Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Je-li součástí služeb ISP veřejná IPv4 adresa, první krok je vybodnout se zvysoka na SixXS a nastavit 6to4. To může mít každý, ihned, bez registrace, s větší MTU, s nesrovnatelně nižší latencí a tak dále a tak podobně.
Pokud jde o to servírování, stačí mít radvd
. Případně k tomu ještě podle potřeby (a pro kompatibilitu s některými systémy, které na tom trvají) DHCPv6 démona. (Je to tentýž dhcpd
jako pro DHCPv4, jen se mu dá jiný konfigurák a option -6
). Podstatné je pak u radvd
nastavit AdvManagedFlag
a AdvOtherConfigFlag
na správné hodnoty -- podle toho, jestli se DHCPv6 používá.
Sečteno a podtrženo, k servírování IPv6 je potřeba
ip route
a pak si uložit perzistentní konfiguraci, aby přežila reboot).radvd
.radvd
nastavit DNS a NTP servery, případně další podstatné záležitosti. (Ne že by snad radvd
tyto informace nevysílal, ale ne každý systém je používá.) V takovém případě je vhodné mít i dhcpd
s optionem -6
. Ve většině případů ovšem tohle nutné není.
Tiskni
Sdílej: