Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Podle mě by v xorg.conf mohla být informace, že na "card0" v "DVI" je připojen "monitor0" a to celé je "screen0", dtto pro VGA výstup a monitor1
Řekl bych, že tohle X server nezvládne. AFAIK server se vždy váže alespoň na 1 fyzickou kartu. Tudíž nepůjde spustit samostatný X server pro každý její výstup.
Pokud ale plánujete ještě nad tím pustit nějaký Xnest, tak by mělo stačit okopírovat tu sekci Device
2× a do té druhé přidat položku Screen 1
.
Raději zkusím doinstalovat druhou GK a zkusím to ještě jednou.
Nevím, jestli to bude i tenhle případ, ale může se stát že po instalaci externí GK se nějakým způsobem vypne ta integrovaná (nemůžu ale teď najít nějaký rozumný odkaz).
xorg.conf býval konkrétnější
V jakém smyslu? Řekl bych, že jediný rozdíl je, že teď není xorg.conf
potřeba a konfiguraci je možné uložit i do více souborů pomocí xorg.conf.d/
.
Na MB s intel chipsetem a integrovanou GK nešla aktivovat GK v PCIe a zároveň integrovaná.
Na MB s Nvidia chipsetem a int.GK karta v PCIe běží zároveň.
Zkusil jsem vygenerovat xorg a výsledek spolu s xorgem původním je v příloze.
Jestli to chápu správně ten originální (hezký) xorg.conf generoval program od nvidie a ten druhý (nesmyslný) systémová utilita. Zajímalo by mne, odkud Xorg -configure vzalo těch 8 monitorů a screenů? Znamená to, že spustím-li znovu konfigurační program od nvidie pravděpodobně vytvoří něco podobného jako u původní kovfigurace s jednu kartou?
Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" EndSection
Tiskni
Sdílej: