Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Všechny návody řeší zvuk pro multiseat (dva nezávislé minitory+klávesnice+myši+zvuk) přepnutím pulseaudio do systémového režimu (který je autory pa silně nedoporučován). Předpokládám, že je to způsobeno tím, že sezení obvykle sdílejí jednu zvukovku, z které využívají dva různé výstupy (přední a zadní), ale já mám zvukovky dvě - onboard a hdmi na radeonu, který posílám do tv, která dělá monitor pro druhé sezení.
Lze pulseaudio pouštět v individuálním režimu pro konkrétní zvukovku, s tím že druhého si nemá všímat?
Používám fedoru, která má nějakou podporu multiseatu v logind, ale nenašel jsem podporu zvuku. (logind nepoužívám, protože jsem multiseat budoval, když ještě k dispozici nebyl, takže si při bootu generuju dva configy pro Xy a s každým pouštím jeden dm (na monitor lightdm, na tv xdm - lightdm má sice podporu sezení, ale blbne to, protože to druhou instanci greeteru bere jako přihlášeného uživatele a odmítá vypnout počítač). Děkuji za jakýkoliv podnět k nastíněným problémům.Nevidim duvod proc by to nemelo fungovat.
Ja to delam tak, ze nastavim pomoci .asoundrc alsu (ruzna pcm na ruznych sitovkach) napr.:
pcm.hardware { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0" channels 8 period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 } } pcm.bedny { type route slave.pcm "hardware" slave.channels 8 ttable.0.0 1 ttable.1.1 1 ttable.2.0 1 ttable.3.1 1 ttable.4.0 1 ttable.5.1 1 ttable.6.0 1 ttable.7.1 1 }
a potom v .pulse/default.pa(mimo jine):
load-module module-alsa-sink device=bedny sink_properties=device.description="bedny"
Takze kdyz v tom .asoundrc nastavim jen jednu sitovku, tak i pulse pouziva jen jednu sitovku.
Marekif [[ "$DISPLAY" ]]; then if [[ "$DISPLAY" =~ :1 ]]; then PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_02_00.1.hdmi-stereo" else PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo" fi export PULSE_SINK fis .asoundrc jsem tuším nějak laboroval, ale nakonec mi zbylo jen v /etc/alsa/alsactl.conf
ctl.hw { @args [ CARD ] @args.CARD { type string default "0" } type hw card $CARD }Zkusím zjistit, co jste mi to vlastně napsal a jak to použít
Ted jsem si vsiml v prvnim komentari: %s/sitovka/zvukovka/g
Vpodstate rikam jenom to, ze kazdy uzivatel ma sve nastaveni pulseaudio a to poustim kdyz nahazuji X prikazem /usr/bin/pulseaudio bez parametru.
MarekByl bych raději, kdyby se na kterékoliv sezení mohl přihlásit kterýkoliv uživatel - momentálně to tak funguje, jen se mi nezamlouvá, že běží pa v systémovém režimu a mám pocit, že se k vůli tomu musím občas přihlašovat nadvakrát.
Pro uživatele, který sdílejí děti jsem dokonce udělal wraper kolem firefoxu, aby se v každém sezení pouštěl s jiným profilem, aby mohly být přihlášené u každého sezení jedno a nebyli navzájem v konfliktu.
Tiskni
Sdílej: