Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Sice mě rychlost momentálně nezajímá, ale proč to nezkusit, že(?)…
Do srovnání rychlostí kombinací úložiště jsem vložil i LUKS. Pro ty případy, kdy děláte například video či animace s porno záznamem své babičky, nebo třeba děláte nějaké výpočty pomocí MKP (FEM) kde vám to nějaký předpis nařizuje.
Otázkou je jestli by tyto kombinace dalších úrovní (RAID,LUKS,FS) generovaly stejné vzájemné pořadí, kdyby se jednalo o dva(tři, čtyři) SSD disky (nebo takové ty super SSD, co jsem ještě nikdy v ruce neměl, přímo do PCI-E).
Surový zápis jsem trochu upravil (oflag=sync bs=268435456
) celkem 32GiB v 32 souborech. Zapisují se předpřipravená (u)random data (1GiB v souboru v paměti na /dev/shm/). Provedl jsem i mazání pomocí find -type f -delete
, pak je ještě smazána struktura již pomocí rm
, v čase je zahrnutý i sync
.
Struktura celkem obsahuje 223 adresářů a 22000 souborů celkem ≈25.5GiB v tříúrovňové struktuře.
Čtení struktury je podobné jako mazání ted: find -type f -exec dd if={} of=/dev/null bs=268435456
Jako obvykle uvádím i ø vytížení CPU v % (v přílohách je to někde ×10), hodnoty jsou dobou trvání testu, tedy čím menší tím lepší.
V textu uvedu jen 4 grafy (jednotlivé nechávám v přílohách). Grafy jsem tentokráte neseřadil, minule byla námitka a možná je to tak i lepší.
Zde je odkaz na poslední graf setříděný dle času/rychlosti (rovněž je v příloze a v příloze je i dle CPU). Přece jenom na něco je to dobré…
Závěr:
Takovéto informace nejsou potřeba zas tak často, protože rychlost ustupuje jiným kritériím. Ale je spousta aplikací, kde o tu rychlost jde až v prví řadě a pokud máte na výběr z několika možností, tak se to může hodit, minimálně k tomu, aby se na základě toho provedl konkrétní aplikační test.
Pokud máme rychlé úložiště a jde nám o nenáročnost či rychlost, tak s btrfs si to musíme rozmyslet, přece jenom si z toho CPU docela dost ukrajuje, nevím jak by to dopadlo kdyby se použil btrfs RAID0…
Jinak xfs se zdá jako dobrá volba pro nenáročný a rychlý FS ve většině případů (ale ext4 není o mnoho náročnější). Každý si tam musí najít své…
Poznámka k brtrfs a jfs:
Jak jsem zmiňoval, v minulé „hrátce“, jedná se o CentOS 6.4 a jádro 2.6.32, tedy žádná novinka.
btrfs:
Všiml jsem si, že se za stejných okolností chová jinak, tedy přesněji podařilo se zapsat vždy trochu jiné množství dat.
Po skončeném zápisu s hlášením, že už tam neni více místa jsem dostal na df
:
/dev/sdf1 22024192 19594732 377140 99% /root/testKdyž jsem chvilku počkal a zkusil dopsat:
dd if=/dev/zero /root/test/kukZapsalo se 717 kB a výpis přes
df
vypadal takto:
/dev/sdf1 22024192 19972932 204 100% /root/testVíce už nešlo, ale obě čísla „free“ se u opakovaného stejného testu lišila, druhé nepatrně a první lítalo zhruba od 200000 do 390000.
btrfs
jen vypsala:
ERROR: 'nějaká hláška vztahující se k příkazu' - Inappropriate ioctl for device…tak nevím, zkoušel jsem přijít na to kdy-jak-co, ale jediné co jsem zjistil, že se mi to stane jen někdy a to, když bezprostředně po vytvoření jej zaplním…
jfs:
Kombinace RAID5/6→LUKS→LVM→jfs (RAID6 i bez LUKS) po testu (zápis velkých dat, přečtení, smazání, zápis struktury, přečtení, smazání) na umount
vykouzlilo doslova BSOD, černý terminál zmodral, umřelo to a restartovalo se to bez jakéhokoliv hlášení jak do terminálu, tak do logu.
Trochu jsem to analyzoval, ale pak jsem se na to vykašlal, je to moc na dlouho, došel sjem jen k tomu, že musí před tím na zařízení (RAID nebo LUKS) existovat FS btrfs a reiserfs, na který se něco zapíše smaže, a odmontuje se (asi jde o to, že se natáhne modul) nevím jestli oba nebo jen některý. Následně před vytvořením jfs se zapíše (nutná podmínka): dd if=/dev/zero of=zařízení bs=512 count=2048
, pak se vytvoří jfs, něco se zapíše/smaže provede se vyprázdnění cache sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches && sleep 1
, promaže se to přes rm
, provede se sync
- opět nevím co všechno je nutné,... no a na umount
„bác“.
Kombinace roztodivná, a těžko se přihodí, ale při testování to tak náhodou vyšlo a něco tam je zhnilého (může to být klidne „experiemtální“ modul btrfs, těžko říct).
Glosa na závěr: Je „fakt“, že zkušenost z dávné minulosti a z uživatelského hlediska, co šlo z IBM(AIX) bylo pocitově a výkonově horší, než co šlo s SGI(IRIX), a proto SGI(IRIX) skončil…
Tiskni
Sdílej: