abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (20%)
     (4%)
     (7%)
     (2%)
     (4%)
     (4%)
     (31%)
    Celkem 55 hlasů
     Komentářů: 9, poslední včera 15:56
    Rozcestník

    NFS sync a Btrfs

    19.2.2013 19:49 | Přečteno: 1099× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 19.2.2013 21:24

    Pokud provozujete bezdiskový linux nad NFS, tak vás možná zaujme výsledek mého posledního testování.

    Je tomu zhruba půl roku, co jsem přepracoval naše virtualizační prostředí pro diskless použití. Všechno funguje k naprosté spokojenosti, až na jedinou věc. Tou je brutálně pomalý zápis na disk v prostředí virtuálních strojů. Příčina je známa. Na tyto adresáře totiž nelze aplikovat parametr async.

    U asynchronního přenosu dat na server by se totiž mohlo stát, že by v případě jeho kolapsu virtuál mohl ztratit kritické soubory, aniž by to zjistil. Synchronní přenos, kdy virtuální systém čeká až mu přijde potvrzení, že byly data skutečně uloženy na disk toto vylučuje.

    I když by se to mohlo zdát kritické. Ve skutečnosti s tím žádný problém není. Data se kterými servery pracují jsou většinou v databázi a upload souborů na server bývá obvykle stejně omezen propustností linky na straně klienta. Jediná situace, kdy se to opravdu výrazně projevuje, je aktualizace a instalace v prostředí virtualizovaného systému. To však lze obejít tím, že se tyto operace provedou přes chroot na straně serveru, kde se toto zpomalení neprojeví.

    Nicméně některé stroje používají uživatelé, co nemají přístup na NFS server a taková aktualizace virtuálu je pro ně utrpením. Zákonitě se tedy ptají, proč to je tak příšerně pomalé. Zkoušel jsem tedy nějak tento problém řešit, ale bohužel bez výraznějšího úspěchu. I když ale ne tak docela.

    S překvapením jsem zjistil, že úpravy, které provedli vývojáři Btrfs v kódu, pro podporu NFS zhruba 3x zrychlují zápis oproti ext3, ext4 či reiserfs. Zcela konkrétně - rozbalení zdrojáků pro kernel 3.7.6 trvalo nad ext4 224 minut, zatím co nad btrfs, ze stejného diskového pole "pouhých" 68 minut.

    Rozdělený modul nfs od jádra 3.6

    A také jsem narazil ještě na jednu záludnost. Jádra verze >= 3.6 nemají pouze jeden modul pro NFS, ale každá verze má svůj. Je tedy třeba je také přibalit do ramdisku.

    VDE

    Používáte-li virtuální VDE switche, tak možná pro vás může být důležitá také informace, že nepodporují jumbo frame. Podle toho co jsem zatím vyšťáral je to tím, že VDE používá sokety a ty mají maximální velikost MTU omezenou na 1500

    Nicméně je-li používán synchronní režim NFS, nemá pro urychlení přenosu použití jumbo frames víceméně žádný význam.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.