abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?

    13.2.2013 17:20 Aleš
    Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Přečteno: 1375×
    Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root? Díky za pomoc

    Odpovědi

    13.2.2013 17:37 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Co je to spouštěč?

    "sudo program" ?
    13.2.2013 17:43 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?

    K tomu slouží mj. sudo. Jako root pomocí visudo zkonfiguruješ sudo:

    Host_Alias   DOMACI = hostname
    User_Alias   UZIVATELE = prihlasovaci_jmena
    Cmnd_Alias   PRIKAZ = /ceska/k/prikazu
    Runas_Alias  SUPERUSER = root
    root ALL=(ALL) ALL
    UZIVATELE  DOMACI = ( SUPERUSER ) NOPASSWD: PRIKAZ
    

    Lze to samozřejmě napsat i stručněji, ale takto je to čitelnější. Potom stačí: sudo /cesta/k/prikazu. Takto nebude vyžadováno heslo. Pokud heslo budeš chtít, aby bylo vyžadováno, tak NOPASSWD změň na PASSWD.

    13.2.2013 17:44 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    když to nacpeš do nějakýho init scriptu, pojede program pod rootem.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    13.2.2013 18:04 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Co je to init script? jak to tam nacpu?
    13.2.2013 19:19 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    1.) Něco si o tom zjisti - přečti

    2.) Nám zděl co potřebuješ konkrétně udělat, určitě bude nějaký spůsob jednoduší než co vymýšlíš.

    3.) Obyčejný uživatel nepotřebuje spouštět programy pod rootem.
    13.2.2013 19:29 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Potřebuji spustit soubor jako root
    sudo '/home/web/programs/sublimetext2/sublime_text'
    ve spouštěči nefunguje
    13.2.2013 19:42 DarkKnightCZ | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    mi to funguje... nicmene pokud spoustecem myslis zastupce, pouzij gksudo (kdesu pro KDE), ktere je urceno pro graficke programy
    13.2.2013 19:56 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Ano myslím tím zástupce..

    když to spustím gksudo '/home/web/programs/sublimetext2/sublime_text'

    tak dostanu hlášku, že

    Níže ležící autentizační mechanismus (sudo) nepovoluje spuštění tohoto programu. Kontaktujte prosím svého systémového správce.
    13.2.2013 20:03 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    (sudo) nepovoluje spuštění tohoto programu

    Takže se budeš muset kouknout na konfiguraci sudo

    13.2.2013 20:13 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    tak to mi určitě pomohlo :-D
    13.2.2013 20:16 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?

    Nemáš slušnost/Nedokážeš ani napsat, co používáš za distribuci. Nedokážeš vyjádřit, co vlastně chceš. A já jak debil se ti snažím pomoct. Už na tebe kašlu!

    13.2.2013 22:34 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Proč se snažíš spouštět textový soubor? (Podle názvu by to měl být text. soubor? )

    A proč to musí běžet pod rootem?

    Dle cesty je to součást nějakého WWW? Ty pod rotem taky neběží byla by to chyba.
    Jendа avatar 14.2.2013 13:28 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Není to textový soubor. Řeší se to paralelně na Rootu.
    14.2.2013 12:04 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Jak zkonfigurovat sudo už ti taky popsali, takže si dej jedna a jedna dohromady, mělo by ti to pomoct :-D
    13.2.2013 20:33 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Kdyby to někdo někdy řešil v Debianu s GNOME a potřeboval vytvořit obyčejný spouštěč s právy root, tak stačí vytvořit spouštěč a do vlastního příkazu napsat gksu /moje/cesta/k/programu/nazev_programu

    ;-)

    Ovšem jestli taková prkotina zabere x hodin, tak udělám linuxu velmi brzy pá pá, jelikož řešit primitivní p.čoviny x hodin, na to fakt nemám čas!! ;-)
    13.2.2013 20:40 Dave
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    už jsem se setkal že mi program pod root nechtěl vzít ani gksu a vzal mi až su-to-root -X -c /moje/cesta/k/programu/nazev_programu :-)
    the.max avatar 13.2.2013 20:45 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Super, jedině dobře, aspoň tu už nebudeme muset řešit takovéhle p.čoviny od někoho, kdo neumí číst v dokumenaci. Klikač prostě zůstane klikačem.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    14.2.2013 11:13 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Super, jedině dobře, aspoň tu už nebudeme muset řešit takovéhle p.čoviny od někoho, kdo neumí číst v dokumenaci. Klikač prostě zůstane klikačem.
    Tak zrovna od tebe to hňupe fakt sedí :D :D :D
    13.2.2013 21:13 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Za patnáct let jsem v Linuxu jsem neviděl žádný spouštěč ani žádné zástupce, a už vůbec jsem neviděl, že by bylo zapotřebí naklikávat, aby se něco spustilo se superuživatelskými právy. Netýkal se celý problém úplně jiného operačního systému?
    14.2.2013 08:52 lib | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    +1
    14.2.2013 12:10 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    l4m4 jedeš :-D +1

    Pravdu díš, divnou mluvu má ten chlop, čert ví vodkaď vylez.
    14.2.2013 12:29 Tl4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Že jste je neviděl neznamená, že neexistují a že je někdo nemůže používat. Nevíte tak příště neraďte. Přeji pěkný den
    14.2.2013 13:17 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Jak tě napadlo, že to, že je neviděl, by mohlo znamenat, že neexistují a že je někdo nemůže používat? To se vám povedlo nějak vydedukovat, nebo vás to napadlo z ničeho nic?
    Jendа avatar 14.2.2013 13:31 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Spouštěč se říká .desktop souborům a podle mě ses s nimi určitě setkal (minimálně na Debianu je jich požehnaně).
    Jendа avatar 14.2.2013 13:34 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Ovšem jestli taková prkotina zabere x hodin, tak udělám linuxu velmi brzy pá pá, jelikož řešit primitivní p.čoviny x hodin, na to fakt nemám čas!! ;-)
    To máš blbý, že ti to zabere mnoho hodin. Možná se fakt hodíš spíš na něco jiného. A klidně Linuxu pá pá udělej, mrzet nás to nebude ;-)
    14.2.2013 14:32 Leisy | skóre: 8 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Ovšem jestli taková prkotina zabere x hodin, tak udělám linuxu velmi brzy pá pá, jelikož řešit primitivní p.čoviny x hodin, na to fakt nemám čas!! ;-)
    Hlavne, ze ostatni by meli mit cas na Vase jak rikate p.coviny a urazky, coz? Musite byt asi skutecny poklad.
    5.1.2015 15:49 cowee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Diky, zabralo "gksu putty" (seriova linka potrebuje nevim proc root)
    Jendа avatar 5.1.2015 17:15 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Přidej se do skupiny dialout a nebude potřebovat.

    Defaultně uživateli není přístupná, což je nejspíš relikt z historie, kdy na sériáku byly připojené cizí modemy a terminály.
    13.2.2013 21:07 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    co je "spouštěč"? klikací objekt? nebo prostě máš program, který chceš spustit s právy roota? Na to druhé musíš:
    1. mít správně nastavená práva o programu. Aby měl právo excute pro daného uživatele (Dokumentace chmod)
    2. mít provedení pod rootem. Což je buď již uváděné sudo a jeho varianty nebo program musí vlastnit uživatel root a současně program má nastavený SUID bit v přístupových právech. Pak se efektivně bude provádět s právy roota (Dokumentace chown a SUID) Přiklad programu s takovým během je traceroute.
    Jendа avatar 14.2.2013 13:33 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    co je "spouštěč"?
    soubor.desktop. AFAIK docela používaný překlad (hmm, ani nevím, jak se tomu vlastně říká anglicky).
    9.1.2015 09:53 kodl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Co si mám myslet o člověku (lertimir), který neví co je to spouštěč ? Takový by tu asi neměl radit.
    14.2.2013 08:26 Mirek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Zažil jsem obdobnou situaci u "podpurných" programků jisté velke ERP distribuce běžící nad databází. Právě ty programky musely běžet pod rootem a volal jej DB user. Řešením byl stick bit. Chcete to popsat více ?
    14.2.2013 11:15 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit spouštěč aby se program spustil jako root?
    Zažil jsem obdobnou situaci u "podpurných" programků jisté velke ERP distribuce běžící nad databází. Právě ty programky musely běžet pod rootem a volal jej DB user. Řešením byl stick bit. Chcete to popsat více ?
    Zdravím, jestli je to dotaz na mne, tak není potřeba, gksu splnilo zo co jsem potřeboval.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.