Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »dd if=/dev/shm/files of=… bs=1048576 oflag=sync
), jako podklad byl RAID0 přes čtyři disky, čtení probíhalo i bez vyprázdnění cache, ale je zbytečné to prezentovat, protože to o ničem moc nevypovídá, rychlost byla mezi 1.1 a 1.3G B/sec. Uveden je tedy graf jen po „po vyprázdnění cache“ (sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches && sleep 1
).
Během procesu bylo v druhém procesu sledováno vytížení procesoru pomocí 'mpstat 1 1'
a průměrná hodnota je uvedena v grafu, jedná se o čtyřjádro HT, tedy 12.5 % znamená plně výtížené jádro. U prvního grafu (zápis) je vytížení CPU násobené 10, pro lepší čitelnost.Jak je vidět, průběh obsazování paměti je totožný (proč by neměl…), jen vytížení procesu je trochu vyšší.
„free“ v označení datové řady by se mohlo zdát zavádějící, protože se jedná o obsazenou paměť, ne o volnou, ale je to údaj zjišťovaný pomocí free
(≈ každou sekundu).
Když se podíváme na dosažené vysoké hodnoty, tak to si asi uvědomíme, že rozdíly rychlosti nejsou zas tak důležité pokud to bude třeba na (mdadm) RAID6.
Zde jsou srovnané jednotlivé „level-y“ RAID, vytvářené pomocí mdadm (na 2+2 discích RED a SEA.). I RAID1 je přes čtyři disky, což není asi typická konfigurace.
Mám pár dalších údajů, ale (asi) nevím jak je správně vizualizovat, protože jsem se snažil zjistit i rychlost v různých kombinacích. Můžeme šifrovat „podklad pro LVM-ko“ a tím pádem máme všechny LV šifrované, ale na slabším více-jádrovém HW je někdy vhodnější, šifrovat jednotlivé LV protože se dosáhne vyššího výkonu, ale tady je to „rozpačité“. Mám ty údaje ve více grafech, ale komplexní informace z toho nevidím, vždy jen „nějaké konkrétní pro srovnání“
Tady jsem jen vybral dva grafy, ale asi nestojí za to :(. U variant končící 4× se jedná o šifrování až nad LV, poslední řádek, je dokonce 4x RAID10 nad oddíly, nad RAID-em je LUKS, a nad každým LUKS je LVM-ko s jednou LV (4× RAID, 4× LUKS, 4× VG), jinak se jedná vžy o RAID, LVM, LUKS.Vidět je z toho jen, že při paralelním zápisu (4×) je v zásadě (na tomto HW) nevýhoda vytvářet více šifrovaných LV, ale raději šifrovat „podklad“, jen při čtení nad RAID10 by bybylo vhodnější šifrovat každou LV zvlášť.
A čím jsem sebe pobavil (naštval)?
mpstat
použil bez parametrů…
Tiskni
Sdílej:
dd
s různým nastavím bs
pro každý soubor, což vytvoří zásadní rozdíly) než předchozí, takže absolutní hodnoty posledních dvou grafů nelze srovnávat s ostatními grafy (předchozí mají stejné parametry i metodiku).nicméně „podle mě“ je RAID6 na 4 disky stejně kravina :).Chápu. Obrana proti výpadku dvou disků tě nezajímá :).