Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
ps -e | grep httpd
? :)
systemctl status httpd.serviceSamozřejmě za předpokladu, že distro už používá systemd.
bohužel systemd dává u mnoha služeb status že běží OK i když jsou chcíplé, zomboidní a pod.Chtělo by to popsat konkrétní příklady, viz dále.
Vzhledem k nespolehlivosti systemdŘekl bych, že systemd se dá vyčítat hodně věcí, ale spolehlivost v udržování stavu služeb mezi ně podle mě nepatří. Spíš naopak, narozdíl od sysvinit si systemd udržuje přehled o spuštěných procesech a umí službu sledovat a zlikvidovat kompletně. Většina problémů se systemd je způsobena jeho špatným použitím, což lze dát za vinu buď maintainerovi služby nebo i dokumentaci systemd. Něco se dá svést na ovládání.
je lepší třeba příkazem netstat zjistit, zda poslouchají na svých portech.Případně
ss
. To ale mrtvé služby taky zdaleka nemusí podchytit.
Já mám konkrétní příklad, kdy systemd naprosto selhalo. Ale byla to špatná konfigurace dbus .service souboru NetworkManageru, tedy ani problém nebyl v tak v systemd, jako v nechtěné automatické aktivaci.
service … status
, pokud se chce člověk dozvědět, co si o službě myslí sysvinit nebo systemd. Stejně je systemctl hrozně těžkopádné tím, že vyžaduje explicitní příponu .service.
pidof /usr/sbin/apache2
, na RedHatu zase pidof /usr/sbin/httpd
.
Tiskni
Sdílej: