Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nový GRUB se pyšní podporou platforem jiných než x86, vlastním jazykem pro skriptování nebo možností překladů do místního jazyka. Zároveň se celý software ještě více modularizoval. Nesmíme zapomenout na tu zásadní změnu, že GRUB už není založen na editaci jediného souboru s nastavením, ale snaží se usnadnit proces strojové úpravy nastavení GRUBu. Doposud toto záviselo na citlivém přístupu nástroje, který konfigurační soubor upravoval, teď už je proces zautomatizovaný a přirozený. Nic vám nicméně nebrání tuto novinku zavrhnout a začít si vše psát sám ručně, tomu se ale věnovat nebudeme.
Na /boot/grub/menu.lst nebo grub.cfg tedy zapomeneme, minimálně v Debianu se v tomto adresáři nachází cosi jako skládka modulů a dalších souborů. grub.cfg sice nadále existuje, ale je strojově generován. Zjednodušená konfigurace se na Debianu nachází v /etc/default/grub a je místem, kam uživatel sahá asi nejčastěji – ukázka souboru:
GRUB_DEFAULT=0 GRUB_TIMEOUT=5 GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian` GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet" GRUB_CMDLINE_LINUX="ieee80211_regdom=EU"
GRUB_COLOR_NORMAL="light-blue/black" GRUB_COLOR_HIGHLIGHT="light-cyan/blue"
Pro aplikaci změn je nutné spustit
update-grub
Případně pokud chceme GRUB někam nainstalovat, je tu grub-install nebo grub-setup (ten už jen zapisuje do bootovacího sektoru).
Výše uvedené parametry ale nejsou skutečnými parametry GRUBu, jen jsou do nich překládány. Tím se dostáváme k adresáři /etc/grub.d, kde je vidět řada skriptů:
00_header 05_debian_theme 10_linux 20_linux_xen 30_os-prober 40_custom 41_custom
Tento adresář je používán tak, že všechny skripty v něm jsou příkazem update-grub spuštěny v pořadí podle abecedy a jejich výstup je spojen do souboru /boot/grub/grub.cfg. Tento princip umožňuje elegantní automatické vytváření položek v menu. Podle dokumentace jsou čísla na začátku názvů skriptů vyhrazena takto:
Do skriptů od nuly až po 30 nebudeme sahat, ale vysvětlíme si fungování. 00_header a 05_debian_theme používá hodnoty z výše popsaného /etc/default/grub a „překládá“ je v příkazy GRUBu. 10_linux je skript, který prohledá /boot a podle toho vygeneruje položky menu s jádry Linuxu. Něco podobného je 20_linux_xen. Zajímavá magie se skrývá v 03_os-prober, což je skript spouštějící nástroj os-prober. Tento skript a program dovedou společně identifikovat ostatní systémy na vašich discích, ať jsou to Windows 7 nebo GNU/Hurd.
Pěkné je, že pokud jakýkoliv z těchto skriptů spustíme, vypíše se nám orientačně obsah, který půjde do grub.cfg:
# ./10_linux 2>/dev/null menuentry 'GNU/Linux, with Linux 2.6.36-trunk-amd64' --class gnu-linux --class gnu --class os { echo 'Loading Linux 2.6.36-trunk-amd64 ...' linux /vmlinuz-2.6.36-trunk-amd64 root= ro echo 'Loading initial ramdisk ...' initrd /initrd.img-2.6.36-trunk-amd64 } ...
Je to jen pro rychlou kontrolu, co za položky tam jde, protože update-grub (respektive grub-mkconfig) ještě nastavuje důležité parametry, takže tady na první pohled chybí hodně parametrů. Do grub.cfg se pak ve skutečnosti dostane toto:
menuentry 'Debian GNU/Linux, with Linux 2.6.36-trunk-amd64' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os { insmod part_msdos # Načtení modulu pro podporu DOSových diskových oddílů insmod ext2 # Podpora ext2 v /boot set root='(hd0,msdos1)' search --no-floppy --fs-uuid --set=root fa9f8e4d-dada-4081-b39b-71eb9f430422 echo 'Loading Linux 2.6.36-trunk-amd64 ...' linux /vmlinuz-2.6.36-trunk-amd64 root=UUID=bcc8f862-9c88-444a-b1d1-efee7e3171e0 ro ieee80211_regdom=EU quiet echo 'Loading initial ramdisk ...' initrd /initrd.img-2.6.36-trunk-amd64 }
Toto je do značné míry samopopisné... Příkaz set root nastaví, na jakém oddílu se má hledat jádro a initrd, příkaz search pod tím dělá to samé, ale hledá ještě pomocí UUID. Pozor si dávejte na to, že zatímco disky jsou nadále číslovány od nuly, oddíly jsou číslovány od jedničky! (hd0,1) tedy odpovídá /dev/sda1.
Alternativně lze pro vyhledání disku použít i jeho popisek (nastavený například pomocí tune2fs -L), /boot pak najdeme takto:
search --label --no-floppy --set=root NášPopisek
Pokud si budeme chtít napsat vlastní položky do menu, měli bychom je zapsat do 40_custom. Tento skript má v hlavičce nastaveno, že má vypsat svůj vlastní obsah, takže můžeme na konec souboru rovnou připisovat.
Modulů je celá řada. Takto můžeme nabootovat například FreeBSD:
insmod part_bsd # Podpora BSD slices set root(hd0,1,a) # Oddíl se zavaděčem freebsd /boot/loader # Spuštění zavaděče
Windows se spouštějí následovně (a takto lze ostatně spustit i výše uvedené FreeBSD):
insmod part_msdos set root=(hd0,1) chainloader (hd0,1)+1
Jestliže má náš proprietární systém problém s tím, že není na prvním disku, i v GRUBu 2 je možné oddíly přemapovat:
drivemap -s hd0 hd2
Nejprve spustíme
grub-mkimage --format=i386-pc-pxe --output=grub.pxe --prefix='(pxe)/boot/grub' pxe pxecmd
což nám vytvoří v aktuálním adresáři soubor grub.pxe. Ten nakopírujeme na náš TFTP server a v DHCP serveru nastavíme, aby tento byl nabízen jako soubor k bootování. Dále na TFTP server nakopírujeme obsah /boot/grub/*.mod a /boot/grub/*.lst, a to do podadresáře /boot/grub.
Chceme-li použít gPXE, stáhneme si z rom-o-matic.net obraz gPXE ve formátu linuxového jádra (.lkrn) a použijeme například tento příkaz pro jeho načtení:
linux16 /boot/gpxe.lkrn
GRUB 2 podporuje skrze stejně pojmenované moduly i RAID a LVM. Takto určíme, kde hledat jádro uložené kdesi na oddílu LVM:
insmod lvm set root=(SkupinaLVM-NázevLogickéhoOddílu)
Elegantní je i práce s RAID polem. Pokud máme /boot na zařízení md1:
insmod raid set root=(md1)
A pokud je jádro schované v souborovém systému na md1p1:
insmod raid set root=(md1,1)
Jedna z hezkých věcí na GRUBu je to, že i když zapnete počítač a v jeho menu něco chybí, nejste úplně bezmocní díky jeho příkazovému rozhraní. Řada příkazů se však změnila, proto si určitě projděte nový seznam příkazů. Wiki GRUBu je ale plná i řady dalších nepostradatelných informací a návodů.
GRUB 0.9x se nyní nazývá GRUB Legacy. Nové verze už v této řadě nejsou vydávány.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
set root=(DISK)
loopback loop /CESTA_K_ISO_SOUBORU
ZAVADEC (loop)/JADRO
insmod loopback
insmod iso9960
set root=(DISK)
loopback loop /CESTA_K_ISO_SOUBORU
ZAVADEC (loop)/JADRO
V kapitolce Zjednodušené nastavení v prvním odstavci přebývá háček ve slově šahá.
V kapitolce Pokročilejší nastavení je v druhém odstavci elegentní, ve třetím odstavci přebývá háček ve slově šahat, a ve třetím odstavci od konce této kapitolky bych "p" v samopopisné... příkaz nahradil "P", protože mi to připadá jako začátek nové věty.
menuentry "MacOS X Leopard" {
insmod hfsplus
set root=(hd0,X) #změň X na Mac partition
multiboot /boot
}
a pak update-grub. V případě přeinstalování zavaděče v mbr, se přepnete na roota a dáte logicky grub-install /dev/sda.
Docela mi tenhle článek přijde, jako obšlehlý z http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2 a trochu zkrácený. Ale co jiného psát, že?
menuentry "Mac OS X Snow Leopard" { insmod efiemu insmod hfsplus insmod xnu acpi -e (hd0,1)/Extra/DSDT.aml efiemu_loadcore (hd0,1)/grub/efiemu64.o set root=(hd0,2) xnu_kernel /mach_kernel rd=disk0s2 xnu_kextdir /System/Library/Extensions xnu_kextdir (hd0,1)/Extra/Extensions xnu_devprop_load (hd0,1)/Extra/device-properties.bin }