Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Ahoj,
nemáte někdo nápad jak dělat testování, jestli je nějaké PC s Windows zapnuté (ať už je uživatel přihlášený nebo ne)? Tu informaci potřebuji na PC, kde je Linux a potřebuji ji kvůli vzdálené správě.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na ping, ale vzhledem k tomu, že PC mají (veřejnou) IPv6 adresu, tak se mi to nejeví příliš bezpečné.
Ještě mne napadlo, že při zapínání mi ta stanice pošle mejl a při vypínání znovu, ale nezdá se mi to moc pohodlné.
Další možností je mít tam spuštěného xmpp klienta jako službu, aby to fungovalo i před přihlášením uživatelů.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. Ano mám tam 64 bitový blok.
Nevíš o nějakém softíku, který by byl zapnutý a pěkně rozsvítil zelenou, když bude příslušné PC zapnuté? Zatím se mi nepodařilo pro Linux nic funkčního pro IPv6 najít :(.
nmap
je asi podobný tomu odkazovanému scaneru. Podstatné je umět je odeslat a přijmout. Linuxový přístup je ten že z modulů, které jsou k dispozici, si složíte, co potřebujete. Pokud chcete ikonku červenou/zelenou, tak nejjednodušší je, když volání nmap či ping vložíte do nějakého monitorovacího prostředku. Mnohdy toto vložení, které je často velmi jednoduché, udělal již někdo před vámi, třeba pro KDE je Server Status Widget, jistě se něco podobného dá lehce vytvořit v Conky, nebo v jiném monitoru na ploše, ale to se mi již hledat ani nechce. Podle mne vytvořit takový widget nebo položku do conky je práce tak na hodinu, a to ještě většina doby je studium, jak to udělat.
Ten server Status Widget je skoro přesně to, co potřebuji. To slovo skoro je tam proto, že neumí PING na IPv6, ale přes TCP connection mi to v rámci sítě na IPv6 jede. Ještě vyzkouším, jak to běhá přes net.
Ve Widgetech jsem to také hledal - přes hledání, co je přímo v KDE, ale našel jsem jenom Kood Morning, který je jenom pro jeden server. Díky za tu myšlenku vložit příkaz (zatím používám fping) do nějakého monitorovacího prostředku - to mne opravdu nenapadlo a důvod je opravdu ten, co píšete na začátku (windousí přístup) - ono se to tak lehce z hlavy vymazat nedá.
Teď si to promýšlím a řekl bych, že test přes TCP connection je vlastně to na co jsem se ptal, protože abych otestoval, jestli PC žije, tak nepotřebuji použít PING, ale mohu využít nějakou službu (port), co už povolené jsou.
Poradíte někdo, co je určitě na Windows desktopu zapnuté? Bez čeho by uživatel nemohl fungovat? Mělo by to naběhnout ještě před přihlášením uživatele. A mělo by to umět IPv6 na Windows XP. Určitě to tedy nemůže být "vzdálená plocha", protože tu XP neumí na IPv6.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na pingJe to PC na rovnakej LAN? Ak áno, použil by som arping... (anyway, ICMP "zvonka" sa dá filtrovať na firewalli...)
Tiskni
Sdílej: