Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pro všechny testy souborové systému (dále jen FS) bylo použito toto nastavení:
ext3 -b 4096 ext4 -b 4096 xfs -b 'size=4096' btrfs -s 4096 reiserfs -b 4096 -q jfs -q #z man-u: „The default block size is 4096.“ ntfs -c 4096 vfatU vfat jsem nepoužil '-S 4096', je to trochu nefér, ale obvykle se to nepřestavuje a bylo by to moc „špatné“, některé hodnoty uvedu v textu.
btrfs
je v nevýhodě, jak svou „novostí“, tak (asi) podpora v novějších kernelech je lepší (co tak sleduji a čtu).
Jak si po sobě souborové systému uklízí.
Že některé FS, jako například ext3/4 při vyprázdnění adresáře neuvolňují místo použité pro meta-data sem tam někoho překvapí. Nejedná se o mnoho místa, ale pokud se smaže opravdu rozsáhlá datová struktura, je to vidět.
Toto místo je opět pro meta-informace využito, takže se nejedná o ztracený prostor, nýbrž o rezervovaný. Testy jsem provedl jak zápisem struktury 1×, tak vícekrát (s předchozím smazání) a výsledky byly identické, takže všechny FS plně znovu-použijí dané místo bez nějakých ztrát.
Test vytvořil v adresáři 24000 souborů a 4000 adresářů a následně je smazal a porovnal volné místo před a po.
První graf zobrazuje neuvolněné místo a druhý jen pro informaci dobu trvání.
vfat -S 4096: hodnota je 131105b (≈128 KiB), což je už docela hodně, ale čas se zkrátil na 0.18 sec.
Popravdě mě trochu zaskočila ta „fat-ka“.
Zápis surových dat - kolik se tam vleze
Jednoduchý zápis 1 GiB souborů pomocí:
dd if="/dev/shm/1GiB-file" of="${testpath}.${cnt}" bs=1048576 conv=sync
a sečtení kolik byte se zapsalo.
První graf zobrazuje kolik dat se podařilo zapsat, pro lepší orientaci je to uvedeno i v procentech, druhý graf ukazuje jak to dlouho trvalo a třetí co to během testu žralo (CPU čtyřjádro HT, tedy 12.5% = jeden proces na plno). Zjištění zatížení CPU probíhá jako minule, pomocí mpstat -1 -1
v druhém procesu a v grafu je zobrazena průměrná hodnota.
vfat -S 4096: hodnota je 41.97 GiB a čas se lehce zkrátil na 200.1 sec.
Evidentně už po tomto je jasné, že btrfs nebudeme asi používat z důvodů nenáročnosti na prostředky a když hlídáme každý MiB. Jinak bych řekl, že o žádné překvapení se nejedná, jen snad, že ext3 je znatelně pomalejší než ext4 při zápisu surovějších dat.
Zápis struktury dat - kolik se tam vleze
Je to opakování předchozího, ale vytváří se tříúrovňová struktura a různá velikost souborů.
Struktura se tvoří takto (pro lepší představu ):
#!/bin/bash #arguments: file in, oyt path thepath="$2" infile="$1" if [ -z "$thepath" ]; then echo "Error arguments 1" exit 3 fi if [ -z "$infile" ]; then echo "Error arguments 1" exit 3 fi stop=0 amount=0 files=0 dirs=0 file="${thepath}/xxx" function fillit(){ if [ "$stop" -eq "0" ]; then for ((i=0;i<$3;i++)); do files=$(($files+1)) val="$(dd if="${infile}" of="${4}-${i}" conv=sync bs=$1 count=$2 2>&1 | grep copied | awk '{print $1}')" ret="$?" if [ -z "$val" -o "$val" -eq "0" ]; then val="$(dd if="${infile}" of="${4}-afewbytesmore" conv=sync bs=1 2>&1 | grep copied | awk '{print $1}')" if [ -n "$val" -a "$val" -ne "0" ]; then amount="$(($amount+$val))" fi stop=1 break fi amount="$(($amount+$val))" if [ "$ret" -ne "0" ]; then stop=1 break fi done fi } function getrndstr(){ tr -dc "[:alpha:]" < /dev/urandom | head -c $1 } x=0 while [ "$stop" -eq "0" ]; do file="$thepath" fillit 999887 38 1 "$file/$(getrndstr 100)${x}9" str="$(getrndstr 7)" file="$thepath/${str}${x}" mkdir "$file" > /dev/null 2> /dev/null if [ "$?" -ne "0" ]; then stop=1 break fi dirs=$(($dirs+1)) base1="$file" for ((j=0;j<9;j++)); do x=$(($x+1)) fillit 987654 17 4 "$base1/$(getrndstr 55)${x}8" str="$(getrndstr 9)" file="$base1/${str}${x}" mkdir "$file" > /dev/null 2> /dev/null if [ "$?" -ne "0" ]; then stop=1 break fi dirs=$(($dirs+1)) base2="$file" for ((k=0;k<13;k++)); do x=$(($x+1)) fillit 951357 10 12 "$file/$(getrndstr 5)${x}7" str="$(getrndstr 9)" file="$base2/${str}${x}" mkdir "$file" > /dev/null 2> /dev/null if [ "$?" -ne "0" ]; then stop=1 break fi dirs=$(($dirs+1)) x=$(($x+1)) fillit 1 113 4 "$file/$(getrndstr 95)${x}1" fillit 305 1 16 "$file/$(getrndstr 25)${x}2" fillit 613 1 16 "$file/$(getrndstr 7)${x}3" fillit 970 10 16 "$file/$(getrndstr 9)${x}4" fillit 998 16 13 "$file/$(getrndstr 15)${x}5" fillit 965173 1 30 "$file/$(getrndstr 33)${x}6" if [ "$stop" -ne "0" ]; then break fi done if [ "$stop" -ne "0" ]; then break fi done x=$(($x+1)) done echo -e "$amount\t$dirs\t$files" exit 0První graf je opět kolik se podařilo zapsat a jsou opět uvedena i procenta, což nyní doplním i o informaci, že 1 % ≈ 430 MiB.
Závěr:
btrfs
určitě nepoužijeme pokud nás zajímá každý MiB (ono mít a nemít 2GiB na 42GiB může být docela rozdíl) pokud nebudeme nasazovat nějakou deduplikaci.btrfs
nebude zrovna výhra, 13% rozdíl oproti xfs
na této sestavě mi přijde už docela velký.ntfs
pokud nechceme zatěžovat CPU, by mohlo vypadat jako dobrý nápad ntfs
jsem vždy dostal příjemné hlášení:
Message from syslogd@stroj at datum ... kernel:do_IRQ: 3.132 No irq handler for vector (irq -1).
Příště, ale za nějaký čas, to bude o ukládání (hodně) velkého množství malých souborů, vyhledávání a mazání, kde už FS budou pravděpodobně generovat větší rozdíly…
Tiskni
Sdílej:
vfat
či ntfs -c 4096
a je to tam.
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.
Základní vlastností filesystémů - je pro některé aplikací důležité rychle zapsat a rychle přečíst, jejich udržení je nedůležité, proto se používají i RAM disky nebo třeba RAID0 (tyto aplikace jsou sice v menšině, ale existují - pominuli, že v dnešní době je to pomalu už požadavek většiny desktopů, jen na to vlastnící ještě nepřišli).
Ani v jednom testu jsem při zápisu nepoužil /dev/zero
, ale náhodná data a při čtení není problém to posílat do /dev/null
, to už simuluje zpracování dat tedy aplikaci, tím se právě pozná jak rychle „to“ dáva - je čteno (jinak o žádném čtení tam zmínka není).
Protože je to, tady tak jsem asi taky „benchmarkista“, tak si myslím, že jsem na nic nezapomněl, že je FS na správu/uložení dat je dáno už definicí FS, pokud ji nesplňuje není to FS. Implementace mají různé parametry, a jeden z parametrů je i rychlost, takže je logické, že se také testuje, někoho nezajímá rychlost a někoho nezajímá pohodlí/funkce, někomu je putna kolik se tam toho vejde, někomu je putna jak to zatěžuje CPU a někoho nezajímá spolehlivost (protože spolehlivost většiny FS je daleko za hranicí potřeby).
Testování „funkce držení dat“ dat provede každý test (data se zapíší a data se přečtou).
A k datům obecně a osobní preferenci.
Na desktopu mě zajímá rychlost (protože spolehlivost všech FS je dostatečná), proto mám taky SSD, nebo lze použít i SSD v RAID0, a na spoustě pracovních desktopů jsou přesně takové priority.
Na serveru mě také obvykle nezajímá rychlost, ale spolehlivost či pohodlnost (ale jsou i jiné servery, kde jsou priority obrácené). No a ke spolehlivosti, třeba „křičení“ o experimentu při vytváření FS v někom (i ve mně) neposiluje důvěru v bezpečné uchování dat, takže ten kdo se rozhodne pro takový FS (btrfs), se nerozhodl k jeho použití z důvodů jistoty uchování dat, ale spíše pohodlnosti a funkcionalitě FS. Každý máme své favority (například moji jsou xfs a ext4).
..protože spolehlivost všech FS je dostatečnáKéž bys tak měl pravdu..
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.Jen pro těch pár zoufalců, co ještě neobjevili nebo jim nefunguje hibernace (uspání na disk) :)
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jo data na swap oddílu jsou přístupná, ale to je na zvážení každého soudruha jak moc paranoidní vs. línej bude. Fyzickej přístup k počítači i jeho uživateli je už tak jako tak průser Moje paranoia končí na hranici síťové zásuvky..
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jsem možná zoufalec, ale vzhledem k tomu, že čím dál tím víc app se sami od sebe otevírají přesně v tom stavu, v jakém jsem je zanechal, tak tento argument platí také čím dál tím méně. S2D nepoužívám (pravděpodobně by se mi to nevlezlo na disk), občas S2R.
Kdepak, jak je i níže napsané, aplikace se mají už otvírat tam kde chci (a to i většina i dělá, a na spoustu mám pravidla) a na specifické činnosti jedno-klikem jich otevřu třeba 6 na správných plochách ve správných pozicích.
Čemu vadí více OS - minimálně tomu, že máte společná data (pokud to lze, tak se musí správně nastavit před/po hibernační skripty, jejichž zkalmání m;že mít fatální následky). Nebo že třeba některé OS přepnou něco v BIOS-u.
Jo data na swap oddílu jsou přístupná - ne, je přístupné všechno (dešifrovací klíč je dostupný).
Fyzický přístup k vypnutému počítači se šifrovaným diskem, s dobrým heslem není průser - data jsou v klidu nikdo je nepřečte.
Na to navazují zoufalci co mají 16GiB RAM
Zcela úplně off topic, ale netuší někdo, proč MS W7 po přidání RAM z 4GB na 16GB (na NTB) se vypínají asi tak 20s? Stejně tak na 32GB RAM na desktopu, čekám no skoro těch 40s, než se to vypne. Zdá se, že čím víc RAM ty Widle mají, tak tím je tam cosi na ukončení pomalejší (asi lineárně). Swap samozřejmně nemám. Debian je dole hned, tomu je ta velikost šumák.
free
hlásí relativně hodně volných bloků, ale jakýkoliv zápis už zklame.
free
mělo být df
.