Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Přímo jako recyklační OS je dělaný Joli OS. Je jednoduchý a jde instalovat přímo z Windonwsů. Českou komunitu nemá, ale hodně vychází z Ubuntu. Hodně mi na něm ale vadí, že nejde tolik přizpůsobit vzhled.
1. Jestli to myslíš s Linuxem opravdu vážně, potom se nauč alespoň základy angličtiny. (Jestli tomu už tak není.)
2.Jak už bylo napsáno, tak stabilitá nemá co dočinění s tím, že po odinstalování blíčku zůstane v systému "balast". Stabilita znamená chod bez zatuhávání/zasekávání... Jinak to že se ti systém trhá je tím, že máš "šrot", resp. jsi zvolil programy příliš náročené pro tvůj "šrot".
3. Doporučuju použít "lehkotonážní" aplikace. S těmi by to mělo chodit relativně "dobře".
4. V dnešních distribucích je potřeba kompilování (pokud tedy nejsi vývojář) minimální. Výjimkou je Linux From Scratch, Gentoo...
U ubuntu se jaksi předpokládá, že si jeden nainstaluje buď ubuntu nebo xubuntu. Jinak jsem se v ubuntu z žádnými problémy s instalováním a odinstalovámím balíčků nesetkal.
Nedávno jsem na notebook s celeronem M a 512MB RAM přidal dalších 512MB za 50Kč z bazaru a běhá to pod ubuntu jak víno.
Pokud z toho chceš vymáčknout víc, tak arch a sestavit si to podle svýho (třeba tam nasadit taky lxde, mít to jako to lubuntu, ale s menší spotřebou paměti a místa na disku, protože tam nebudou zbytečnosti). Tam se dá dosáhnout lepších výsledků, ale trvá to dlouho a chce to hodně námahy. Česká komunita moc nefunguje (web je v rozkladu, na irc a jabber konferencích je 5 a míň lidí, ale když už tam sou, tak sou schopný poradit), na oficiálnim anglickym webu je sice plno návodů přeloženo i do češtiny, ale sou většinou zastaralý a nekompletní (asi jako rozdíl mezi českou a anglickou wikipedií). Takže to chce angličtinu, stačí na úrovni čtení manuálů.
Ze závislostma problémy nebejvaj, aspoň u věcí z core a extra, u community může trvat dýl než to někdo překompiluje s těma novejma knihovnama a věci z AURu si musíš pohlídat sám. Když už něco po aktualizaci přestalo jít, protože tomu chyběla nějaká stará verze knihovny, tak to bylo většinou zkompilovaný z AURu a muselo se to překompilovat, pokuď to bylo z repa, tak to časem spravili sami (nebo si to člověk spravil sám že se mu nechtělo čekat a za dva dny se stejná oprava objevila i v repu)...
Tiskni
Sdílej: