Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
Neni mi jasne jak je mozne podvrhnout zdrojou IP adresu na verejnem internetu. To si routery nekontroluji z jakych IP k nim paket dorazil a zda se s nim maji vubec zabyvat ? Kazdy poskytoval si preci hlida aby od nej ze site nesly jine adresy nez jake ma prirazene ne ? Pripadne jeho nadrazeny poskytovatel by mel zjistit ze k nemu chodi nesmysly.Když se najde síť, kde se to nekontroluje, tak je podvržení možné. Nejinak je tomu i u jiných sítí, např. pro velké provozovatele VoIP je také snadné uskutečnit přes PSTN hovor s podvrženým volajícím.
Myslím, že routre sú nastavené tak aby routovali prevádzku. Neviem o tom, že by routre riešili akú to má zdrojovú IP.
http://cs.wikipedia.org/wiki/IP_spoofing
http://www.root.cz/clanky/nocni-mura-jmenem-syn-flooding/
Tohle mohou kontrolovat jen ISP, protože tam je jasné, jaké zdrojové IP adresy mohou očekávat, ale když vidím třeba našeho schopného poskytovatele připojení, který nezvládl za měsíc opravit routování IPv6 (takže nedostane zaplaceno), tak se ani nedivím, že na takové pokročilé operace jich spousta peče.
BGP routery mohou (kvůli dynamickému síťování v Internetu) legálně dostávat libovolné pakety z libovolných tranzitních cest. Škoda, že RFC 3514 neprošlo
Teda mam ale mam na vyber mezi cenou X a 2x X.Za určitých okolností může být služba s dvojnásobnou cenou vhodnější.
Tiskni
Sdílej: