abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 07:11 | IT novinky

    Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    dnes 06:33 | IT novinky

    Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon‪). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:22 | Komunita

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 04:55 | IT novinky

    Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:11 | Zajímavý software

    V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.

    atirage21 | Komentářů: 5
    včera 15:33 | Nová verze

    Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Nová verze

    Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.10. 21:11 | Humor

    Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Rozcestník

    Dotaz: pole RAID1

    29.8.2013 23:57 Pavel | skóre: 17
    pole RAID1
    Přečteno: 825×
    Zdravím, mám doma 2 disky WD 1TB RE a chtěl bych je spojit do raidu. Moje představa byla vytvořit dva oddíly na každém, jeden pro systém druhý pro data a ty pak následně samostatně zrcadlit. Dočetl jsem se ale, že tento způsob není efektivní, že je lepší pro rychlost zrcadlit celý disk. Zase ale nechci riskovat ztrátu dat rozpadnutím raidu. Mám tedy disky rozdělit, nebo použít ještě třetí, systémový?

    BTW: mám možnost fake raidu na desce, ale ten zřejmě nevyužiju co?

    Odpovědi

    30.8.2013 00:05 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Rychlostně je úplně jedno, jestli se zrcadlí dva oddíly nebo jeden, to zrcadlení stejně funguje po blocích, které v obou případech lze úplně stejně nastavovat. Na druhou stranu, pokud budou mít oba oddíly stejnou úroveň RAIDu, bude k něčemu dobré oddělovat systém od dat? To je spíš zvyk z Windows, v Linuxu se to dělá víceméně jen v situacích, kdy systém bude třeba na RAID 10 (rychlý) a data na RAID 6 (víc místa) nebo systém bude na jiných discích (rychlejších a menších) než data.
    30.8.2013 00:07 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Jo a zrcadlení celého disku bych nedělal, stávají se tam pak problémy se zavaděčem a spouštěním RAIDu. Místo toho je lepší udělat jeden oddíl přes celý disk a až do něj RAID.
    30.8.2013 01:01 Pavel | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Právě, že jsem četl různé diskuze a tam nedoporučovali raid přes systémový disk, páč když se rozpadne a je vybrán právě ten poškozený, tak přijdu o data, ale jestli by to řešilo to, že budu mít zavaděč jen na jednom, tak by to bylo OK.

    Co se týče rychlosti, našel jsem toto:
    Rozdělení disků klidně můžeme odvodit ze stávajícího, ale s ohledem na RAID, je možná vhodnější zvolit jen jednu velkou partition (pokud tomu nebrání něco jiného, například požadavek na připojení některých oddílů jen pro čtení). Důvod pro jedinou partition s RAIDem na každém disku je ve výkonu. Ovladač RAIDu se totiž snaží optimalizovat čtení z pole a čte buď z prvního disku který nic neprovádí nebo z disku od kterého naposledy požadoval přístup do nejbližší oblasti. Protože poslední oblast přístupu je uložena v informacích o každém RAID poli, nebude se tento algoritmus při více polích na jednom disku chovat moc efektivně.
    30.8.2013 16:51 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Pokud se to pole rozpadne a při následném rebootu to vybere ten poškozený, tak to nenabootuje, protože se nepodaří sestavit RAID (jedinou výjimkou je RAID-1, kde to může běžet i s jedinou kopií). O data na těch nepoškozených discích nepřijdete, protože ty se odmítnou do RAIDu připojit (pokud je k tomu ručně nedonutíte) a zůstanou ve stavu, ve kterém byly při rozpadnutí pole. Na druhou stranu pokud budete mít zavaděč jenom na jednom disku a rozbije se zrovna on, tak jste na tom úplně stejně. A pokud z toho disku nepůjde ani bootovat, tak máte o zábavu postaráno.

    Na druhou stranu MD RAID je stavěn tak, aby bylo možné disky vyměňovat za běhu. Ten zavaděč na všech discích je tam opravdu jen pro to následné bootování, kdy už byste tam ten vadný disk neměl mít připojen.

    To je docela bota, pokud ovladač RAIDu při rozkládání zátěže nesleduje vytížení disků, co kdyby tam byl jeden disk pomalejší, třeba protože je připojený na PATA a sdílí linku s dalším? Věřím, že by to mohl být problém těch levných pseudo-RAIDů, ale trochu pochybuju, že by taková chyba byla v Linuxu. V oficiální dokumentaci se o ničem takovém nepíše.
    30.8.2013 16:31 Pavel | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    A když udělám jen jeden oddíl, kde pak vytvořím swap?
    30.8.2013 16:35 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Záleží na konkrétní instalaci, ale můžete ho vytvořit v souborovém systému nebo ten RAID rozdělit pomocí LVM a až tam vytvořit swap. Anebo žádný swap nemít.
    30.8.2013 16:57 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Ale samozřejmě můžete i udělat oddíl na swap.
    30.8.2013 14:58 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Na druhou stranu, pokud budou mít oba oddíly stejnou úroveň RAIDu, bude k něčemu dobré oddělovat systém od dat?
    Napadá mě možnost, že se do budoucna počítá s oddělením dat na samostatné disky.
    Quando omni flunkus moritati
    30.8.2013 16:34 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Přesun oddílu na jiné disky je tak stejně náročný jako mv
    2.9.2013 08:56 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Pokud vycházím ze situace, kde mám všechno na stejném oddílu, nebudu přesouvat oddíl, ale data na něm. A na to je potřeba odstavit služby, které na tom serveru poběží a které by mohly něco měnit.
    Quando omni flunkus moritati
    2.9.2013 10:58 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Při přesunu oddílu ty služby odstavit nepotřebujete?
    2.9.2013 11:42 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Ne. Stačí degradovat původní pole, pak do něj doplnit oddíl z nového disku, počkat na resync, totéž zopakovat ještě jednou. Případně ještě zvětšit filesystém.
    Quando omni flunkus moritati
    30.8.2013 01:21 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Doporučuji nic nerozdělovat a použít Btrfs RAID 1. Po ztrátě jednoho disku se nic nerozpadne, od toho je přece RAID 1, aby se to nestalo. GRUB pak bez problémů nabootuje z kteréhokoliv disku. Dělení na partitions je nápad z minulého desetiletí. Vhodnější je vytvořit si subvolumes, které lze snadno atomicky zálohovat pomocí snapshotů a které mezi sebou nemají žádné předem dané hranice.

    Softwarový RAID je téměř vždy lepší řešení než jakýkoliv fake raid na desce, jak z hlediska výkonu, tak z hlediska diagnostiky, přenositelnosti na jiné systémy a tak dále. Hardwarový RAID, který stojí za řeč, zpravidla rovnou na desce nebývá.

    Pokud chcete za každou cenu mít oddíly a zrcadlit je pomocí klasického softwarového RAIDu (tedy buď pomocí LVM mirroru nebo pomocí ještě klasičtějšího mdadm RAIDu), neexistuje žádný rozdíl ve výkonnosti mezi zrcadlením celého disku a zrcadlením jednotlivých oddílů. Jediné, na co je třeba někdy dát pozor, je správné zarovnání těch oddílů. (Na to by ale měly implicitně dohlédnout všechny možné tooly, kterými se oddíly vytváří.) Zrcadlení po jednotlivých oddílech může být taky jedinou možností v případě, že se GRUBu zrcadlení celého disku nelíbí. (Což se klidně může stát, pokud takovou situaci člověk správně neošetří a nenechá na začátku disku potřebné místo pro GRUB. Ani pak ale nemusí být vyhráno, jako ostatně u všech netypických konfigurací... S klasickými oddíly si GRUB zaručeně poradí.)

    Nicméně jak už jsem psal, řešení, na kterém bude fungovat ihned a bez složitého nastavování GRUB i RAID 1, tkví ve vytvoření jednoho velkého oddílu na každém disku (aby zabíral celý disk) a spojení těch dvou disků/oddílů do Btrfs RAID 1.

    30.8.2013 07:38 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Grub umí bootovat z btrfs v pohodě?
    1.9.2013 00:53 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Ano, bez nejmenších problémů. Samozřejmě to musí být GRUB 2, nikoliv nějaká fosilní verze. :-)

    1.9.2013 01:23 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Je tam ještě jedna výhoda: Když je /boot partition na Btrfs RAID1, dá se pak nabootovat z kteréhokoliv (jednoho) ze zúčastněných disků. To taky GRUB umí. Ne že by to s mdadm nešlo taky, ale nakonfigurovat takto Btrfs je jednodušší, zkrátka je tam o vrstvu méně.

    30.8.2013 14:04 Pavel | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Možná jsem nedodal, že se jedná o server, na ten se mi nechce dávat Btrfs, přece jen je to novinka a nejsou vychytány všechny bugy.
    AraxoN avatar 30.8.2013 15:50 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Jadro 3.10.7:
    Btrfs is highly experimental, and THE DISK FORMAT IS NOT YET FINALIZED. You should say N here unless you are interested in testing Btrfs with non-critical data.
    File systems  --->
    <*> Btrfs filesystem support
    [*]   Btrfs with integrity check tool compiled in (DANGEROUS)
    Fandím tomuto FS, ale na vážny server by som ho naozaj nedával.
    30.8.2013 16:03 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Pokud vím, tyhle popisy v menuconfig vývojáři moc nemění, takže s postupem času přestávají platit. Typické je dlouhodobé označení některých voleb, které se používají v produkčním nasazení, jako EXPERIMENTAL. Takže bych ten popis nebral zas až tak vážně, třeba diskový formát je AFAIK ve stavu "už by se měnit neměl"

    Na druhou stranu na server bych si to nedal ani náhodou a na desktop maximálně pro data, která se pravidelně (a často) zálohují.
    Quando omni flunkus moritati
    1.9.2013 01:10 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Řeči typu „na server bych to nedal“ jsou fakt úsměvné. Nechápu, proč by se měl server od desktopů nějak zásadně lišit. V mém případě se servery a desktopy nikdy příliš nelišily. Spousta záležitostí kolem správy a údržby se tím výrazně usnadní.

    A taky mě fascinuje ta naivita, s jakou někteří používají ext4, který má za poslední roky soustavně víc problémů než Btrfs, a dušují se, že Btrfs fakt ještě ne. :-D

    Btrfs se hodí právě tam, kde se nezálohuje až tak často. Zkrátka proto, že má checksumming, že umí sám od sebe zajistit replikaci dat i metadat jak v rámci jednoho diskového oddílu, tak i pomocí RAID konfigurací a tak dále a tak podobně. Když se v klasickém RAIDu 1 v jedné ze dvou replik objeví špatná data, která z replik je správná? Btrfs to ví (při použití jeho vestavěného RAIDu), zatímco ext4 o tom nemá ani ponětí a s klidem naservíruje poškozená data. To je samozřejmě jen zlomek ze všech výhod, které Btrfs nabízí.

    2.9.2013 09:11 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Nechápu, proč by se měl server od desktopů nějak zásadně lišit.
    Protože když se mi vysere fs na desktopu, budu naštvaný já. Když na serveru, budou kvůli výpadku naštvaní zákazníci (zde předpokládám, že mám zálohy, takže budou naštvaní jenom kvůli výpadku.)
    A taky mě fascinuje ta naivita, s jakou někteří používají ext4, který má za poslední roky soustavně víc problémů než Btrfs.
    Za poslední roky používání ext4 jsem nenarazil na jediný problém. Po zkušenostech s opakovaně se samorozbíjejícím reiserfs o velikosti několik TB (lepší smazat, než se několik dní snažit to obnovit), mi to stačí.
    Quando omni flunkus moritati
    2.9.2013 11:57 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Vidím to úplně stejně.
    2.9.2013 12:45 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Nechápu, co má společného rozbíjející se ReiserFS a nedůvěra k Btrfs. Je tam snad nějaká souvislost?

    2.9.2013 13:04 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Že dokud mi něco funguje, tak nemám důvod to měnit za něco jiného, jenom protože je to zrovna hypercool.

    Na druhou stranu samozřejmě nic nemám proti dobrovolníkům, kteří testují nové filesystémy na svých datech.
    Quando omni flunkus moritati
    2.9.2013 18:48 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Já se zase rád směju dobrovolníkům, kteří testují filesystémy bez kontrolních součtů na svých datech. Někteří lidé mají velmi volnou definici „svých dat“. :-)

    3.9.2013 13:08 rass
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    hmm ... no to su kecy o reiserfs a rozpadani, ja ho bezim produkcne asi na 7 servroch, zacal som ho pouzivat pred cca 10 rokmi a nikdy sam mi nic nereozpadlo, tak neviem asi mas chybu medzi klavesnicou :-) Samozrejme hovorim o verzii 3.6
    1.9.2013 01:04 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Ten popisek je už několik let naprosto neaktuální. Nebýt různých komplikací (například fanatiků trvajících na offline fsck toolu), byl by už Btrfs dávno implicitním filesystémem ve Fedoře. Už cca od verze 16 se o tom uvažuje. Každopádně například zrovna Fedora podporuje Btrfs velmi solidně, jen je třeba v Anacondě nezvolit implicitní rozložení, kde se úplně zbytečně vytváří ext4 /boot oddíl, a místo toho rovnou zformátovat 100% celý disk jako Btrfs (tj. vytvořit na něm 1 oddíl a na něm pak Btrfs — přímý formát disku bez oddílů by neumožnil správnou funkci GRUBu).

    Pokud jde o offline fsck, ZFS taky nikdy nic podobného nikdy neměl a prostě funguje. Idea těchto filesystémů je, že částečný fsck se dá provést kdykoliv za chodu (scrub) a cokoliv, co by normálně opravoval fsck, se dá udělat částečně při mountu a částečně pak později na pozadí.

    Slovo DANGEROUS je zde téměř vytržené z kontextu. Samozřejmě, že integrity tool tam být nemusí a normálně je tahle volba vypnutá. To je tool určený momentálně spíš pro vývojáře Btrfs. Není důvod takovou věc mít zapnutou.

    Btrfs používám od roku 2010 k naprosté spokojenosti a označení DANGEROUS by si zasloužil spíš ext4, kvůli kterému už spousta serverů přišla o data. I ext3 má už dost másla na hlavě, protože se při každé větší změně ve VFS aspoň tu a tam něco rozsype. Přesto před ext4 kupodivu nikdo nevaruje. Bugy se odstraní a život jde dál. Btrfs měl za stejné období mnohem méně veřejně propíraných bugů a nepamatuji si, že by měl nějakou kauzu se ztrátou dat srovnatelnou s průsery ext4. Nikdy jsem u něj nezažil nic, co by nespravil btrfs_zero_log (a to bylo asi tak to nejzávažnější, co se s ním kdy stalo).

    1.9.2013 09:01 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Aha, takze btrfs se choval naprosto korektne, kdyz mu doslo misto?
    Max avatar 1.9.2013 09:49 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Již několikrát mi došlo místo na btrfs v debian squeeze, tedy aktuální stable. Odmazal jsem několik snapshotů a jelo se dál. Nevšiml jsem si nějakého problému.
    Zdar Max
    PS:nechci číst nějaké dohadování, jen poukazuji na aktuální stav v debianu
    PPS:osobně si myslím, že Andrej je lehký fanatik do btrfs, jelikož všude, kde je zmíněno o nějakém FS se vehementně snaží protlačit btrfs, ale spíš než flejmováním v diskusích by to někdy mohl zkusit jako článek s aktuálním btrfs a testy různých situací a výkonů, v takovém případě by to mělo určitě lepší účinnost
    Měl jsem sen ... :(
    1.9.2013 17:51 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Zatímco ext4 ne. Osobně jsem ale zažil snad jedině problém s Reiserem 4 a volným místem, cca v roce 2008, když jsem ten filesystém ještě používal.

    Ale řekl bych, že všechny bugy tohoto typu jsou už minulost.

    1.9.2013 17:58 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Přijde na to, co znamená minulost, jak jsem psal poznámku tady, tak se mi btrfs také choval (opakovaně) „divně“ (tedy již šel jen používat, ale nic jiného) při rychlém zaplnění.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    1.9.2013 01:16 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Například v ext4 taky nejsou vychytané všechny bugy a kritické problémy spojené se ztrátou dat se u ext4 tu a tam stále objevují, narozdíl od Btrfs. Přesto ho lidé na serverech mají. Taky se ext4 od Btrfs liší například tím, že nemá checksumming, takže bude klidně vracet neplatná a poškozená data, aniž by se to uživatel dozvěděl. Navíc na většině filesystémů není k dispozici automatická replikace dat a metadat, nefunguje tam cp --reflink a copy-on-write obecně, není tam vestavěný a efektivní RAID, který dovede při poškození integrity dat odhalit, který z disků vrací špatná data, není tam automatická online defragmentace... Tohle všechno Btrfs má.

    1.9.2013 21:17 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Btrfs vypadá velmi dobře - na kolika serverech jej používáte, popřípadě nemáte někdo statistiku, na jakých produkčních serverech se tento progresivní a vychytaný souborový systém používá?
    2.9.2013 12:57 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Momentálně na čtyřech, ale nedělají nic jiného než hosting virtuálních strojů. Takže tam samozřejmě cp --reflink rulezzz na celé čáře. Srovnání výkonnosti s jiným filesystémem na stejném hardware (tj. jestli je opravdu Btrfs lepší třeba pro databáze než filesystémy bez CoW) jsem nikdy příliš neřešil. Killer features Btrfs (kontrolní součty dat, cp --reflink, snapshoty, vestavěný RAID) byly natolik zásadní, že otázka, zda je Btrfs výkonnější, nikdy nebyla na prvním místě.

    Žádnou statistiku o nasazení Btrfs nemám. Z pár diskusí s některými administrátory mám ryze osobní a ničím nepodložený dojem, že 90% lidí volí implicitní volby instalátoru, aniž by o filesystémech vůbec přemýšleli a aniž by se snažili něco bližšího o nich zjistit. Ze zbývajících 10% asi tak 9% podlehlo populárnímu FUDu kolem Btrfs. (Stačí si přečíst tuto diskusi.) :-D

    2.9.2013 13:01 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Jak dlouho to provozuješ a na jaké verzi jádra?
    2.9.2013 18:42 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Těsně před vydáním 3.0 jsem to už měl na noteboocích a na nějakém desktopu, na těch serverech to bylo asi tak od 3.1 nebo 3.2, jestli si pamatuju.

    2.9.2013 18:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Nikdy nepoužívám kernely starší než cca měsíc. (Tolik ještě k tomu „na jaké verzi jádra“.)
    2.9.2013 21:06 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Hm, tak rebootovat produkční servery každý měsíc a doufat, že vše naběhne, to mě vážně neláká.
    2.9.2013 21:07 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    ...že vše naběhne s novým jádrem...
    2.9.2013 21:09 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    A co být objevitelem nových bug-ů na produkčním serveru?
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    2.9.2013 21:18 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    A platit klientům smluvní pokuty z SLA. Stejně jako nenadále trávit noci v příjemném klidném chládku server housingu. Přesně to mě láká :)
    3.9.2013 06:49 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    To se přece nedá takhle střelit od boku. Záleží to na způsobu využití serverů (protože ḿódní výraz „produkční“ nikdy nikdo pořádně nedefinoval), na konkrétní dohodě s klienty nebo obecně s uživateli a tak dále. Na serverech se dá provozovat všechno možné od distribuovaných záležitostí s multi-version concurrency a postupnou aktualizací nějakého cloudu až po nějaké kritické centralizované řešení schované málem v bankovním trezoru. Pro každý případ se hodí trochu jiné systémové prostředí a jiný plán upgradování.

    3.9.2013 08:13 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    protože módní výraz „produkční“ nikdy nikdo pořádně nedefinoval
    Dobrá definice je "server, za jehož běh mi někdo platí, a když to bude padat, tak mi platit přestane"
    Quando omni flunkus moritati
    3.9.2013 10:38 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Přesně tak
    3.9.2013 06:37 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Server musí být schopen nabootovat každý měsíc, každý den, každou hodinu — jinak není spolehlivě použitelný. Jistě může mít uptime třeba rok, ale pak je to časovaná bomba, která se projeví, když to člověk nejméně čeká. (On někdo dřív nebo později tu údržbu UPS naplánuje. Tak to prostě je.) Dlouhý uptime se na jedné straně považuje za jakési prověření kvality systému, zda si dovede dlouhodobě udržet jakousi homeostázu, ale ze všech ostatních hledisek je to nesmysl. Je to taková podivná frajeřina, která připomíná čekání na další exploity a na to, který nový exploit se někomu proti serveru podaří použít.

    3.9.2013 10:39 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Proto jsem přidal upřesnění - s novým jádrem. Se stávajícím to samozřejmě funguje, proto tam je :)
    2.9.2013 17:09 dik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Tak to tvé úspěšné nasazení btrfs na hostingu virtuálních strojů mě fakt zaujalo. Btrfs se mi hodně líbí, provozujeme jej na několika file a backup serverech a bez vážnějších problémů. Měl jsem v testovacím provozu kvm hypervizor na btrfs a propad IO výkonu oproti ext4 byl téměř 50%. (testováno na jádru 3.9). 3.10 by měla být výkonově na tom lépe, až budu mít čas tak otestuju... Mimochodem v 3.11 má byt experimentálně integrována nativní btrfs ssd cache... Dík
    2.9.2013 18:47 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Výkon jsem nikdy neporovnával s ext4 nebo jiným filesystémem, přiznám se. Prostě se mi líbila možnost kdykoliv udělat atomický backup celého běžícího systému, případně mávnutím kouzelného proutku zreplikovat storage od virtuálního stroje téměř okamžitě a bez overheadu, který by stál za řeč, takže jsem si řekl, že pokud to nebude performance katastrofa (což nebyla), mohlo by to být OK. Jsou tam kontrolní součty dat, takže už proto se dá tak trochu očekávat, že výkon bude třeba v některých ohledech horší než u jednodušších filesystémů.

    2.9.2013 21:16 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Tak před dvěma jsem btrfs zkusil použít pro verzování zálohy mysql a po vytvoření snapshotu šel její výkon drasticky dolů. I bez snapshotu bylo btrfs znatelně pomalejší. Od té doby jsem to neřešil, stejně bych nově pořádně neotestované jádro (aspoň rok v debianu) na produkční server nedal.
    3.9.2013 06:42 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1

    Btrfs neslibuje lepší výkon než (všechny) ostatní filesystémy. Má checksumming dat, což přináší snížení výkonu ve spoustě případů. To mi ale nepřipadá tak podstatné ve srovnání s výhodami, které Btrfs nabízí. Chci-li za každou cenu rychlejší přístup k datům, můžu si dnes sehnat rychlejší SSD, větší počet těch SSD nebo něco takového.

    Filesystém, který ve výkonnosti natrhl prdel všem ostatním, byl bezesporu Reiser 4. No, vlastně ještě je... Používal jsem ho dlouho, ale pak začaly podivné bugy, kvůli kterým jsem jednou přišel o data. Navíc neustál zaplnění oddílu ani další trochu méně obvyklé situace. Pro mě osobně znamenal důležitou zkušenost, že nejlepší výkon zkrátka není všechno.

    Max avatar 2.9.2013 13:27 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Já ho používám jako backupovací stroj. Dělám na něj zálohu File Serveru. Jedná se jen o cca 250GiB dat s tím, že jsem díky btrfs schopen mít 3 měsíční historii zálohy (dělám jí 5x denně) a záloha je hned dostupná, jelikož snapshoty jsou hnedle jedle dostupné.
    celá záloha teď zabírá asi 420GiB.
    Dělám tedy rsync a po něm vytvořím snapshot a tak dokola.
    Toto mi běží na dvoujádrovém Xeonu (resp. asi jednojádro s HT) architektury P4 a 512MiB DDR400 (180MiB sežráno, zbytek je volný)
    + Server slouží i jako nfs serever pro zálohu/obnovu image z ESXi a z desktopových stanic (clonezilla) + samba share pro klientské instalační a konfihurační soubory/programy.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    3.9.2013 03:12 pletiplot | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Vyrobit oddíly a ty zrcadlit, nebo vyrobit zrcadlení a to pak rozdělit. To vyjde víceméně nastejno. V RAID1 neriskuješ ztrátu dat rozpadem raidu, pokud hodláš používat md driver, pak můžeš pracovat i na vytrženém disku, jakoby žádný raid1 nebyl. Použít třetí systémový by mělo smysl, pokud by byl nějak podstatně rychlejší.
    Max avatar 3.9.2013 07:23 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Není to úplně tak pravda, záleží na verzi metadat.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    3.9.2013 18:09 Chmatos | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pole RAID1
    Ahoj,

    já poradím jak to dělám já, třeba mě někdo vysvětlí, že to dělám špatně.

    sda 500GB

    sdb 500GB

    SW RAID1 1GB = /dev/md/0

    SW RAID1 499GB = /dev/md/1

    /dev/md/0 = ext3 /boot

    /dev/md/1 = pro LVM

    Vytvořit VG třeba 300GB na /dev/md/1 nechám si 200GB nepřidělených

    Pak ve VG vytvořím lvroot 50GB, lvhome 245GB, lvswap 5GB

    lvroot ext4 /

    lvhome ext4 /home

    lvswap swap area

    Jinak btrfs jsme zkusili a pak jsme vše přehazovali na ext4. Veliké problémy s virtualboxem. Zatím bych tedy do btrf nešel.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.