abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 713 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště

    9.4.2013 00:27 | Přečteno: 1447× | LittleServer | Výběrový blog | poslední úprava: 9.4.2013 00:35

    Protože v minulé „hrátce“ byla v diskuzi rozváděna otázka rychlosti, byť nebyla předmětem testu, rozhodl jsem se udělat vložku, před deklarovaným testem ukládání velkého množství malých souborů.

    Sice mě rychlost momentálně nezajímá, ale proč to nezkusit, že(?)…

    Do srovnání rychlostí kombinací úložiště jsem vložil i LUKS. Pro ty případy, kdy děláte například video či animace s porno záznamem své babičky, nebo třeba děláte nějaké výpočty pomocí MKP (FEM) kde vám to nějaký předpis nařizuje.

    Otázkou je jestli by tyto kombinace dalších úrovní (RAID,LUKS,FS) generovaly stejné vzájemné pořadí, kdyby se jednalo o dva(tři, čtyři) SSD disky (nebo takové ty super SSD, co jsem ještě nikdy v ruce neměl, přímo do PCI-E).

    Surový zápis jsem trochu upravil (oflag=sync bs=268435456) celkem 32GiB v 32 souborech. Zapisují se předpřipravená (u)random data (1GiB v souboru v paměti na /dev/shm/). Provedl jsem i mazání pomocí find -type f -delete, pak je ještě smazána struktura již pomocí rm, v čase je zahrnutý i sync.

    Struktura celkem obsahuje 223 adresářů a 22000 souborů celkem ≈25.5GiB v tříúrovňové struktuře.
    Čtení struktury je podobné jako mazání ted: find -type f -exec dd if={} of=/dev/null bs=268435456

    Jako obvykle uvádím i ø vytížení CPU v % (v přílohách je to někde ×10), hodnoty jsou dobou trvání testu, tedy čím menší tím lepší.
    V textu uvedu jen 4 grafy (jednotlivé nechávám v přílohách). Grafy jsem tentokráte neseřadil, minule byla námitka a možná je to tak i lepší.
    Zápis
    Čtení
    Mazání
    Vše
    Zde je odkaz na poslední graf setříděný dle času/rychlosti (rovněž je v příloze a v příloze je i dle CPU). Přece jenom na něco je to dobré…

    Závěr:
    Takovéto informace nejsou potřeba zas tak často, protože rychlost ustupuje jiným kritériím. Ale je spousta aplikací, kde o tu rychlost jde až v prví řadě a pokud máte na výběr z několika možností, tak se to může hodit, minimálně k tomu, aby se na základě toho provedl konkrétní aplikační test.
    Pokud máme rychlé úložiště a jde nám o nenáročnost či rychlost, tak s btrfs si to musíme rozmyslet, přece jenom si z toho CPU docela dost ukrajuje, nevím jak by to dopadlo kdyby se použil btrfs RAID0…
    Jinak xfs se zdá jako dobrá volba pro nenáročný a rychlý FS ve většině případů (ale ext4 není o mnoho náročnější). Každý si tam musí najít své…

    Poznámka k brtrfs a jfs:
    Jak jsem zmiňoval, v minulé „hrátce“, jedná se o CentOS 6.4 a jádro 2.6.32, tedy žádná novinka.

    btrfs:
    Všiml jsem si, že se za stejných okolností chová jinak, tedy přesněji podařilo se zapsat vždy trochu jiné množství dat.
    Po skončeném zápisu s hlášením, že už tam neni více místa jsem dostal na df:

    /dev/sdf1             22024192  19594732    377140  99% /root/test
    Když jsem chvilku počkal a zkusil dopsat:
    dd if=/dev/zero /root/test/kuk
    Zapsalo se 717 kB a výpis přes df vypadal takto:
    /dev/sdf1             22024192  19972932       204 100% /root/test
    Více už nešlo, ale obě čísla „free“ se u opakovaného stejného testu lišila, druhé nepatrně a první lítalo zhruba od 200000 do 390000.
    A několikrát se mi stalo, pokud jsem vytvořil FS a bezprostředně potom jej zaplnil, že se sice tvářil OK, šlo jej pak i promazat, normálně s ním pracovat, ale jakákoliv akce přes btrfs jen vypsala:
    ERROR: 'nějaká hláška vztahující se k příkazu' - Inappropriate ioctl for device
    …tak nevím, zkoušel jsem přijít na to kdy-jak-co, ale jediné co jsem zjistil, že se mi to stane jen někdy a to, když bezprostředně po vytvoření jej zaplním…

    jfs:
    Kombinace RAID5/6→LUKS→LVM→jfs (RAID6 i bez LUKS) po testu (zápis velkých dat, přečtení, smazání, zápis struktury, přečtení, smazání) na umount vykouzlilo doslova BSOD, černý terminál zmodral, umřelo to a restartovalo se to bez jakéhokoliv hlášení jak do terminálu, tak do logu.
    Trochu jsem to analyzoval, ale pak jsem se na to vykašlal, je to moc na dlouho, došel sjem jen k tomu, že musí před tím na zařízení (RAID nebo LUKS) existovat FS btrfs a reiserfs, na který se něco zapíše smaže, a odmontuje se (asi jde o to, že se natáhne modul) nevím jestli oba nebo jen některý. Následně před vytvořením jfs se zapíše (nutná podmínka): dd if=/dev/zero of=zařízení bs=512 count=2048, pak se vytvoří jfs, něco se zapíše/smaže provede se vyprázdnění cache sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches && sleep 1, promaže se to přes rm, provede se sync - opět nevím co všechno je nutné,... no a na umount „bác“.
    Kombinace roztodivná, a těžko se přihodí, ale při testování to tak náhodou vyšlo a něco tam je zhnilého (může to být klidne „experiemtální“ modul btrfs, těžko říct).

    Glosa na závěr: Je „fakt“, že zkušenost z dávné minulosti a z uživatelského hlediska, co šlo z IBM(AIX) bylo pocitově a výkonově horší, než co šlo s SGI(IRIX), a proto SGI(IRIX) skončil…

           

    Hodnocení: 88 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 1 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 2 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 3 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 4 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 5 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 6 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 7 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 8

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.4.2013 20:36 dumblob | skóre: 10 | blog: dumblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště
    Mohl bys prosim dat k dispozici skripty, ktere ti vytvorily testy a vysledky vyplotily (predpokladam Gnuplot)?
    9.4.2013 22:28 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště
    Přílohy:
    Mohl, ale bez velkého vysvětlování a bez jakékoliv záruky, je to živé, dávám to do přílohy a upozorňuji, že vzhledem k tomu co to dělá a dělá se to na root-a, tak je to dost nebezpečné, a je se potřeba s tím trochu seznámit, ke spouštění jsou určeny ty souboru 'go-*'…
    Pokud je to přerušené, je si potřeba pouklízet (zničit co to vytvořilo RAID, LVM-ko, FS apod.)
    Jen s výsledky zklamu, je to pouhopouhý OO Calc.
    Některé ods soubory jsem tam dal, linkuje to výstupní soubory z daného adresáře, takže tak, jak tam jsou, jsou k ničemu a data v nich obsažená jsou nesmysly.
    Přikládám i výstup z nějakých testů, kde jsou i (jen ukázkové) výstupní soubory a jsou do OO Calc načítány, pokud je to při startu povoleno (soubory obsahují i nepodepsané stupidní řadící makro).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.