Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Řešení dotazu:
LXC, OpenVZ ani vServer nie su virtualizacia, ale nejaka forma kontajnerov, cize nieco ako Jails na BSD (velmi hrubo vzate) - co nie je samozrejme zle, kedze to ma svoje vyhody (najnizsia rezia) ale aj nevyhody (jeden kernel pre vsetky kontajnery, problemy so sietovym stackom, nizsia bezpecnost).
Jenže já nechtěl nějakou debilní „plnou virtualizaci“ ale právě . Dokud neukážeš, že má některé z para-virtualizačních řešení reálně zneužitelnou slabinu pak jsou tvoje řeči o „nižší bezpečnosti“ pustými kecy...)
LXC, podla veci co som zachytil, stale nie je pripraveny na tvrde nasadenie (izolacia kontajnerov este nie je dostatocna).
Citation needed. Týká se to i aktuálních jader?
Xen dom0 aj domU funkcionalita je uz dlhsiu dobu v upstream jadrach (od 3.0 ak si dobre spominam), pilne na tom pracuje viacero ludi z viacerych spolocnosti
bla bla bla marketingove kecy
a paravirt DomU su velmi lahke na zdroje - na Atome bez HW podpory virtualizacie je to vlastne jediny typ domU, ktory sa da pouzivat.
Ale já to nepotřebuju, mně stačí para-virtualizace...
Nie je problem mat rozne distra s roznymi kernelmi ako domU, vies priamo pridelovat PCI zariadenia jednotlivym domU (napr. vies dat PCI sietovku 1 konkretnej virtualke, ktora bude robit FW a router pre ostatne - ked som to skusal pred rokmi na desktopovom srote, tak to davalo na 1 gbit sietovke takmer identicky vykon ako bez virtualizacie).
Ani jedno z toho nepotřebuju. Zbytečný balast.
A ked sa ti zruti kernel na neajkej chybe vo virtualke, nijako to neovplyvno ostatne stroje - co nie je pripad kontajnerov beziacich na 1 jadre (nieco ako supert chroot).
No a? Je to domácí servřík. Naopak nemám zájem o víc současně běžících jader, to je pro mně naprostá zbytečnost...
Riaď sa týmto návodom
... s Intel DN2800MT, 8GiB RAM...Support for up to 4 GB of system memory
Teoreticky . Prakticky to běží na 8GiB (alespoň zatím mi to teda naběhlo do BIOSu a ten 8GiB našel).
... OpenVPN, IMAP [Dovecot], httpd - jednou pro vnitřní sít, jednou pro venkovní, Asterisk, LDAP, Radius, printserver [CUPS] a asi i další)...na atome?
Proč ne? Pro malou domácnost ani jedna služba nebude vytížená...
Tiskni
Sdílej: