Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Řešení dotazu:
Tady a funguje i Google.To nedaří se mi najít znamenalo, že jsem prošel položku Setting default entry na webu fedory (první odkaz z toho googlovského seznamu). Nastavil si podle ní boot na staré jádro a po restartu byla implicitní volba zase špatně. A také další pokusy z toho seznamu v googlu (protože přesně stejně jsem se do googlu prvním dotazem ptal), které upravovaly grub2 "korektně" tedy "opatrnými" zásahy do
/etc/default/* /etc/grub.d/*
nebo příkazy a ne napřímo zásahy do podadresářů /boot/grub/
, dopadly neúspěšně. Takže možná zkusím zásah přímo do /boot/grub2/grub.cfg
Jen pro upřesnění: Fedora má v /etc/default/grub
položku
GRUB_DEFAULT=saveda ne číslo položky, a také příkazy
grub2-set-default <položka starého jádra> grub2-editenv listmě nastavily a vypsaly správně, co jsem chtěl, aby bylo bylo prioritní, ale po rebootu nebylo. Co se stane, když vyměním
saved
za 1
nevím, možná by to bootlo, tak jak chci. Ale také si říkám, že tohle mi stejně přepíše grubby
a
jen si říkám, že pokud musím ručně zasáhnout do /boot/grub2/grub.cfg
a po aktualizaci jádra se mi to smaže, tak je to stejná práce, jako bych musel zasahovat po každé aktualizaci jádra kdekoliv jinde třeba v /etc/default/grub
.
Systém není můj, je pro dceru a hledám, jak jej mít stabilní bez zbytečně častých zásahů z mé strany. Pokud ona provede aktualizaci a systém se jí rozbije není to dobře.
Jak se ve fedoře udělá zákaz aktualizace nějakých balíků, konkrétně kernelu?
update-grub
nemá. Má příkaz grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
, kterým aktualizuje grub.cfg
. Já jsem navíc do /etc/default/grub
nezasahoval. V tom uvedeném popisu se navíc grub2-set-default
použije až po vygenerování grub.cfg
grub2-set-default
a po kontrole uloží položku do grubenv
jako saved-entry
a také grub.cfg
který jsem začátek přiložil
if [ -s $prefix/grubenv ]; then load_env fi set default="0" if [ x"${feature_menuentry_id}" = xy ]; then menuentry_id_option="--id" else menuentry_id_option="" fi export menuentry_id_option if [ "${prev_saved_entry}" ]; then set saved_entry="${prev_saved_entry}" save_env saved_entry set prev_saved_entry= save_env prev_saved_entry set boot_once=true fi function savedefault { if [ -z "${boot_once}" ]; then saved_entry="${chosen}" save_env saved_entry fi }je vidět naplnění parametru default na hodnotu 0, ale nikde dál není žádné další přiřazení
set default
takže i když skript cvičí s saved_entry
tak to nikde nepoužije. Myslím že ve fedoře to generování mají blbě.
Takže jak v "yumu" zablokuji aktualizace kernelu?
set default="0"
na set default="1"
problém vyřešilo, ale je zcela evidentní, že je to nesystémový zásah, a fedora to standardně "uživatelsky konfortně" neřeší.
/boot/grub/grub2/grub.cfg
(umiestnenie sa môže v distribúciách trocha líšiť) v sekcii ### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
ručne presunúť žiadanú položku (s tým novým jadrom)
menuentry 'nazov' ...parametre.. { bla bla }celkom hore na začiatok tejto sekcie, čiže rovno pod ten riadok
### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
Tento súbor grub.cfg
sa nemá upravovať ručne, ale ešte som nikdy nenarazil na problém.
Tiskni
Sdílej: