Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Já osobně kombinuju textové a grafické rozhraní.
To kombinování u mě např. znamená, že třeba pomocí nějakého grafického "udělátka" vytvořím "initial" konfigurační soubor, který potom doladím v textovém režimu.
Jinak také tvořím shellové skripty (Bash), které spouštím třeba z nějakého grafického programu.
Pak jedes v consoli a neco v grafice pokud k tomu je.Pokud je to rychlejší, příjemnější, .... Např je rychlejší nastřílet do terminálu sudo apt-get .... namísto čekání na to, než se načte synaptic, atd atd.
Pokud se jedná o systém na nějakém serveru, řídil bych se jedním pravidlem. Čím méně toho mám nainstalovaného, tím méně se toho může rozbít. Myslím si, že instalace grafického serveru a knihoven je v tomto případě úplně zbytečná a může akorát tak uškodit. Proto bych se omezil pouze na nutné balíčky.
Další věc je ta, že pokud se budeš starat o systém na nějakém serveru, většinou prostě nebudeš sedět u toho počítače, kde jej máš. Budeš se připojovat po síti. Teď si představ, jaké nároky může mít vzdálené zobrazení celého grafického prostředí (a jak pohodlně se ti bude ovládat) oproti tomu textovému.
Pokud tě ale zajímá správa systémů, kde grafické prostředí běžně používáš a máš je po ruce, nic ti nebrání použít grafické klikátka. Jen se ochudíš o některé zkušenosti získané hraním si v konfiguračních souborech
Řekl bych, že to je ale jen částečná odpověď na otázku. Zkus třeba uvést příklady, čím konkrétně by ses chtěl zabývat.
A jeste jeden duvod pro pouzivani textove konfigurace, ktery tu kupodivu jeste nezaznel. Ty graficke klikatka casto umi jenom cast voleb, takze si dany konfigurak nenastavis presne podle potreb.
Samozrejme je mozno (a to tu uz zaznelo) grafickym nastrojem vygenerovat zaklad konfigurace a dodelat to rucne.
Tiskni Sdílej: