Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
Funkce: -r, --show zjistí a vypíše aktuální stav hodin reálného času --set nastaví RTC na hodnotu zadanou přepínačem --date -s, --hctosys nastaví systémový čas podle hodin reálného času -u, --utc hodiny reálného času jdou v UTCPokud si tedy vypíši hwclock -u, zobrazí se mi náš čas, ktery bych rad v systemu. Zvolím tedy hwclock -u -s, abych do systemových hodin dostal požadovaný čas, což se také povede. Jen pro kontrolu, hwclock -r opět zobrazi UTC (tedy dve hodiny nazpet oproti našemu času). Problem nastava po rebootu. Windows a Wheezy totiž začnou ukazovat o dvě hodiny navic oproti našemu času. To se neni čemu divit, protože když vlezu do biosu, namisto požadovaneho UTC času (dvě hodiny nazpet vuči našemu lokalnimu času) je tam (právě) náš lokalni čas. Tudíž se nedivím že windows a wheezy jdou, dle nastavení, o další dvě hodiny dopředu. Podivné je chování freezyho. Ačkoli ten ma take nastavené, že hardwarove hodiny ma považovat za UTC čas, zobrazí naše hodiny bez problemu. Tedy v panelu mam požadovaný čas, mam ho i v date, nicmene ho dostanu i po vypsani hwclock -r. Tudíž je zřejmé, že navzdory nastavení pracuje freezy s lokalnim časem, který navzdory nastavení uklada přimo do hardwarovych hodin, což zpusobuje posun ve zbylych systemech. Freezy je na disku zhruba o nekolik mesiců dele nez wheezy, drive na nem kratce běželo NTP. A teď babo raď.
Pokud k tomuto příkazu přidáte ještě parametr --utc a přesto dostanete náš lokální čas, pak je "pravděpodobně" (tzn. si to myslím) vše v pořádku.Asi budu umlácen argumenty typu "máš čist náhled komentáře", takže ani nebudu spílat nad absencí "upravit komentář" u komentů bez reakce.
Pokud hwclocku nedáš --utc nebo --local, tak se řídí konfigurací uloženou v /etc/adjtime. Tam se konfigurace zapisuje s každým zavoláním hwclock --systohc.
Nevím, jak tam máš instalované jednotlivé operační systémy, ale tipl bych si, že jak se střídaly, tak nesouhlasil obsah hardwarových hodin a /etc/adjime v daném kořenovém souborovém systému.
Tiskni
Sdílej: