Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Já osobně kombinuju textové a grafické rozhraní.
To kombinování u mě např. znamená, že třeba pomocí nějakého grafického "udělátka" vytvořím "initial" konfigurační soubor, který potom doladím v textovém režimu.
Jinak také tvořím shellové skripty (Bash), které spouštím třeba z nějakého grafického programu.
Pak jedes v consoli a neco v grafice pokud k tomu je.Pokud je to rychlejší, příjemnější, .... Např je rychlejší nastřílet do terminálu sudo apt-get .... namísto čekání na to, než se načte synaptic, atd atd.
Pokud se jedná o systém na nějakém serveru, řídil bych se jedním pravidlem. Čím méně toho mám nainstalovaného, tím méně se toho může rozbít. Myslím si, že instalace grafického serveru a knihoven je v tomto případě úplně zbytečná a může akorát tak uškodit. Proto bych se omezil pouze na nutné balíčky.
Další věc je ta, že pokud se budeš starat o systém na nějakém serveru, většinou prostě nebudeš sedět u toho počítače, kde jej máš. Budeš se připojovat po síti. Teď si představ, jaké nároky může mít vzdálené zobrazení celého grafického prostředí (a jak pohodlně se ti bude ovládat) oproti tomu textovému.
Pokud tě ale zajímá správa systémů, kde grafické prostředí běžně používáš a máš je po ruce, nic ti nebrání použít grafické klikátka. Jen se ochudíš o některé zkušenosti získané hraním si v konfiguračních souborech
Řekl bych, že to je ale jen částečná odpověď na otázku. Zkus třeba uvést příklady, čím konkrétně by ses chtěl zabývat.
A jeste jeden duvod pro pouzivani textove konfigurace, ktery tu kupodivu jeste nezaznel. Ty graficke klikatka casto umi jenom cast voleb, takze si dany konfigurak nenastavis presne podle potreb.
Samozrejme je mozno (a to tu uz zaznelo) grafickym nastrojem vygenerovat zaklad konfigurace a dodelat to rucne.
Tiskni
Sdílej: