Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
LXC, OpenVZ ani vServer nie su virtualizacia, ale nejaka forma kontajnerov, cize nieco ako Jails na BSD (velmi hrubo vzate) - co nie je samozrejme zle, kedze to ma svoje vyhody (najnizsia rezia) ale aj nevyhody (jeden kernel pre vsetky kontajnery, problemy so sietovym stackom, nizsia bezpecnost).
Jenže já nechtěl nějakou debilní „plnou virtualizaci“ ale právě . Dokud neukážeš, že má některé z para-virtualizačních řešení reálně zneužitelnou slabinu pak jsou tvoje řeči o „nižší bezpečnosti“ pustými kecy...)
LXC, podla veci co som zachytil, stale nie je pripraveny na tvrde nasadenie (izolacia kontajnerov este nie je dostatocna).
Citation needed. Týká se to i aktuálních jader?
Xen dom0 aj domU funkcionalita je uz dlhsiu dobu v upstream jadrach (od 3.0 ak si dobre spominam), pilne na tom pracuje viacero ludi z viacerych spolocnosti
bla bla bla marketingove kecy
a paravirt DomU su velmi lahke na zdroje - na Atome bez HW podpory virtualizacie je to vlastne jediny typ domU, ktory sa da pouzivat.
Ale já to nepotřebuju, mně stačí para-virtualizace...
Nie je problem mat rozne distra s roznymi kernelmi ako domU, vies priamo pridelovat PCI zariadenia jednotlivym domU (napr. vies dat PCI sietovku 1 konkretnej virtualke, ktora bude robit FW a router pre ostatne - ked som to skusal pred rokmi na desktopovom srote, tak to davalo na 1 gbit sietovke takmer identicky vykon ako bez virtualizacie).
Ani jedno z toho nepotřebuju. Zbytečný balast.
A ked sa ti zruti kernel na neajkej chybe vo virtualke, nijako to neovplyvno ostatne stroje - co nie je pripad kontajnerov beziacich na 1 jadre (nieco ako supert chroot).
No a? Je to domácí servřík. Naopak nemám zájem o víc současně běžících jader, to je pro mně naprostá zbytečnost...
Riaď sa týmto návodom
... s Intel DN2800MT, 8GiB RAM...Support for up to 4 GB of system memory
Teoreticky . Prakticky to běží na 8GiB (alespoň zatím mi to teda naběhlo do BIOSu a ten 8GiB našel).
... OpenVPN, IMAP [Dovecot], httpd - jednou pro vnitřní sít, jednou pro venkovní, Asterisk, LDAP, Radius, printserver [CUPS] a asi i další)...na atome?
Proč ne? Pro malou domácnost ani jedna služba nebude vytížená...
Tiskni
Sdílej: