Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Řešení dotazu:
(je pravda že bude rychlejší a výkonější 3.33GHz o 30% než 3.00GHz ?)(Téměř jistě bude rychlejší a výkonnější a téměř jistě méně než o 30%)
(nebude někde čekat CPU nebo RAM nebo HDD ?)(Určitě bude.)
Jaká může být spotřeba,nebude problém s chlazením ?50W-250W dle GK, pokud to nebude mí chladič, ano, pokud to bude mít adekvátní chladič a bednu, ne.
Jak znatelný rozdíl je proti jednojádru a dvoujádru ?Obecně 1 : 2; v jedné jednovláknové úloze žádný.
Dle výrobce a mě v počtu vláken,a jáder.Výrobce i Vy umíte počítat, byť HW vlákna nemá.
Takže by to reálně mohlo být výkonější o 100% ?Víz výše.
Je možný někde sehnat monitoring vytížení serveru ?Vašeho serveru, který ještě nemáte, dost těžko, možná něco na Windows…
Oba servery budou mít Linux debian 6 (deskopovou verzi)deskop žere více než konzole ?Debian nemá desktopovou verzi (jaké balíčky tam dáte, ty tam budete mít).
Hlavně proto že 3,33/3 = 1,11.(je pravda že bude rychlejší a výkonější 3.33GHz o 30% než 3.00GHz ?)(Téměř jistě bude rychlejší a výkonnější a téměř jistě méně než o 30%)
Ještě jen poznámka: obvykle se jádra desktopu sestavují s prioritou parametrů, které zlepšují užívání při interaktivní práci s grafickým prostředím, rychlost odezvy, priorita na uživatele. Serverové sestavy jádra jsou na maximální průchod paralelních exekucí. A pokud sestavujete server se dvěma 4-jádrovými procesory tak očekávám, že tazatel má náplň úloh, které poběží paralelně.Oba servery budou mít Linux debian 6 (deskopovou verzi)deskop žere více než konzole ?Debian nemá desktopovou verzi (jaké balíčky tam dáte, ty tam budete mít).
Jeden desktop obvykle potřebuje výrazně více zdrojů než jedna konzole.
Kvíz: Žere více auto nebo čerpadlo?
Desktop nebo server, každý má jiné požadavky, a „žere“ jiné věci, asi bude mít i zatížený server nižší aktuální spotřebu el. energie než zatížený desktop na stejném HW.
Ale ještě obecně: Tyhle procesory bych nepoužil, protože jsou to staré procesory (E5460 z roku 07 a X5470 z roku 08), tím pádem širší technologie, starší design a větši spotřeba na výkon. Uvažoval bych spíše o E5649 nebo X5650/X5660, které mají za stejnou cenu 6 jader s hyperthredingem a o něco nižší frekvence. viz komparace
Takže v rozmezí od 10% do 30% výkonější a rychlejší ?Pokud čísla tak 1% - 12%.
Proč myslíte ?O tom to přece celé je. (na p;vodní otázku nelze odpověď)
Takže by to reálně mohlo být výkonější o 100% ?Mohlo, nebude.
to je tazke odhadnut o kolik se zvedne vykon a rychlostano je.
(dle technika to má minimální vliv na výkon konzole linux vs deskop linux vždy instaluji všechny nabídky při instalaci linuxu)Nerozumím, když se instaluje server nebo desktop a dělá se to pořádně, tak se výběr balíčku určitě liší. Pokud poběží zatížený server bez využívání grafické karty, tak má rozhodně nižší spotřebu než zatížení desktop s využitím výkonné grafické karty.
Tiskni
Sdílej: