3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Problém je, že s nefunkčními programy nemá smysl něco optimalizovat.
Odpad typu Nepomuk a Akonadi vždy násilím smažu, bez ohledu na závislosti. KDE se pak mnohem rychleji spouští, zabírá méně paměti, nemá žádné divné procesy běžící bezdůvodně na 100% a doba odezvy se výrazně zlepší. Problém je, že Nepomuk a Akonadi jsou projekty, které dostaly jakousi výraznou podporu z veřejných peněz. Oba totálně selhaly a nikdy nedodaly funkční implementaci toho, co slibovaly. Každý desktopový projekt by měl mít někde prezentaci plnou screenshotů, která ukazuje, co přesně projekt zlepšil a jak ta zlepšení vypadají. Nepomuk ani Akonadi nic takového nemají, protože je ještě nikdo neviděl fungovat, natož aby pořídil screenshoty. Nebýt financování od Evropské unie, tyto komponenty by právem skončily ve větvi „experimental garbage“ a nikdy by uživatele neobtěžovaly. Takže Akonadi není řešení, ať si kdo chce říká co chce.
KMail naposledy fungoval kolem roku 2008 v KDE 3.něco. Od té doby nefunguje. Kvůli nedomyšlené migraci na GnuTLS (které také dosud nikdo neviděl spolehlivě fungovat) neumí KMail dodnes (po více než čtyřech letech od migrace na KDE 4!) spravovat uživatelské certifikáty a certifikační autority a na jejich základě elektronicky podepisovat zprávy a ověřovat podpisy. (Amatérské GPG experimenty už prý zvládá, ale s běžnými standardními X.509 certifikáty si uživatel ani neškrtne, tedy na kvalifikovaný podpis s KMailem zapomeňte a obecně jakýkoliv X.509 certifikát, ať už na koleně vyrobený či od prestižní autority, vám bude rovněž na houby.) Mimo jiné kvůli tomuto 4 roky nevyřešenému nedostatku je pro mě KMail naprosto nepoužitelný. Aby toho nebylo málo, má zásadní problémy s implementací IMAP a k některým zabezpečeným serverům se nepřipojí, protože GnuTLS opravdu pokazí každou legraci, navzdory tomu, že má TLS v názvu.
Sečteno a podtrženo: Ač zásadně používám KDE jako desktop, můj oblíbený mailový klient je Thunderbird. Všechno, co je pro KMail nepřekonatelný problém, v Thunderbirdu funguje. Kryptografie je samozřejmost. Víc klíčů a identit ke každému účtu je rovněž samozřejmost. X.509 podporuje hned v základní instalaci zcela bez problémů. (GPG lze doinstalovat jako plugin, kdyby ho někdo chtěl.) Složky s deseti tisíci zprávami nejsou žádný problém. Fungují mi zhruba stejně rychle jako složky s nula zprávami. Hledání na straně klienta i serveru je v pořádku, spuštění aplikace i načítání zpráv je bleskové, ač mám cca 5 mailových účtů a ve složkách něco mezi stovkami a deseti tisíci zpráv — jak kde. Thunderbird nemá žádné problémy se změnami připojení k síti. Po změně je občas potřeba ho pošťouchnout požadavkem na refresh nějaké složky, ale to je docela normální — aby to zvládal lépe, musel by být nějak integrovaný s NetworkManagerem či něčím podobným, což naštěstí není... (NetworkManager totiž cca v 50% běžných situací naprosto selhává, takže není jisté, kdo by ho chtěl mít jako dependenci pro mailového klienta.)
Smutné je, že Mozilla Foundation se chystá přestat Thunderbird podporovat. (Aspoň podle toho, co jsem slyšel.) To samozřejmě nebude znamenat zánik toho projektu, ale může se stát, že už pak nebude na špici.
KMail ve starém KDE 3.5.něco mi taky vždycky fungoval. Samozřejmě včetně elektronického podpisu i šifrování. Tenkrát v tom nebyl žádný problém. Škoda, že se ve čtyřkové verzi objevily jakési divné fanatické představy o fungování toho programu. Jestliže GnuTLS prostě nefunguje (a kvůli němu Kleopatra a KMail) a problém trvá roky, buď by měl někdo opravit chyby v použití GnuTLS (jsou-li příčinou tohoto problému) nebo nahradit GnuTLS něčím funkčním (je-li chyba v GnuTLS). Ani jedno se bohužel nestalo a problém trvá už 4 roky. O Akonadi a podobném svinstvu raději nemluvím. To už je zkrátka přes čáru.
Zajímavé pozorování: Když násilím odinstalujete Nepomuk a Akonadi, KDE funguje 100% bez problémů. To znamená, že všechny jeho komponenty jsou navržené tak, aby na tom nefunkčním svinstvu závisely pouze naoko. Ve skutečnosti ho dokážou snadno a rychle ignorovat a jeho nepřítomnost je dokonce prospěšná, zdá se. Vše pak startuje rychleji.
Problém je, že Nepomuk a Akonadi jsou projekty, které dostaly jakousi výraznou podporu z veřejných peněz.Akonadi určitě žádný grant nedostalo. A co se týče Nepomuku v KDE, tak ten AFAIK začala dělat mandriva na základě existujícího veřejně financovaného projektu „výzkumu sémantického desktopu“ – jinak řečeno: ty peníze byly vyhozené ještě před tím, než někdo začal dělat na Nepomuku do KDE. Oni jen té práce využili. Jinak co se týče odpadovitosti Akonadi a Nepomuku – s tím, že Akonadi je kopa hnoje souhlasím. Nepomuk ale už, zdá se, začíná fungovat docela dobře.
No, pokud jde o KMail verze 4.něco: Můj certifikát je tady. Je od prestižní autority, nic nestandardního. Když mi z toho KMailu aspoň jednou někdo pošle šifrovanou a podepsanou zprávu, uvěřím, že funguje. Dosud mi nikdo takovou zprávu z KMailu 4.x neposlal... (Pravda, jednou se to někomu podařilo po nějaké divné konverzi mého veřejného klíče do GPG, ale to se fakt nepočítá, protože se to pak klientem podporujícím jen X.509 nedá dešifrovat.)
Thunderbirdem si šifrovaně píšu s lidmi denně, aniž bych se tím musel nějak explicitně zabývat či bojovat s nefunkční Kleopatrou a podobným nepodařeným softwarem.
Teď ještě kdyby se podařilo z toho všeho vysekat Nepomuk a Akonadi, abych je po každé aktualizaci nemusel násilím odinstalovávat... Nebo je dát do pořádku, aby fungovaly a něco dělaly, ale o tom už slyšíme pátým rokem, že ano... Bohužel s KMailem je bez nich docela husto, tuhle nedávno se dokonce odmítal spustit.
~/.bashrc
přihodit export GPG_TTY=`tty`
a do ~/.gnupg/gpg-agent.conf
volbu keep-display
, jinak byl s Kleopatrou/Pinentry ouvej.
On ten KMail nezávisí na Nepomuku a Akonadi pro srandu králíkům. Nepomuk mu poskytuje vyhledávání, Akonadi AFAIK odesílání a příjem e-mailů.
Tiskni
Sdílej: