Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Jinak server jede, fail2ban tam nemam..
root nastavený nějaký divný shell, třeba /bin/false?
su - , nebo vás to také hned vykopne?
su - nebo su root -, tedy s tou pomlčkou, aby se provedla inicializace prostředí jako po přihlášení?
administrator@master:~$ ssh root@xx.xxx.x.xxx root@xx.xxx.x.xxx's password: Linux master 2.6.32-5-amd64 #1 SMP Sun May 6 04:00:17 UTC 2012 x86_64 The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software; the exact distribution terms for each program are described in the individual files in /usr/share/doc/*/copyright. Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent permitted by applicable law. Last login: Sat Jun 2 20:19:01 2012 from xx.xxx.x.xxx Connection to xx.xxx.x.xxx closed. administrator@master:~$
/tec/passwd a init skripty shellu pro roota.
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
a init skripty shellu pro roota mám prosím hledat kde?
Díky
bash jsou to soubory:
/etc/profile ~/.bash_profile ~/.bash_login ~/.profile
Jun 2 20:36:24 master sshd[2479]: Accepted password for root from xx.xxx.x.xxx port 55338 ssh2
Jun 2 20:36:24 master sshd[2479]: pam_unix(sshd:session): session opened for user root by (uid=0)
Jun 2 20:36:24 master sshd[2482]: fatal: safely_chroot: stat("/var/www/root"): No such file or directory
Jun 2 20:36:24 master sshd[2479]: pam_unix(sshd:session): session closed for user root
sshd_config nastaven ChrootDirectory?
... ChrootDirectory /var/www/%u AllowTcpForwarding no Subsystem sftp internal-sftp Match Group admin ChrootDirectory none AllowTcpForwarding yes ...
/var/www/root existuje?
Bohužel nejsou lidi..
Jsem si to špatně přečetl.. Myslíte, nějaký útok, jo? Tak to jsem fakt úplně klidný!
Tohle není ten správný směr.
roota nebo pro nějakou skupinu, kde by byl root? Nebo nebyl root součástí skupiny admin, a teď už není?
Tiskni
Sdílej: