Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
HDD1 s ext4 + DDumbFS + kontejner1 2 TB HDD2 s ext4 + DDumbFS + kontejner2 2 TB HDD3 s ext4 + DDumbFS + kontejner3 2 TBa poté
ZFS raidz z kontejner1+2+3(tedy s redundancí a možností obnovení) Pokud to zkusíte, dejte vědět.
No tak jsem to vyzkoušel a je to nesmysl. Zkoušel jsem na tedy prozatím na kombinaci RAID5->EXT4->DDUMBFS->EXT4. Problém je ten, že pokud vytvořím souborový systém v DDumbFS stejně velký jako velikost DDumbFS, pak vlastně přicházím o výhodu deduplikace. Pokud ten souborový systém vytvořím větší než je velikost DDumbFS, pak sice výhodu deduplikace mám a funguje perfektně (paradoxně lépe než bez té další vrstvy FS), ale po zaplnění DDumbFS přejde Ext4 do read-only módu, protože ačkoliv si myslí, že má ještě nějaké volné místo, tak ve skutečnosti žádné není.
ZFS také vzdávám, protože jsem našel nějaké testy a i při použití SSD jako mezicache je zápis či čtení mnohonásobně pomalejší než s 1 cache v RAM.
Nakonec asi udělám to, že na raid 5 oddílu vytvořím btrfs a uvnitř DDumbFS, takže budu mít výhodu deduplikace v DDumbFS a snapshotů v btrfs. Jenom mi vadí ta pravděpodobnost hash kolize, i když je hrozně malá.
Nakonec asi udělám to, že na raid 5 oddílu vytvořím btrfs a uvnitř DDumbFS, takže budu mít výhodu deduplikace v DDumbFS a snapshotů v btrfs. Jenom mi vadí ta pravděpodobnost hash kolize, i když je hrozně malá.neberte to jako rypani, ale nemuzu si pomoct - vy to mate na zalohovani nejakych serioznich dat, nebo jako hrani s daty na kterych Vam nezalezi??
nevýhody: pro detekci stejných bloků používá hashováníA to je nevýhoda proč? Vy nečetli, a přesto rozmrazili? Samozřejmě, že kolize hashů je ošetřena, v technické dokumentaci se dokonce docela podrobně píše jak.
Tiskni
Sdílej: