Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hrozně nerad bych mystifikoval, ale na jaderných novinách i jinde jsem četl, že podobné za problémy může velké množství dirty pages, které se drží v paměti při zápisu na pomalá zařízení. V jádře 3.3+ by toto mělo být z části vyřešené.
Sám jsem podobně fatální záseky v KDE nikdy neměl (občas se mi tohle stane na pár vtěřin při startu KDE, ale nic strašného), takže nemůžu moc posoudit. Kromě novějšího jádra si můžete zkusit pohrát s I/O plánovačem, někteří uživatelé na fórech Archu měli prý dobré výsledky s noop či deadline plánovačem při zápisu na flash paměti.
kio_file
(tj. kopírování přes jakýkoliv KDE program). Kopírování třeba pomocí mc
se chová lépe. Jestli jde o závadu jádra nebo KDE netuším, je možné, že kio_file
používá nějaký jaderný postup, kterému se mc
vyhýbá a výsledek je tento...
kio_file
to dělá. A asi vyřešení nevidím v dohledné době. Mám i problémy s kopírováním dat na server (gigabitová sít mezi stanicí a serverem, RAID 5 na serveru - stripy na raidu 16kB takže malé) A při kopírování filmů tedy cca 700MB se stejně v průběhu přenosu celá stanice chvílemi zasekne. Typicky ve chvíli, kdy se podle KDE teploměru soubor dokopíruje a asi se provádí sync. Přesto dosahuje rychlost při kopírování v krusaderu cca jednotky MB/s. Pokud jsem zkusil na příkazovém řádku natvrdo kopíroval přes cp
byly rychlost cca 10-15 krát vyšší a na 90-95% gigabitové sítě tedy rychlost mezi 90 až 110 MB/s.
Problémy jsou asi horší už podle tohoto a tohoto a tohoto. Status "UNCONFIRMED" znamená, že se s chybou nic nedělá a kašle se na ni?
Kruci mě se tak z KDE nechce. To co používám často a je tvrdě v KDE je digikam, kontact, krusader, kile, kompare, kate, kopete, ale jestli s tím něco neudělají, tak nechci mít se svého čtyřjádra i5 nepožitelnou bednu.
kio_file
?
Tiskni
Sdílej: