Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Přímo jako recyklační OS je dělaný Joli OS. Je jednoduchý a jde instalovat přímo z Windonwsů. Českou komunitu nemá, ale hodně vychází z Ubuntu. Hodně mi na něm ale vadí, že nejde tolik přizpůsobit vzhled.
1. Jestli to myslíš s Linuxem opravdu vážně, potom se nauč alespoň základy angličtiny. (Jestli tomu už tak není.)
2.Jak už bylo napsáno, tak stabilitá nemá co dočinění s tím, že po odinstalování blíčku zůstane v systému "balast". Stabilita znamená chod bez zatuhávání/zasekávání... Jinak to že se ti systém trhá je tím, že máš "šrot", resp. jsi zvolil programy příliš náročené pro tvůj "šrot".
3. Doporučuju použít "lehkotonážní" aplikace. S těmi by to mělo chodit relativně "dobře".
4. V dnešních distribucích je potřeba kompilování (pokud tedy nejsi vývojář) minimální. Výjimkou je Linux From Scratch, Gentoo...
U ubuntu se jaksi předpokládá, že si jeden nainstaluje buď ubuntu nebo xubuntu. Jinak jsem se v ubuntu z žádnými problémy s instalováním a odinstalovámím balíčků nesetkal.
Nedávno jsem na notebook s celeronem M a 512MB RAM přidal dalších 512MB za 50Kč z bazaru a běhá to pod ubuntu jak víno.
Pokud z toho chceš vymáčknout víc, tak arch a sestavit si to podle svýho (třeba tam nasadit taky lxde, mít to jako to lubuntu, ale s menší spotřebou paměti a místa na disku, protože tam nebudou zbytečnosti). Tam se dá dosáhnout lepších výsledků, ale trvá to dlouho a chce to hodně námahy. Česká komunita moc nefunguje (web je v rozkladu, na irc a jabber konferencích je 5 a míň lidí, ale když už tam sou, tak sou schopný poradit), na oficiálnim anglickym webu je sice plno návodů přeloženo i do češtiny, ale sou většinou zastaralý a nekompletní (asi jako rozdíl mezi českou a anglickou wikipedií). Takže to chce angličtinu, stačí na úrovni čtení manuálů.
Ze závislostma problémy nebejvaj, aspoň u věcí z core a extra, u community může trvat dýl než to někdo překompiluje s těma novejma knihovnama a věci z AURu si musíš pohlídat sám. Když už něco po aktualizaci přestalo jít, protože tomu chyběla nějaká stará verze knihovny, tak to bylo většinou zkompilovaný z AURu a muselo se to překompilovat, pokuď to bylo z repa, tak to časem spravili sami (nebo si to člověk spravil sám že se mu nechtělo čekat a za dva dny se stejná oprava objevila i v repu)...
Tiskni Sdílej: