáčkách Western Digital 2.5" Scorpio Black 160GB 16MB cache je za 1,5k.Problém vidím spíš v tom, že disk, který je používán pět let v nepřetržitém provozu, už de facto dosáhl své předpokládané životnosti.
Obavam sa, ze priamo za behu (bez restartu) to mozne nebude, ale malo by stacit live cd/dvd/usb alebo par restartov a spravny file system.
Namiesto raid 0 by som mozno zvazil pouzit LVM (podobny princip ako popisane nizsie pre raid 0).
Pokial su povolene restarty, tak v principe treba prekonfigurovat raid 1 s 2 particiami na raid 1 s 1 particiou, restart, vytvorit raid 0 na novej uvolnenej particii, prekopirovat data, prekonfigurovat fstab na raid 0, restart, zrusit raid 1 particiu (napr. dd if=/dev/null of=/dev/sdXz), pridat cistu particiu do raid 0 a pouzit utilitu na zvacsanie velkosti filesystemu (za behu mozne napr. pri xfs alebo btrfs).
Osobne nemam problem s raid0 (alebo podobnym riesenim) ne beznych masinach, reinstalacia systemu je dnes otazka chvile. Pokial ide o produkcnu masinu, je to uz horsie, ale toto rozhodnutie je len cisto na vas.
Neodporucam pouzivat podobne riesenie pokial nedokazete vytvorit patricne prikazy/nakonfigurovat system sam. Nejedna sa totiz o najbezpecnejsie operacie.
Tiskni
Sdílej: