Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim,
mam databazi uzivatelu v ldapu a potrebuji kvuli vytvoreni noveho uzivatele zjistit uzivatele s nejvyssim uidNumber.
Takhle vypada vystup vyhledavani:
root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber dn: uid=ahoj,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10000 dn: uid=test,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10001 root@ubuntu:~#
Z neho jsem schopny zjistit nejvetsi UID:
root@ubuntu:~# root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1 10001 root@ubuntu:~#
A pro vytvoreni noveho uzivatele pouziju UID:
root@ubuntu:~# echo "`ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1` + 1" | bc 10002 root@ubuntu:~#
Zda se mi to sice funkcni, ale dost neefektivni (velmi slusne receno ).
Jak se to ma spravne resit?
Diky vsem za pomoc
awk
, pokud to má být v rámci shell skriptu.
Další věc je, že často nechceme použitá UID po smazání uživatele hned "recyklovat" někomu dalšímu. V rozsáhlejším prostředí může nějakou dobu trvat, než se třeba smažou/přesunou soubory, které vlastnil smazaný uživatel. A ten nový by k nim mohl na základě stejného UID získat přístup. Možnost je přiřazovat UID sekvenčně podle nějakého čítače, který může být taky uložený v LDAPu. Dělá to tak při určité konfiguraci třeba Samba - atribut sambaNextRid
v doménovém záznamu.
OpenLDAP může záznamy řadit pomocí valsort
overlaye (man slapo-valsort). Myslím, že je i ve verzi 2.3. Ale stejně mi přijde jeho použití zbytečné, protože chybí způsob jak specifikovat, že má server poslat jen poslední záznam. (Jedině řadit uživatele sestupně a pomocí sizelimit
vracet první záznam. Ale sémanticky je to trochu nesmyslné.)
Pokud píšete nějaky vlastní tool na přidávání uživatelů, tak já bych to řešil takhle: Stanovil bych si nějaké vyšší číslo, od kterého se budou záznamy generovat -- třeba 10000. A pak bych hledal pomocí filtru (uidNumber>=10000)
. Z nich vybíral nejvyšší. Jako optimalizaci, pokud by bylo uživatelů opravdu hodně, tak bych si lokálně do nějakého souboru ukládal uidNumber posledního uživatele a při hledání bych pak začínal od této hodnoty.
Tiskni
Sdílej: