Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
Tady a funguje i Google.To nedaří se mi najít znamenalo, že jsem prošel položku Setting default entry na webu fedory (první odkaz z toho googlovského seznamu). Nastavil si podle ní boot na staré jádro a po restartu byla implicitní volba zase špatně. A také další pokusy z toho seznamu v googlu (protože přesně stejně jsem se do googlu prvním dotazem ptal), které upravovaly grub2 "korektně" tedy "opatrnými" zásahy do
/etc/default/* /etc/grub.d/*
nebo příkazy a ne napřímo zásahy do podadresářů /boot/grub/
, dopadly neúspěšně. Takže možná zkusím zásah přímo do /boot/grub2/grub.cfg
Jen pro upřesnění: Fedora má v /etc/default/grub
položku
GRUB_DEFAULT=saveda ne číslo položky, a také příkazy
grub2-set-default <položka starého jádra> grub2-editenv listmě nastavily a vypsaly správně, co jsem chtěl, aby bylo bylo prioritní, ale po rebootu nebylo. Co se stane, když vyměním
saved
za 1
nevím, možná by to bootlo, tak jak chci. Ale také si říkám, že tohle mi stejně přepíše grubby
a
jen si říkám, že pokud musím ručně zasáhnout do /boot/grub2/grub.cfg
a po aktualizaci jádra se mi to smaže, tak je to stejná práce, jako bych musel zasahovat po každé aktualizaci jádra kdekoliv jinde třeba v /etc/default/grub
.
Systém není můj, je pro dceru a hledám, jak jej mít stabilní bez zbytečně častých zásahů z mé strany. Pokud ona provede aktualizaci a systém se jí rozbije není to dobře.
Jak se ve fedoře udělá zákaz aktualizace nějakých balíků, konkrétně kernelu?
update-grub
nemá. Má příkaz grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
, kterým aktualizuje grub.cfg
. Já jsem navíc do /etc/default/grub
nezasahoval. V tom uvedeném popisu se navíc grub2-set-default
použije až po vygenerování grub.cfg
grub2-set-default
a po kontrole uloží položku do grubenv
jako saved-entry
a také grub.cfg
který jsem začátek přiložil
if [ -s $prefix/grubenv ]; then load_env fi set default="0" if [ x"${feature_menuentry_id}" = xy ]; then menuentry_id_option="--id" else menuentry_id_option="" fi export menuentry_id_option if [ "${prev_saved_entry}" ]; then set saved_entry="${prev_saved_entry}" save_env saved_entry set prev_saved_entry= save_env prev_saved_entry set boot_once=true fi function savedefault { if [ -z "${boot_once}" ]; then saved_entry="${chosen}" save_env saved_entry fi }je vidět naplnění parametru default na hodnotu 0, ale nikde dál není žádné další přiřazení
set default
takže i když skript cvičí s saved_entry
tak to nikde nepoužije. Myslím že ve fedoře to generování mají blbě.
Takže jak v "yumu" zablokuji aktualizace kernelu?
set default="0"
na set default="1"
problém vyřešilo, ale je zcela evidentní, že je to nesystémový zásah, a fedora to standardně "uživatelsky konfortně" neřeší.
/boot/grub/grub2/grub.cfg
(umiestnenie sa môže v distribúciách trocha líšiť) v sekcii ### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
ručne presunúť žiadanú položku (s tým novým jadrom)
menuentry 'nazov' ...parametre.. { bla bla }celkom hore na začiatok tejto sekcie, čiže rovno pod ten riadok
### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
Tento súbor grub.cfg
sa nemá upravovať ručne, ale ešte som nikdy nenarazil na problém.
Tiskni
Sdílej: